Cmentarz Żydowski na wydmie

Kategorie: Ciekawie

Karczew niegdyś miasto Żydowskie dziś jest pamiątką zbrodni jaka została tam dokonana na setkach Żydów podczas okupacji niemieckiej. Usytuowany w dość dziwnym miejscu, bo na wydmach między zabudowaniami. Początki cmentarza sięgają aż XVIII wieku - najstarszy nagrobek jest z 1876 roku. Do dnia dzisiejszego przetrwało około 400 zabytkowych nagrobków, a  płyty bez oznakowania są grobami ofiar Holocaustu. Wiatr co jakiś czas odsłania pozostałości po zapomnianych  nagrobkach.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Warszawa (30 km; ok. 0:30h)
Radom (15 km; ok. 1:30h)
Siedlce (90 km; ok. 1:30h)

Miejscowość: Karczew, ul. Otwocka

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:
Gallery description

Dom z napisem z 1945 r.

W Warszawie na ulicy Grójeckiej mieści się  budynek z napisem „Sprawdzono min nie ma”. Jest to pamiątka z końca II wojny światowej. Napis przy ul. Grójeckiej zachował się do dziś, ponieważ od okresu wojny nie był on remontowany.

szczegóły »
Fotoplastikon

Warszawski Fotoplastikon to jedyny taki obiekt na świecie. Ponad stuletni aparat do wyświetlania trójwymiarowych zdjęć, zaledwie w kilka chwil, przenosi w różne zakątki świata sprzed 100 lat. W zbiorach Fotoplastikonu jest ponad 3.000 oryginalnych fotografii z różnych zakątków naszego globu. Fotoplastikon jest doskonałym miejscem aby poznać na fotografii świat jakiego już nie ma.

szczegóły »
Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego ukazuje naszą historię w bardzo nowoczesny sposób, wykorzystując zdobycze najnowszej techniki i grę świateł. Ekspozycja umieszczona jest na powierzchni ponad 3.000 m2. Składa się na nią blisko 1.000 eksponatów, 1.500 fotografii oraz ponad 200 informacji biograficznych i historycznych.

szczegóły »
Cmentarz Powązkowski

W Warszawie  znajduje się jeden z najbardziej znanych cmentarzy w Polsce, cmentarz na Powązkach. Jest to galeria sztuki cmentarnej oraz miejsce spoczynku wielu wybitnych ludzi. Zobaczyć tam można różnorodne formy nagrobków, które powstały od powstania cmentarza w 1792 roku.

szczegóły »
Cmentarz w Palmirach

Cmentarz - mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło dwóch tysięcy Polaków i Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej przez Niemców. Obok cmentarza powstało Muzeum Walki i Męczeństwa, dysponujące licznymi fotografiami, dokumentami i pamiątkami związanymi z ofiarami hitlerowskich egzekucji w podwarszawskich lasach.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss