Bunkry Wału Pomorskiego

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Dzisiaj fortyfikacje Wału Pomorskiego stanowią atrakcję turystyczną, ale podczas II wojny były ważnym elementem całego łańcucha fortyfikacji obronnych III Rzeszy. Trzon schronów bojowych Wałcza stanowiły dwie grupy warowne „Cegielnia” i „Miranowo”. Usytuowane poza miastem wypełniały braki w naturalnym pasie przeszkód terenowych, takich jak rzeki, jeziora czy bagna. Były to potężnych rozmiarów schrony typu B-Werk ze stanowiskami ogniowymi w kopułach pancernych, z mocno rozwiniętym zapleczem podziemnym. Pozostałości Wału Pomorskiego nazywane „Czapą Hitlera” można dzisiaj zwiedzać w zorganizowanym w tym celu Skansenie Grupy Warownej „Cegielnia”.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Piła (28 km; ok. 0:30h)
Chojnice (92 km; ok. 1:30h)
Bydgoszcz (115 km; ok. 1:45h)
Kołobrzeg (135 km; ok. 2:30h)
Koszalin (137 km; ok. 2h)
Szczecin (145 km; ok. 2:10h)
Toruń (160 km; ok. 2:35h)

Miejscowość: 78-600 Wałcz, ul. Południowa ( jadąc w kierunku Piły)
Tel: + 48 507 78 61 04
 
Godziny otwarcia
:
pn – pt:   12:00 – 18:00
so – nd:   11:00 – 19:00

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.galeria.interia.pl

Muzeum Kolei Wąskotorowej

Wizyta w skansenie kolei wąskotorowej w Gryficach oraz przejażdżka autentycznym zabytkiem to nie tylko świetna przygoda, ale i podróż w czasie. Doskonale zachowane pojazdy trakcji parowej i spalinowej oraz wystawy eksponatów z historii kolei to wyjątkowa atrakcja Pomorza Zachodniego. Dodatkową atrakcją niewątpliwie będzie podróż „ Ciuchcią Retro Express”.

szczegóły »
Schrony bojowe

Fortyfikacje niemieckie z lat trzydziestych ubiegłego wieku, stanowiące elementy Wału Pomorskiego. Na terenie Szczecinka zachowały się dwa wyjątkowo sporych rozmiarów schrony typu B-Werk. Dwukondygnacyjne bunkry bogato wyposażone, budowane najczęściej wraz z systemem podziemnych chodników łączących sąsiednie obiekty.

szczegóły »
Bunkier Muzeum Broni V3

Broń, która miała zmienić przebieg II Wojny Światowej - pociski V3. Jedyna wystawa w Polsce zlokalizowana w Bunkrze Muzeum na byłym  tajnym poligonie doświadczalnym Międzyzdroje – Zalesie. Gratka dla miłośników militariów.

szczegóły »
Bunkry w Darłówku

Podczas nadmorskich spacerów w okolicy Darłowa można natknąć się na poniemieckie bunkry i inne pozostałości po hitlerowskiej armii III Rzeszy. Rozmieszczone na wydmach między Darłówkiem a Bobolinem, kuszą tajemnicą i ponad siedemdziesięcioletnią historią.

szczegóły »
Magiczna Góra

Jest w Polsce, kilka magicznych miejsc i jedno z nich leży właśnie w województwie zachodniopomorskim, w rejonie miejscowości Wałcz. Bo jak nie nazwać magicznym miejsca, gdzie samochód sam jedzie pod górę (to samo dzieje się z rozlaną wodą), a niektóre osoby mdleją przebywając tu przez kilka chwil…

szczegóły »
Międzyrzecki Rejon Umocniony

Jedna z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej - Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU), zwany także jako Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty. Jest to system fortyfikacji wybudowanych przez Niemców. Jeden z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. Uważa się, że miejsce to przewyższa atrakcyjnością słynną linię Mignota, dlatego też rokrocznie odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss