Centrum Porcelany Artystycznej w Ćmielowie – Fabryka Porcelany i Żywe Muzeum

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Kompleks - Fabryka Porcelany Artystycznej w Ćmielowie oraz znajdujące się na terenie fabryki Żywe Muzeum Porcelany - jest jedynym w Polsce tego rodzaju miejscem, w którym można poznać całkowity proces ręcznej produkcji porcelany. To właśnie tu dowiedzą się Państwo na czym polega specyfika ręcznego malowania porcelany oraz jak maluje się porcelanowe figurki, filiżanki, obrazy. Krok po kroku prezentowany jest proces przemiany składników masy pod wpływem wypalania, aż do uzyskania niezwykłego wyrobu, który dla wielu jest prawdziwym dziełem sztuki.
Fabryka Porcelany AS Ćmielów kultywuje tradycje Wytwórni Porcelany "Świt".  Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Jest to jedna z najstarszych polskich fabryk porcelany, która zatrzymała w czasie wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła nie tylko wzory, ale przede wszystkim tradycje i wartości, bo porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.
W specjalnie zaaranżowanej Sali Marmurowej, wśród 300 rozmaitych eksponatów, znajdują się różne figurki przedstawiające ludzi, zwierzęta, a także filiżanki, wazony i inne. Szczególną frajdę dzieciakom sprawia oglądanie porcelanowego psa G. Busha, figur przedstawiających ich ukochane zabawki oraz możliwość dotknięcia niemal wszystkiego - tym samym w przyjemny i przyjazny im sposób mogą obcować ze sztuką, poznając jej sekrety.
Specjalnie dla zwiedzających przygotowane zostały Warsztaty Ceramiczne, podczas których każdy odwiedzający może samodzielnie (pod okiem instruktora) wykonać różę lub figurkę kotka z porcelany, czy też własnoręcznie pomalować porcelanowego kotka piłkarskiego. Uczestniecy zabierają stworzone przez siebie "dzieła".
Chwilę wytchnienia można spędzić w kawiarni o ciekawej nazwie „Leżąca Kotka”, gdzie kawa jest podawana na ręcznie wytworzonych i ozdobionych filiżankach pochodzących właśnie z Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Odwiedzający mają także możliwość zakupu porcelanowych pamiątek w sklepie firmowym.
Jest to doskonałe miejsce dla dzieci i ich rodziców, gdzie razem mogą odkrywać tajemnice porcelany.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Sandomierz (40 km; 0:45h)

Miejscowość: Ćmielów, ul. Sandomierska 243
Strona: www.cmielow.com.pl
Tel: +48 15 861 20 21
E-mail: biuro@cmielow.com.pl

Godziny otwarcia:
1 maj – 30 wrzesień:
pn – nd: 8:00 – 18:00
1 pażdziernik - 30 kwiecień:
pn – nd: 8:00 – 16:00

Bilety:
normalny: 18 zł
ulgowy: 14 zł
opłata za fotografowanie: 7 zł

Galeria
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.as.cmielow.com.pl

Muzeum Zabawek i Zabawy

Muzeum Zabawek i Zabawy to prawdziwy raj dla dzieciaków. Obecnie znajdują się tam bogate kolekcje różnorodnych zabawek, m.in. lalek, modeli samochodów, samolotów oraz marionetek. Najmłodsi mogą także dotknąć interaktywnych zabawek, co sprawia im jeszcze większą frajdę. Całość zaaranżowana jest w zabytkowym XIX-wiecznym budynku.

szczegóły »
Zoo Safari Zwierzyniec

40 ha naturalnego zbocza zagospodarowano w celu powstania niesamowitego miejsca – Zwierzyńca Bałtowskiego. Można tam zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt,  m.in. w pełni okazałe jelenie, kozice, alpaki, wielbłądy oraz lamy. Cały teren otoczony jest przez drzewa, krzewy, różnego rodzaju sadzawki. Wszystko po to, by każde zwierzę czuło się tam swobodnie

szczegóły »
Park Dinozaurów JuraPark

Bogata kolekcja rekonstrukcji dinozaurów, które zamieszkiwały naszą planetę miliony lat temu zgromadzona w jednym wyjątkowym miejscu. Można tam zobaczyć figury zauropodów, sejsmozaura, tyranozaura, czy stado rogatych triceratopsów. Na terenie JuraParku znajduje się także Muzeum Jurajskie, w którym wyeksponowane są rozmaite skamieniałości z różnych regionów świata, których wiek określany jest w milionach lat.

szczegóły »
Muzeum, rynek, podziemna trasa w Sandomierzu

Najważniejsze zabytki XIII-wiecznego Sandomierza to m.in. kompleks klasztorny z kaplicą św. Michała, brama Opatowska oraz uroczy rynek i ratusz, w którym mieści się dziś Muzeum Okręgowe. Można tam miło spędzić czas, zarówno zwiedzając, jak i spacerując po rynku.

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Opatowskie lochy, podziemne trasy turystyczne powstały około 1984 roku. Ich długość wynosi obecnie około 402 m, jednak dla turystów dostępna jest tylko trasa 335 m, w której skład wchodzi łącznie 46 komór i korytarzy biegnących pod rynkiem na trzech poziomach.

szczegóły »
2010-09-18 - 2010-09-19 Europejskie Dni Dziedzictwa

Zainteresowani zobaczeniem na żywo jak powstaje porcelana mają ku temu okazję w jedynym w Polsce Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Goście mogą zapoznać się z tajnikami procesu produkcyjnego oraz tradycjami związan...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss