Dolina Będkowska

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Dolina Będkowska to jedna z 7 dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie o długości 7-8 km. Zbudowana jest z wapieni krasowych o łagodniejszych zboczach zachodnich i stromych wschodnich, z charakterystycznymi jaskiniami, wywierzyskami oraz źródłami. Na jej obszarze znajdują się także liczne boczne dolinki o charakterze wąwozów, jarów oraz kanionów. To doskonałe miejsce na wycieczki piesze, rowerowe czy też wspinaczkę. Mnogość tras, sprawia, że bez nudy będziemy tu wracac wielokrotnie...

Dolina Będkowska to jedna z najdłuższych dolin Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, jednocześnie przepiękna przyrodniczo, z wieloma ciekawymi formacjami skalnymi. Jest jedną z siedmiu dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Nadaje się zarówno do wycieczek pieszych jak i rowerowych.
Pieszo, zwiedzanie najlepiej rozpocząć w miejscowości Będkowice, która leży pomiędzy Doliną Będkowską i Kobylańską, możemy zatem odwiedzić, obie piękne doliny. Do Będkowic z Krakowa, możemy dojechać autobusem linii 210 (z Bronowic Nowych). Dolina Będkowska, to dolina o stromych ścianach, z licznymi odnogami w postaci wąwozów, kanionów z bardzo ciekawymi formacjami skalnymi oraz jaskiniami, źródłami a nawet wywierzyskiem. Zwiedzając dolinę poruszamy się po drodze, która nie jest udostępniona dla samochodów, więc bezpiecznie (mijają nas jedynie rowerzyści) i w ciszy, możemy podziwiać piękno otaczającej nas przyrody. Do dyspozycji mamy 3 szlaki: niebieski prowadzący przez całą długość doliny, zielony z miejscowości Łazy przez środkową część Doliny Będkowskiej do Wierzchowia, oraz żółty z Będkowic bocznym wąwozem przez fragment Doliny Będkowskiej, Dolinę Szklarki, rezerwat przyrody Dolina Racławki do Paczółtowic.
Proponujemy zwiedzić Dolinę Będkowską, rozpoczynając od Łączek, gdzie ukazuje nam się  widok na skałę Cebulowa oraz Wietrznik (403 m.n.p.m.). Szlak prowadzi wdłub stawów z hodowlą pstrąga i możemy obserwować skały Rybne, Wężowe i Migdałkową. Mijamy widoczną po prawej stronie skałę Szaniec (w jej masywie znajduje się jaskinia o tej samej nazwie) i po kilku chwilach docieramy do Bramy Będkowskiej. Przebiega przez nią żółty szlak turystyczny przez Będkowice do Doliny Kobylańskiej. Podążamy dalej, mając strumień po prawej stronie i dochodzimy do miejsca, gdzie ukazuje nam się najwyższa w Jurze skała wspinaczkowa – Sokolica (ponad 70 m). Na szczycie Sokolicy znajdują się resztki bardzo starego grodziska. Po chwili przekraczamy strumień na drugą stronę i po kilkuset metrach dochodzimy do charakterystycznych dla doliny Będkowskiej skał. Najpierw Iglica, następnie popularna skała wspinaczkowa zwana przez wspinaczy Dupą Słonia (i rzeczywiście ją przypomina…) a fachowo nazywająca się Zamczysko. Kolejną atrakcją, do jakiej dochodzimy to największy w całej Jurze wodospad, zwany Szerokim, a za nim warto wspiąć się na zbocze po prawej stronie, aby zobaczyć bramę skalna zwaną Czarcimi Wrotami lub Piekielną Bramą. Kilkaset metrów od drogi znajduje się wywierzysko zwane źródłem Będkówki, z którego wypływa krystaliczna czysta woda. Jest to jedno z największych wywierzysk całej Jury. W skałach powyżej źródła znajdują się cztery pionowe jaskinie. Po około dwóch kilometrach po prawej stronie ukazuje się nam Wielka Turnia, Zaklęty Mur, Zaklęty Bastion i Łabajowa Skała, a w niej Jaskinia Łabajowa. Dolina Będkowska bogata jest w jaskinie, jednak najciekawszą z nich jest znajdująca się w górnej części doliny Jaskinia Nietoperzowa, którą można zwiedzić z przewodnikiem (patrz osobna atrakcja: Jaskinia Nietoperzowa w naszym portalu). Jaskinia nietoperzowa, to jedna z dłuższych jaskiń w Jurze – 326 m, a ciekawostką jest, iż natrafiono w niej na 4 tys. kłów niedźwiedzia jaskiniowego i podobno do tej pory można tam natrafić na kolejne kły...Kręcono tu też sceny z Ogniem i Mieczem.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (25 km; ok. 0:30h)
Nowy Sącz (odległość 140 km; ok. 2h)
Katowice (odległość 70 km; ok. 1h)
Bielsko-Biała (odległość 100 km; ok. 1:30h)

Miejscowość: Będkowice (Dolina Będkowska), Wielka Wieś k/Krakowa ul. Pod Sokolicą 127
Strona: www.dolinabedkowska.pl;  www.nietoperzowa.ojcow.pl
Tel: + 48 12 285 26 57; + 48 12 626 53 61

Godziny otwarcia:
Jaskinia Nietoperzowa:
IV - IX: 9:00 – 18:00
X - XI: 9:00 - 16:00 (czynne do 11 listopada)

Bilety:
Jaskinia Nietoperzowa:
normalny 8 zł
ulgowy 6 zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org


Dol. Kobylańsk...
Grota Łokietka

Jaskinia Łokietka, zwana jest też Królewską lub Czajowską, jest obok Smoczej Jamy na Wawelu najbardziej znaną polską jaskinią. Grota jest łatwa do zwiedzenia, dlatego też polecamy ją także rodzinom z dziećmi. Długość trasy wynosi ok. 320 m, a czas jej pokonywania to 30 min.

szczegóły »
Jaskinia Wierzchowska Górna

Największa jaskinia na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dostępna dla turystów – trasa jest oświetlona i możliwa do zwiedzania jedynie z przewodnikiem. Jaskinia to została przystosowana do zwiedzania dla turystów jako jedna z pierwszych jaskiń w Europie. Obecnie jaskinia Wierzchowska oferuje najdłuższą w Polsce trasę – ok. 700 metrów.

szczegóły »
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale

Maczuga Herkulesa to najbardziej charakterystyczny element Ojcowskiego Parku Narodowego, znajdujący się w Dolinie Prądnika.
Ta zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga ma wysokość aż 25 m ! Nieopodal Maczugi Herkulesa znajduje się okazały renesansowy zamek w Pieskowej Skale, skąd rozchodzi się wspaniały widok na Dolinę Prądnika.

szczegóły »
Rezerwat „Zimny Dół”

Rezerwat „Zimny Dół” jest ciekawą atrakcją geologiczną, jak i przyrodniczą. Znajduje się tam jedyne w Małopolsce wywierzysko potoku w jaskini, z którego wypływa kryształowo czysta woda, która następnie potokiem wpada do Sanki.

szczegóły »
Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska, to wspaniałe miejsce na weekndową wyprawę rowerową, bądź spacer rodzinny. Przepiękne formacje skalne i bujna przyroda Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozwoli nam się zrelaksować i wypocząć.

szczegóły »
Dolinki Krakowskie ROWEREM

Wycieczka rowerem po Dolinkach Krakowskich, to chyba najlepsza propozycja rowerowa na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Aktywnie spędzając czas, mamy możliwość poznać najpiękniejsze rejony Jury, podziwiać formacje skalne, jaskinie, wywierzyska.

szczegóły »
Wokół zbiornika Pogoria IV

Zbiornik Pogoria IV daje nam, w bezpośredniej bliskości aglomeracji śląskiej, możliwość odbycia bardzo ciekawej widokowo i urozmaiconej terenowo wycieczki rowerowej wokół tego zbiornika. Trasa w połowie prowadzi przygotowaną, asfaltową ścieżką rowerową, natomiast druga połowa wiedzie lasami i łąkami w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

szczegóły »
Dolina Mnikowska

Dolina Mnikowska to bardzo uroczy i malowniczy wąwóz krasowy, wycięty z jurajskich wapieni, którego głębokość dochodzi do 80 m. Znajduje się tam 10 jaskiń (jedna z nich ma długość 82 m), strome ściany skalne i wrota. Jest to idealne miejsce na spacery w pogodne, słoneczne dni oraz wycieczki rowerowe.

szczegóły »
Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna położona ponad dnem Doliny Prądnika, należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, głównie ze względu na wielkość komory i długość ok. 320 m. Największą uwagę, szczególnie najmłodszych, przyciąga przygotowana tam ekspozycja neandertalskiej rodziny w obozowisku jaskiniowców. Dodatkową frajdę przynosi maluchom zwiedzanie jaskini ze świecą bądź latarką w ręce – wzmaga się tym samym ich ciekawość i zainteresowanie obiektem.

szczegóły »
Kalatówki

Kalatówki to piękna polana reglowa na terenie Doliny Bystrej w Tatrach, ciesząca się sympatią narciarzy, rowerzystów oraz amatorów wędrówek górskich. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Kasprowy Wierch oraz Giewont, od nieznanej większości strony. Na polanie umiejscowiony jest Hotel Górski, gdzi emożemy się zarówno posilić jak i przespać. Po drodze warto wstąpić do znajdującego się na Kalatówkach zespołu klasztornego albertynek.

szczegóły »
Ośrodek Morsko

Położone na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na szlaku Orlich Gniazd Morsko to bardzo ciekawa propozycja na spędzenie weekendu. Wybudowany tu ośrodek, daje nam wiele możliwości, aktywnego spędzenia czasu, od wycieczek pieszych i rowerowych, poprzez basen, stok narciarski zimą, po grę w tenisa, czy tez wizytę w mini ZOO. Jednym słowem jest to świetne miejsce na ciekawy wyjazd rodzinny.

szczegóły »
Kalwaria Zebrzydowska i Lanckorona ROWEREM

To trasa dla każdego, w sam raz na niedzielne popołudnie w gronie rodzinnym. Nawet niedoświadczony rowerzysta łatwo sobie z nią poradzi. Wiedzie mało uczęszczanymi drogami o dobrej nawierzchni, po których sunie się szybko i łatwo. Trasę ułożono tak, że zjazdy są krótsze i bardziej strome, a podjazdy dłuższe i łagodniejsze. Warto zabrać zapięcie rowerowe – na trasie wycieczki jest bardzo dużo ciekawych obiektów do zwiedzania. Trasa ma około 37 km. długości.

szczegóły »
Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa, to jedna z najdłuższych jaskiń w Jurze – 326 m, a ciekawostką jest, iż natrafiono w niej na 4 tys. kłów niedźwiedzia jaskiniowego i podobno do tej pory, przy odrobinie szczęścia, można tam natrafić na kolejne kły... Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Jaskinia jest oświetlona i w pełni bezpieczna.

szczegóły »
Muzeum Afrykanistyczne

Niezwykłe Muzeum Afrykanistyczne znajduje się w budynku dawnego szpitala św. Błażeja, należącego do całego zabytkowego zbioru – Dworku Machnickich. Goście mają możliwość podziwiania zbiorów sztuki i rzemiosła plemion z północno - zachodniej części Afryki, w szczególności Tuaregów z terenów Algierii. Na kilku piętrach w poszczególnych salach prezentowane są rozmaite przedmioty: tkaniny, biżuteria, broń, stroje, instrumenty muzyczne, malarstwo, rzeźby wykonane w drewnie i metalu, rzeczy codziennego użytku (również z kości słoniowej) oraz maski obrzędowe budzące wyjątkowe zaciekawienie.

szczegóły »
Pustynia Błędowska

Pustynia w Polsce ? Oczywiście ! I takie atrakcje ma nasz kraj, co prawda trochę już zarosła roślinnością, ale dalej to pustynia, więc póki jest, warto się tu wybrać. Pustynia Błędowska jest nazywana „Polską Saharą”. Niewątpliwie jest to teren wyjątkowy i unikalny. Przez te tereny przepływa rzeka Biała Przemsza oraz przechodzi „Pustynny Szlak”. Jeszcze w latach 20tych ubiegłego wieku, można było obserwować tu zjawisko fatamorgany...

szczegóły »
Nawojowa Góra - Jazda Konna

Tam nie ma stajni, bo nawet złota klatka jest więzieniem. Tam konie mieszkają w trzech obszernych wiatach, mając ciągłą możliwość wychodzenia na padoki. A więc wszyscy, którzy szukają luksusów i wygód, mogą tam się nie odnaleźć….

 

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss