Bazylika Ojców Dominikanów

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Kościół został zbudowany w XIV wieku, a w XVI wieku przebudowany. Otacza go jedenaście interesujących kaplic. Z południowej strony przylega do obiektu kompleks klasztorny. Od XIV wieku przechowywana była tu relikwia Drzewa Krzyża Świętego – kawałek krzyża, na którym umierał Jezus. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób relikwia dotarła do Lublina. Jedna z tez głosi, że przywiózł ją z Kijowa biskup Andrzej. Do tego miejsca pielgrzymowało wielu polskich królów. W Bazylice często bywał Karol Wojtyła, który nieraz celebrował tutaj mszę świętą. Szczątki biskupa Andrzeja znajdują się w krypcie bazyliki. Niestety w  1991 roku relikwia została skradziona i do dzisiaj nie wiadomo co się z nią dzieje. W 2003 roku powstała specjalna trasa turystyczna – „Trasa 750”. Okazją do jej otwarcia była 750 rocznica przybycia dominikanów do Lublina. Jej celem jest podnoszenie wrażliwości na obecność sakralnych wartości we współczesnym świecie i propagowanie wiedzy o tym miejscu. Trasa powstała z inicjatywy o. Hieronima Kaczmarka. Bazylika znajduje się we wschodniej części Starego Miasta. Dojechać tu można wieloma liniami autobusowymi czy tramwajowymi (przystanki przy ulicy Lubartowskiej, Królewskiej bądź przy Placu Zamkowym).

Miejscowość: Lublin, ul. Złota 9
Strona: www.lublin.dominikanie.pl
Tel: + 48 509-051-990
E-mail: lublin@dominikanie.pl, przewodnicy@dominikanie.lub.pl

Godziny otwarcia:
kwiecień – październik

Bilety: wstęp bezpłatny

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.lublin.dominikanie.pl

Jeszywas Chachmej

Lublin to miasto wielokulturowe. Przykładem tego jest lubelska Szkoła Mędrców – Jeszywas Chachmej, miejsce odwiedzane przez Żydów z całego świata. Szkoła otwarta była w latach 1930-1939. Założona została przez rabina Majera Jehudę Szapirę. Była to największa uczelnia talmudyczna na świecie.

szczegóły »
Lubelskie Podziemia

Wielka atrakcja dla wszystkich miłośników historii. W 14 oświetlonych korytarzach, na głębokości od 9 do 12 metrów, możemy poznać niezwykle ciekawe dzieje Lublina. Pomogą nam w tym makiety, rysunki, a nawet multimedialna prezentacja wielkiego pożaru miasta z 2 czerwca 1719 roku. Wszystko to na prawie 300 metrowej trasie pod Starym Miastem.

szczegóły »
Ogród Botaniczny UMCS

Idealne miejsce dla miłośników spacerów na łonie natury. Ogród przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej posiada ponad 1.600 gatunków drzew i krzewów oraz ponad 3.300 roślin zielonych i 1.600 gatunków roślin szklarnianych. Wszystko to na ponad 21 hektarach w dzielnicy Sławinek w dolinie rzeki Czechówki.

szczegóły »
Zamek królewski w Lublinie

Jedna z największych atrakcji Lublina. Zamek królewski zbudowany został w XII wieku, był wiele razy przebudowywany. Dzisiaj mieści się tam muzeum, a dodatkowymi atrakcjami są: wieża zamkowa oraz kaplica zamkowa pw. św. Trójcy, która jest zabytkiem w skali międzynarodowej. Obowiązkowy punkt zwiedzania dla miłośników historii naszego kraju.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss