Bolimowski Park Krajobrazowy

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Bolimowski Park Krajobrazowy utworzony został w 1986 roku i liczy 23.130ha. Wraz z przecinającą go doliną krętej rzeki Rawki, zasługuje na szczególną uwagę. Rawka jest ostatnią rzeką Polski środkowej, która w pełni zachowała swój naturalny charakter. W jej wodach żyje do tej pory 25 gatunków ryb m.in. kleń, szczupak i miętus. Kryje się tu olbrzymie bogactwo i różnorodność flory, śródleśne polany, bagniska, ponad 40 gatunków roślin objętych ochroną i ponad 100 roślin uznanych za zagrożone i ginące. Fauna parku jest również bogata. Największym z żyjących zwierząt jest łoś, którego spotkać można wzdłuż Rawki, w jej dopływach lub żerującego na leśnych polanach. Oprócz łosi zobaczyć można jelenie, sarny, daniele, dziki, lisy, zające, króliki, borsuki oraz ponad 130 gatunków ptaków. Na szczególną uwagę zasługują polany puszczy Bolimowskiej, śródleśne podmokłe łąki i pastwiska, które zachwycają unikatowością i kontrastującą z lasem świetlistością. Teren dysponuje doskonałymi szlakami turystycznymi, ścieżkami dydaktycznymi, licznymi dworkami i stadninami.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Łódź (65 km; 1:25h)
Warszawa (70 km; 1:15h)

Dyrekcja Bolimowskiego Parku Krajobrazowego
Miejscowość: Skierniewice, ul. Jagiellońska 29
Strona: www.bolimowskipark.ovh.org
Tel.: + 48 46 833 37 77
E -mail: bolimowski_pk@wp.pl

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.bolimowskipark.pl

Ośrodek Hodowli Żubrów, Smardzewice

Ośrodek Hodowli Żubrów w  Smardzewicach to jedyne takie miejsce w centralnej Polsce, gdzie można przyjrzeć się z niewielkiej odległości przechadzającym się żubrom i ich rodzinom. Dla celów edukacyjnych i turystycznych wydzielony jest tu 2,4 ha  obszar z tarasem widokowym, z którego turyści mogą obserwować żubry i malownicze tereny Lasów Spalskich.

szczegóły »
Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy o powierzchni 17.444 ha obejmuje  tereny Piotrkowa Trybunalskiego, Sulejowa i Tomaszowa Mazowieckiego. To malownicza kraina pełna rezerwatów przyrody, różnorodnej fauny i flory oraz atrakcji sportowych zlokalizowanych nad Zalewem Sulejowskim. Baza turystyczna w rejonie Sulejowa i Smardzewic oferuje turystykę rowerową, pieszą, żeglarstwo, kajakarstwo oraz liczne pola biwakowe i  ośrodki wczasowe.

szczegóły »
Załęczański Park Krajobrazowy

Przepiękne tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego wchodzące w skład jury krakowsko-częstochowskiej to bogactwo pełne rezerwatów przyrody, użytków ekologicznych, różnorodnych jaskiń i pomników przyrody. Poza walorami przyrodniczymi, stanowi również ciekawą atrakcję turystyczną gdyż znajdują się tu świetne szlaki rowerowe, piesze, konne oraz ścieżki dydaktyczne. Teren gromadzi ponad 30 gatunków roślin chronionych oraz ok. 100 gatunków ptaków.

szczegóły »
Kompleks dydaktyczno-sportowy Solpark

Kompleks dydaktyczno-sportowy Solpark to nowoczesny obiekt oferujący wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. To istny raj dla aktywnych. Do dyspozycji gości jest podświetlane boisko piłkarskie, sala fitness z ciekawymi programami zajęć oraz siłownia. Jednym z największych elementów Solparku jest jednak rozbudowany kompleks basenów. Znajdują się tu m.in. baseny sportowe, rekreacyjne, kręte zjeżdżalnie, łóżka wodne, wanny solankowe, brodzik zewnętrzny i liczne sauny. W sezonie zimowym funkcjonuje również zadaszone lodowisko.

szczegóły »
Park Arkadia w Nieborowie

Park w Arkadii to romantyczna kraina pełna zieleni, świątyń i rzeźb. Stworzyła go Helena Radziwiłłowa w 1778 roku na styl bardzo charakterystyczny dla epoki romantyzmu, baśniowy i zarazem ludowy. Zgromadziła ona w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej, rzeźb, kopii dzieł antycznych, a także dzieł średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła Muzeum w Świątyni Diany. Warto wybrać się tu na melancholijny spacer z dala od zgiełku cywilizacji.

szczegóły »
Rezerwat Niebieskie Źródła

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła to jeden z najpiękniejszych obiektów krajobrazowych, a zarazem najciekawszych źródeł w Polsce. Niepowtarzalne błękitno-zielonkawe zabarwienie źródeł spowodowane czynnikami fizykochemicznymi przyciąga masę turystów z Polski i nie tylko. Rezerwat utworzony został w celu ochrony tych unikalnych źródeł i wielu gatunków ptaków.

szczegóły »
Schron dla pociągów sztabowych - trasa turystyczna

Schron kolejowy w Konewce położony w malowniczym Spalskim Parku Krajobrazowym wybudowany został w czasie II Wojny Światowej dla pociągów sztabowych III Rzeszy. Dziś cieszy się dość dużą popularnością, jako unikalny obiekt na skalę europejską. 390 metrowy schron kolejowy wraz z podziemnymi kanałami i militarnymi elementami, w pełni został zagospodarowany na potrzeby trasy turystycznej. Dodatkową weekendową atrakcją są przejażdżki zabytkowymi pojazdami i rekonstrukcje bitew grupy Anlage Mitte.

szczegóły »
Arboretum

W Arboretum w Marculach  dotąd zostało zgromadzonych 400 gatunków drzew i krzewów. Alpinarium w połączeniu  z nowo powstałymi zbiornikami wodnymi stanowi doskonałe miejsce do spaceru  i odpoczynku na świeżym powietrzu na łonie natury. Na jego terenie znajduje się małe Alpinarium mające w swej kolekcji rośliny górskie. Teren arboretum ma charakter parku jego powierzchnia wynosi 6,5 ha.

szczegóły »
Agroturystyczny szlak ROWEROWY

Trasa obejmuje takie miejscowości jak: Zgierz - Dąbrówka Wielka - Rosanów - Ciosny - Dzierżązna - Biała Zgierska - Szczawin - Dąbrówka Strumiany - Dąbrówka Sowice.
Trasa łatwa i przyjemna polecana dla całych rodzin, ma około 33 kilometry. Zarezerwujmy sobie jednak całe popołudnie, bo jest co zwiedzać po drodze.

szczegóły »
Atrakcje turystyczne Bełchatowa ROWEREM

Powiat bełchatowski to wymarzone miejsce wycieczek rowerowych. Zróżnicowanie terenu, dobry układ bocznych i terenowych dróg z dala od spalin, wspaniałe kompleksy lasów i mnogość zbiorników wodnych dają rowerzyście możliwość spokojnego wypoczynku z dala od zatłoczonego miasta.
Trasa ma 30 km. długości. Kolejno mijamy: Domiechowice, Ławy, Mikorzyce, Apolinów, Rożniatowice, Wolę Rożniatowską, Kącik, Bukowie Dolne, Suchcice, Pólko, Kolonię Kanada, Dobrzelów, aż docieramy z powrotem do Bełchatowa. Trasa łatwa i przyjemna - polecana dla całej rodziny.

szczegóły »
Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała

Zaletą kolei wąskotorowej w Rogowie jest niewątpliwie ciekawa trasa. Można na niej podziwiać zabytki sakralne, a także malownicze krajobrazy. Niekiedy można nawet spotkać dzikie zwierzęta. Jest to najdłuższa, czynna wąskotorowa linia w Polsce,

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss