Cmentarz w Palmirach

Kategorie: Ciekawie

Cmentarz w Palmirach powstał w 1948 roku tuż przy Puszczy Kampinoskiej. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc upamiętniających zbrodnie na Polakach podczas II wojny  światowej. Na terenie wsi Palmiry w okresie 1939-41 zostało tu rozstrzelanych około 2.000 Polaków przywożonych z więzień hitlerowskich. Dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń, obok cmentarza powstało Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach. Jest ono oddziałem Muzeum Historycznego Warszawy. Dysponuje licznymi fotografiami, dokumentami i pamiątkami związanymi z ofiarami hitlerowskich egzekucji w podwarszawskich lasach. Wśród ponad 2.115 grobów można spotkać wiele mogił znanych osób, między innymi grób Janusza Kusocińskiego - złotego medalisty na Igrzyskach w Los Angeles w 1932 roku, Macieja Rataja - marszałka Sejmu, Mieczysława Niedziałkowskiego - posła, działacza PPS, Heleny Jaroszewiczowej - senator RP. Przy wejściu na cmentarz znajduje się  napis wyryty przez jednego z więźniów na ścianie celi: ”Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.” Jest to miejsce które każdy powinien odwiedzić ze względu na jego znaczenie historyczne oraz ku pamięci tym którzy tam zgięli, bo ginęli za Polskę.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Warszawa (25 km; ok. 0:30h)
Płock (90 km; ok. 1:40h)

Miejscowość: Palmiry  
Tel: +48 22 794 42 56

Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl


Palmiry...
Dom z napisem z 1945 r.

W Warszawie na ulicy Grójeckiej mieści się  budynek z napisem „Sprawdzono min nie ma”. Jest to pamiątka z końca II wojny światowej. Napis przy ul. Grójeckiej zachował się do dziś, ponieważ od okresu wojny nie był on remontowany.

szczegóły »
Fotoplastikon

Warszawski Fotoplastikon to jedyny taki obiekt na świecie. Ponad stuletni aparat do wyświetlania trójwymiarowych zdjęć, zaledwie w kilka chwil, przenosi w różne zakątki świata sprzed 100 lat. W zbiorach Fotoplastikonu jest ponad 3.000 oryginalnych fotografii z różnych zakątków naszego globu. Fotoplastikon jest doskonałym miejscem aby poznać na fotografii świat jakiego już nie ma.

szczegóły »
Cmentarz Żydowski na wydmie

Cmentarz na Wydmie w Karczewie jest pozostałością po żydowskim getcie, które znajdowało się w tym mieście. Na cmentarzu do dziś pozostało się około 400  zabytkowych płyt nagrobnych. Jest  to miejsce symbolizujące tragedię  jaka spotkała Żydów podczas II wojny światowej.

szczegóły »
Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego ukazuje naszą historię w bardzo nowoczesny sposób, wykorzystując zdobycze najnowszej techniki i grę świateł. Ekspozycja umieszczona jest na powierzchni ponad 3.000 m2. Składa się na nią blisko 1.000 eksponatów, 1.500 fotografii oraz ponad 200 informacji biograficznych i historycznych.

szczegóły »
Muzeum Więzienia „Pawiak”

Muzeum Więzienia „Pawiak” jest wspomnieniem zbrodni, jaka została dokonana podczas  II wojny światowej na obywatelach Polski. W muzeum znajduje się stała ekspozycja przedstawiająca historię więzienia. Zobaczyć tu można między innymi zrekonstruowaną celę więzienną oraz korytarz słynnego oddziału siódmego.

szczegóły »
Twierdza Modlin

Na początku XIX wieku na zlecenie Napoleona I zaczęto budowę fortyfikacji, która stworzyła podwaliny Twierdzy Modlin. Z czasem wybudowaną większą liczbę fortyfikacji i umocnień. Budowla rozwijała się do początku I wojny światowej. Do dnia dzisiejszego ostała się dość spora część pierwowzoru. Dla zwiedzających dostępny jest tylko fragment całego zabudowania.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss