Agroturystyczny szlak ROWEROWY

Kategorie: Aktywnie / SPA

Szlak rozpoczyna się w Ośrodku Sportu i Rekreacji "Malinka" na terenie Zgierza. Dalej prowadzi w stronę Dąbrówki Wielkiej i kieruje się do Rosanowa. Dalej szlak skręca w ul. Główną w Rosanowie. Pierwsza odnoga szlaku prowadzi do rezerwatu "Ciosny". Rezerwat chroni unikatowe, naturalne skupisko wyjątkowo okazałych jałowców w wieku do 160 lat, rosnących na śródlądowych wydmach polodowcowych przedpola Wzniesień Łódzkich. Grubość pni niektórych okazów dochodzi do 5 centymetrów, a wysokość nawet do 5 - 6 metrów. Kolejna odnoga szlaku wiedzie ul. Źródlaną do źródeł rzeki Ciosenki. Następną miejscowością na trasie są Ciosny. Na turystów czekają tu atrakcje w gospodarstwie agroturystycznym: młyn, tartak i łowisko na pierwszym zbiorniku wodnym rzeki Ciosenki. Kolejny punkt to obelisk przy starej szkole w Dzierżąznej. Głaz z pamiątkową tablicą poświęcony jest pamięci dzieci pracujących w czasie okupacji w filii Obozu dla Małoletnich z Łodzi. Również w Dzierżąznej można odwiedzić kuźnię, przyjrzeć się sprzętom i uczestniczyć w pokazie kucia podków. Dalej szlak rozwidla się, skręcając w lewo. Kolejną odnogą trasy można dojechać do fermy strusi w Swobodzie. W pobliżu znajduje się Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Gminy Zgierz. Wracając na szlak w Dzierżąznej po prawej stronie tuż przy drodze do dłuższego postoju zachęca pole biwakowe i łowisko. Nieco dalej trasa mija cmentarz z 1914 roku. Kolejne mijane miejscowości to Kolonia Głowa i Biała. W Białej ul. Kościelna prowadzi do drewnianego kościółka z XVIII wieku. Kolejny etap wycieczki to Szczawin, jedna z najstarszych wsi w okolicy. Po drodze do Szczawina, skręcając w wyznaczonym na trasie kierunku, znaleźć można stary, opuszczony cmentarz ewangelicki. Końcowy odcinek szlaku biegnie przez Dąbrówkę Strumiany, gdzie można jeszcze skręcić w lewo do starej cegielni. Przez Dąbrówkę Sowice wracamy do Zgierza do ośrodka "Malinka".

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Łódź (11 km; ok. 0:15h)
Piotrków Trybunalski (63 km; ok. 1h)

Miejscowość: Zgierz, Ośrodku Sportu i Rekreacji "Malinka"

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.ziemialodzka.pl

Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy o powierzchni 17.444 ha obejmuje  tereny Piotrkowa Trybunalskiego, Sulejowa i Tomaszowa Mazowieckiego. To malownicza kraina pełna rezerwatów przyrody, różnorodnej fauny i flory oraz atrakcji sportowych zlokalizowanych nad Zalewem Sulejowskim. Baza turystyczna w rejonie Sulejowa i Smardzewic oferuje turystykę rowerową, pieszą, żeglarstwo, kajakarstwo oraz liczne pola biwakowe i  ośrodki wczasowe.

szczegóły »
Termy Uniejów

Baseny termalne z leczniczymi kąpielami otoczone XIX wiecznym parkiem, sauny, spływy kajakowe malowniczą rzeką Wartą czy noclegi w komnatach zamku to tylko nieliczne z atrakcji z jakich skorzystać mogą goście w Uniejowskich Termach. Miłośnicy kultury średniowiecznej mogą wybrać się również do Kasztelu Rycerskiego na Gorących Źródłach gdzie czekają  łaźnie termalne, jazda konna, zabawy plebejskie i biesiady z rycerzami.

szczegóły »
Załęczański Park Krajobrazowy

Przepiękne tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego wchodzące w skład jury krakowsko-częstochowskiej to bogactwo pełne rezerwatów przyrody, użytków ekologicznych, różnorodnych jaskiń i pomników przyrody. Poza walorami przyrodniczymi, stanowi również ciekawą atrakcję turystyczną gdyż znajdują się tu świetne szlaki rowerowe, piesze, konne oraz ścieżki dydaktyczne. Teren gromadzi ponad 30 gatunków roślin chronionych oraz ok. 100 gatunków ptaków.

szczegóły »
Bolimowski Park Krajobrazowy

Położony w centralnej Polsce, Bolimowski Park Krajobrazowy to doskonałe miejsce na weekendowe spacery, grzybobranie, rowerowe wycieczki i jazdę konną. Rozpościerają się tu rozległe, świetliste polany, łąki, małe strumyki, bajora, oraz przepiękne lasy, które przecina kręta, ceniona przez amatorów kajakarstwa rzeka Rawka. Cała ta fantastyczna kraina i walory tego miejsca zachwycają grzybiarzy, wędkarzy, przyrodników i fotografów. Kto raz tam zajrzy, będzie powracał chętnie, urzeczony przestrzenią, ciszą,  malowniczymi pejzażami oraz obfitością jagód.

szczegóły »
Eldorado - jazda konna, bryczki, powozy, paintball,rowery, kajaki, quady

Stadnina Koni Eldorado to prawdziwy raj dla miłośników koni i relaksu na świeżym powietrzu zarówno latem jak i zimą. W okresie letnim ośrodek oferuje rajdy konne, spływy kajakowe malownicza rzeką Widawką, wycieczki rowerowe, piesze, przejażdżki powozem a wieczorami ognisko. Natomiast zimą warto wybrać się na kulig góralski lub ogrzać się przy ognisku w wiejskim szałasie.
ZAPRASZAMY!!! NA NOCLEGI 

szczegóły »
Atrakcje turystyczne Bełchatowa ROWEREM

Powiat bełchatowski to wymarzone miejsce wycieczek rowerowych. Zróżnicowanie terenu, dobry układ bocznych i terenowych dróg z dala od spalin, wspaniałe kompleksy lasów i mnogość zbiorników wodnych dają rowerzyście możliwość spokojnego wypoczynku z dala od zatłoczonego miasta.
Trasa ma 30 km. długości. Kolejno mijamy: Domiechowice, Ławy, Mikorzyce, Apolinów, Rożniatowice, Wolę Rożniatowską, Kącik, Bukowie Dolne, Suchcice, Pólko, Kolonię Kanada, Dobrzelów, aż docieramy z powrotem do Bełchatowa. Trasa łatwa i przyjemna - polecana dla całej rodziny.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss