Centrum Nauki Kopernik

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Misją placówki jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz ukazanie, że specyfika wielu skomplikowanych procesów i zjawisk nie jest wcale taka trudna do zrozumienia.
Jest to instytucja kultury, powstała na mocy porozumienia z dnia 1 czerwca 2005 roku między miastem stołecznym Warszawa, Ministrem Nauki i Informatyzacji oraz Ministrem Edukacji Narodowej, której celem jest upowszechnianie krajowych i światowych osiągnięć nauki i techniki, a w szczególności wyjaśnianie natury otaczających nas zjawisk i procesów za pomocą naukowych narzędzi i interaktywnych urządzeń.
Wystawa stała, która znajdzie się w najbliższym czasie w Centrum Nauki Kopernik będzie składać się z kilkuset interaktywnych stanowisk rozmieszczonych na powierzchni 5,5 tys. m². Złoży się na nią sześć działów obejmujących różne dziedziny wiedzy, m.in. "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko", "Najmłodsi", "Strefa światła". Wśród eksponatów na wystawie znajdują się m.in.: Generator Van de Graffa, kula plazmowa, półkule magdeburskie, deska Galtona.
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to jedyna taka nowoczesna placówka w Polsce, której zadaniem jest zaciekawianie nauką. Ponad 400 eksponatów można dotykać, wąchać, smakować i przeprowadzać własne eksperymenty.
Na szczególną uwage zasługują eksponaty: interaktywny "Elektrybałt - maszyna układająca i mówiąca wiersze", latający dywan -  oraz "Człowiek-układanka".
Ponadto warto podkreślić, iż na wystawie "Eksperymentuj !" można ciekawie spędzić czas, poszerzyć swoją wiedzę, zrozumieć niezrozumiałe dotychczas naukowe prawa z dziedziny fizyki, chemii, biologii, matematyki, a przede wszystkim dobrze się bawić; niezależnie od wieku !
Na terenie Centrum Nauki Kopernik działa od niedawna sklepik o trafnej nazwie Science Story, w którym można kupić łamigłówki, gry, zestawy do przeprowadzania doświadczeń (np. zestawy do samodzielnego zmontowania samolotu solarnego) oraz wiele innych rzeczy związanych z nauką. Artykuły można przyporządkować do kilku dziedzin: gry, geologia, elektronika i botanika.

Miejscowość: Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
Strona: www.kopernik.org.pl
Tel: +48 22 492 05 05
E-mail: info@kopernik.org.pl

Godziny otwarcia:
wt - pt: 9:00 - 18:00
sb - nd: 10:00 - 19:00

Bilety:
normalny: 22 zł
ulgowy: 16 zł (studenci), 13 zł (dzieci i młodzież do 19 lat)
rodzinny (4 osoby): 57 zł

 

Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.um.warszawa.pl

Dom z napisem z 1945 r.

W Warszawie na ulicy Grójeckiej mieści się  budynek z napisem „Sprawdzono min nie ma”. Jest to pamiątka z końca II wojny światowej. Napis przy ul. Grójeckiej zachował się do dziś, ponieważ od okresu wojny nie był on remontowany.

szczegóły »
Fotoplastikon

Warszawski Fotoplastikon to jedyny taki obiekt na świecie. Ponad stuletni aparat do wyświetlania trójwymiarowych zdjęć, zaledwie w kilka chwil, przenosi w różne zakątki świata sprzed 100 lat. W zbiorach Fotoplastikonu jest ponad 3.000 oryginalnych fotografii z różnych zakątków naszego globu. Fotoplastikon jest doskonałym miejscem aby poznać na fotografii świat jakiego już nie ma.

szczegóły »
Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to kompleks pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami. Powstał w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Jest to też doskonałe miejsce na rodzinny spacer, bądź przejażdżkę rowerową.

szczegóły »
Muzeum Ewolucji

Wszystkim, którzy pragną poznać historię ewolucji polecamy Muzeum Ewolucji w Warszawie, które prezentuje na swoich wystawach m.in.  szkielety wielkich dinozaurów z Mongolii, modele płazów gadów z krasiejewskiego cmentarzyska oraz realistyczną rekonstrukcję australopiteka Lucy. Muzeum oferuje różne formy zwiedzania, a także lekcje muzealne i warsztaty edukacyjno-artystyczne.

szczegóły »
Muzeum Techniki Wojskowej - Skansen Lotniczy

Muzeum Techniki Wojskowej to prawdziwa gratka dla każdego. Któż bowiem nie chciałby zobaczyć prawdziwych śmigłowców i samolotów wojskowych w wymiarach 1:1. Taką możliwość mamy w forcie IX Czerniaków, gdzie znajduje się stała ekspozycja broni pancernej i lotnictwa. W kolekcji jest kilkanaście samolotów m. in. MIG 21, Ił 2m3, Jak 9P i wiele innych eksponatów nie tylko z Polski, ale również z Rosji i Stanów Zjednoczonych.

szczegóły »
Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego ukazuje naszą historię w bardzo nowoczesny sposób, wykorzystując zdobycze najnowszej techniki i grę świateł. Ekspozycja umieszczona jest na powierzchni ponad 3.000 m2. Składa się na nią blisko 1.000 eksponatów, 1.500 fotografii oraz ponad 200 informacji biograficznych i historycznych.

szczegóły »
Muzeum Więzienia „Pawiak”

Muzeum Więzienia „Pawiak” jest wspomnieniem zbrodni, jaka została dokonana podczas  II wojny światowej na obywatelach Polski. W muzeum znajduje się stała ekspozycja przedstawiająca historię więzienia. Zobaczyć tu można między innymi zrekonstruowaną celę więzienną oraz korytarz słynnego oddziału siódmego.

szczegóły »
Port Czerniakowski - rejsy na Bielany

Port Czerniakowski oferuje rejsy po Wiśle. Podróż na Bielany odbywa się krypą „Basonia-Wałowice”. Tereny wzdłuż rzeki (jak i samą rzekę)  zamieszkuje wiele zwierząt. Port jest własnością fundacji „Ja Wisła”.

szczegóły »
Ogród Botaniczny UW

Ogród Botaniczny w Warszawie jest jednym z najmniejszych w Polsce, a liczy już ponad 200 lat. Różnorodność biologiczna przyciąga nie tylko miłośników przyrody. W ogrodzie tym znajduje się najstarsza szklarnia subtropikalna, urzekająca swoją kolorystyką i panującym tam klimatem. Ogród to doskonałe miejsce na wiosenne spacery.

szczegóły »
Ogrody na Książęcym

Ogrody na Książęcym zachwycają bujną roślinnością i ciekawymi budowlami ogrodowymi, jak np. pawilon studni z ujęciem wody oligoceńskiej oraz rotunda z podziemną grotą. To również wymarzone miejsce na letnie spacery.

szczegóły »
MadeByYou - Sam pomaluj ceramikę

MadeByYou Sam pomaluj ceramikę to miejsce kreatywnej rozrywki dla dzieci i dorosłych. Jest to pracownia, w której dzieci i rodzice mogą malować na gotowych formach ceramiki lub zapisać sie na zajęcia lepienia w glinie. Wśród gotowych form do malowania do wyboru są zarówno naczynia codziennego użytku, jak i urocze figurki, chętnie wybierane przez dzieci.

szczegóły »
2010-09-03 Otwarcie Centrum Nauki Kopernik

Otwarcie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ul. Mokotowska 17 ( tel. +48 22 492 05 05)

szczegóły: www.kopernik.org.pl

...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss