Centrum Słowian i Wikingów

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Jest to niewątpliwie wyjątkowe miejsce. Można zapoznać się tu z replikami wczesnośredniowiecznych budynków, które tworzą osadę z IX - XI wieku. Docelowo ma tutaj być 27 budynków, bramy wjazdowe, wały, umocnienia obronne i nabrzeże portowe. W chacie mincerza można się zapoznać z etapami produkcji monet, zobaczyć stemple, młotki i inne narzędzia niezbędne do produkcji monet. A może tak samemu spróbować wybić monetę ? Nie będzie to problemem. Ze względu na to, iż Wolin słynął z handlu, nie mogło tu zabraknąć kantoru czy magazynu kupieckiego. W chacie skórnika prezentowane są gatunki skór oraz wyroby: sakwy, buty, pasy czy kaftany. Nie mogło obyć się bez chaty zielarza, ponieważ zioła we wczesnym średniowieczu stosowano na co dzień. W chacie garncarza są oczywiście koła garncarskie oraz niezbędne narzędzia. Wyroby ze szkła (paciorki, pierścionki, naczynia) zgromadzone są w chacie szklarza. Wyposażenie wojowników będzie można zobaczyć (a także przymierzyć !) w zbrojowni. Skóry dzikich zwierząt znajdują się w chacie myśliwego. Oprócz tego można zobaczyć między innymi chaty: rogownika, skryby, jubilera, rybaka, cieśli czy tokarza. Oczywiście jest i zwykły, mieszkalny budynek. Dużą atrakcją jest karczma, w której podawane są potrawy przygotowane wyłącznie z produktów, jakie znane były w średniowieczu. Znajdują się tu także kamienie runiczne. Jeden jest poświęcony Świętosławie (córka Mieszka I), a drugi Olafowi Trygwasonowi (norweski król).

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Świnoujście (30 km; ok. 0:35h)

Miejscowość: Wolin
Strona: www.jomsborg-vineta.com
Tel: +48 609 477 647
E-mail: stowarzyszenie@jomsborg-vineta.com

Godziny otwarcia:
kwiecień – czerwiec: 10:00 – 16:00
lipiec – sierpień: 10:00 – 18:00
wrzesień – październik: 10:00 – 16:00

Rezerwacja zwiedzania i pokazów historycznych min. 5 dni przed planowanym terminem.

Bilety:
normalny: 6 zł
ulgowy: 5 zł
grupowy: 4–5 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.jomsborg-vineta.com
www.pomorze.pl

Muzeum Figur Woskowych

W Muzeum Figur w Międzyzdrojach, podobnie jak w słynnym Muzeum Madame Tussauds, możemy stanąć oko w oko z największymi postaciami w dziejach historii, sztuki, polityki czy kultury popularnej. Możemy oglądać tam podobizny wiele znakomitości polskich i z całego świata.

szczegóły »
Promenada Gwiazd

Przebywając w Międzyzdrojach warto wznieść się duchem i spędzić choćby krótką chwilę w miejscu, gdzie poczujemy wielki świat artystów, na słynnej Promenadzie Gwiazd. W pobliżu Hotelu Amber Baltic - wizytówki miasta, biegnie Aleja Gwiazd z mosiężnymi odciskami dłoni wybitnych przedstawicieli kina i teatru. Jest może nieco skromniejsza od tych w Hollywood czy Cannes, ale godnie stanowi o naszym rodzimym dorobku artystycznym i kulturalnym.

szczegóły »
Bunkier Muzeum Broni V3

Broń, która miała zmienić przebieg II Wojny Światowej - pociski V3. Jedyna wystawa w Polsce zlokalizowana w Bunkrze Muzeum na byłym  tajnym poligonie doświadczalnym Międzyzdroje – Zalesie. Gratka dla miłośników militariów.

szczegóły »
Głaz Królewski

Ciekawą atrakcję Pomorza Zachodniego stanowi, zatopiony u brzegu wyspy Chrząszczewskiej, olbrzymi kamień zwany Głazem Królewskim lub Czarcim Kamieniem. Od niego pochodzi nazwa miejscowości Kamień Pomorski.  Jedna z legend mówi, że to właśnie na nim Bolesław III Krzywousty miał odbierać defiladę floty pomorskiej w 1121 roku. Wówczas był on 3 krotnie większy.

szczegóły »
Latarnia Morska „Kikut”

Podczas wytyczania tras wycieczek rowerowych lub pieszych na wyspie Wolin, w okolicach Międzyzdrojów, warto wziąć pod uwagę jedną z najmniejszych latarni morskich, jednocześnie całkowicie zautomatyzowaną o wdzięcznej nazwie „Kikut”. Położona w malowniczej scenerii Wolińskiego Parku Narodowego stanowi niewątpliwie ciekawą atrakcję. Już samo odnalezienie jej w gąszczu ścieżek parku jest powodem do zadowolenia.

szczegóły »
Most Obrotowy

Nietypowa konstrukcja łączy wyspę Wolin ze stałym lądem. Jeden z niewielu w Polsce mostów obrotowych. Jest to rodzaj mostu ruchomego, w którym jedno z przęseł obraca się w celu umożliwienia żeglugi, poczym wraca do pierwotnego położenia łącząc dwa brzegi.

szczegóły »
Rezerwat pokazowy żubrów

Niecodzienną atrakcją, nie tylko dla miłośników przyrody, jest Rezerwat i Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach. W zagrodzie ze specjalnie przygotowanych platform widokowych zobaczymy również sarny, dziki oraz stanowiące nie lada atrakcję orły bieliki.

szczegóły »
Dąb Wolinian i wyrzutnia V3 - ROWEREM

Długość trasy to około 28 km. Czas jazdy: od 2,5 do 4 godzin. Wycieczka rowerowa podczas której oglądamy Dąb Wolinian, wyrzutnię V3 (broń konstruowana przez nazistów w czasie II Wojny Światowej), Jezioro Turkusowe oraz rezerwat żubrów. Jest najatrakcyjniejszą pod względem walorów historycznych i krajoznawczych na wyspie Wolin.

szczegóły »
Fort Gerharda

Fort Gerharda w Świnoujściu (zwany też Fortem Wschodnim) to jeden z najlepiej zachowanych fortów nadbrzeżnych w Europie. Można tutaj aktywnie spędzić swój czas, ponieważ oprócz standardowego zwiedzania przygotowano dla wszystkich specjalne przeszkolenie wojskowe, które pozwoli uzyskać… historyczny stopień wojskowy ! Szkolenie jest przystosowane zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Warte odwiedzenia jest także miejscowe muzeum.

szczegóły »
Falochrony - Świnoujście

W Świnoujściu znajdują się niezwykle ciekawe obiekty, które okrzyknięto fenomenem konstrukcyjnym. Mowa o falochronach, do budowy których wykorzystano ponad 100 tysięcy ton kamieni. Długość jednego z nich wynosi ponad kilometr. A wszystko to stworzono na morzu w przeciągu zaledwie pięciu lat.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss