Dolina Chochołowska

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Dolina Chochołowska zbudowana jest przede wszystkim ze skał osadowych – łupków, wapieni kredowych i dolomitów triasowych. Trzy główne ramiona górnej części to także malownicze doliny: Starorobociańska, Chochołowska Wyżnia i Jarząbcza. Przeważają tam skały krystaliczne, a mianowicie gnejsy i granity. Efektem zjawisk krasowych są liczne jaskinie, w tym Szczelina Chochołowska, niedostępna niestety do zwiedzania.

Dolina Chochołowska, jest bardzo popularnym miejscem wycieczek turystycznych, szczególnie w okresie letnim. Odległość od skrzyżowania do schroniska to ok. 12 km, gdzie mniej więcej połowa tej trasy to droga asfaltowa, a druga połowa to utwardzona droga brukowo-ziemna. Mamy kilka wariantów dotarcia do schroniska. Pierwszy to po prostu spacer. Nie jest on nadto męczący, gdyż droga w niewielkim stopniu wspina się w górę (po drodze mamy tylko 2 niewielkie wzniesienia – w rejonie leśniczówki i przed samym schroniskiem), ale ze względu na odległość zajmie nam trochę czasu (ponad 2h). Ciekawym wariantem, jest powrót doliną Kościeliską, gdyż te dwie doliny są skomunikowane poprzez Przełęcz Iwaniacką. Zajmie to nam trochę więcej czasu (wycieczka robi się całodzienna), ale warto rozważyć ten wariant, gdyż dolina Kościeliska oferuje nam przepiękne widoki form skalnych, wywierzysk i jaskiń. Musimy wtedy odbić na żółty szlak w rejonie leśniczówki (wylot doliny Starorobociańskiej). Po zejściu z przełęczy Iwaniackiej, dotrzemy do schroniska w Dolinie Kościeliskiej, na polanie Ornak, gdzie możemy odpocząć i się posilić.

Kolejnym sposobem zwiedzenia doliny Chochołowskiej jest rower. Jeśli nie zabraliśmy własnych, możemy je tu wypożyczyć na początkowym, środkowym i końcowym odcinku szlaku do schroniska i w tych też miejscach można je oddać.

Dla tych, co nie lubią się zbytnio męczyć, też jest rozwiązanie. Można przejechać się bryczką od samego wylotu doliny do schroniska. Uszczuplenie portfela rekompensuje wtedy możliwość posłuchania ciekawych opowieści o dolinie… Dużą atrakcją, głównie dla najmłodszych jest natomiast podróż kolejką „Rakoń”, która latem kursuje co pół godziny i dociera do Polany Huciska (mniej więcej połowa drogi).

Polana Chochołowska była od zawsze ulubioną oazą odpoczynku Karola Wojtyły. Kilka lat temu, aby uczcić sylwetkę wielkiego Polaka, w dolinie powstał szlak papieski, który od polany Chochołowskiej prowadzi w kierunku doliny Jarząbczej. Szlak jest specjalnie oznakowany i poprowadzony drogą, którą przebył papież, kiedy podczas swej jednej z pielgrzymek do kraju, w niespodziewany i nieoficjalny sposób, kazał się tu przywieźć helikopterem i spędził kilka godzin. W miejscu, dokąd doszedł wtedy Papież, znajduje się pomnik upamiętniający to zdarzenie.
Schronisko PTTK stanowi dla turystów ważny punkt wypadowy w Tatry Zachodnie, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Istnieje tu możliwość odbycia bardzo ciekawych i pięknych widokowo tras, jak np. na Rakoń, Wołowiec, Starorobociański Wierch, Ornak. Dlatego też, pomimo, iż schronisko jest obiektem raczej dużym, nie jest łatwo tu o nocleg i trzeba go sporo wcześniej rezerwować.
Dolina Chochołowska znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednak w rzeczywistości jest własnością Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi. Ze względu na bogatą szatę roślinną – lasy świerkowe, z domieszkami buka, jodły i sosny zwyczajnej, borówki, wrzosy, kosodrzewiny, wiosenne krokusy i jesienne zimowity całokształt Doliny Chochołowskiej jest niesamowicie malowniczym i uroczym terenem, a ze schroniska roztacza się wspaniały widok na Polanę Chochołowską i Kominiarski Wierch. Jest to też jedyna z dolin Tatrzańskiego Parku Narodowego, do której możemy wejść z naszym czworonożnym przyjacielem..

Do ciekawostek należy fakt, iż w Dolinie Chochołowskiej nakręcono scenę z kuligiem do filmu „Potop”.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (105 km; ok. 1:40h)
Nowy Sącz (100 km; ok. 1:50h)

Miejscowość: Zakopane
Tel: + 48 18 202 33 00 (informacja turystyczna)
Tel: + 48 18 20 705 10  (schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej)

Jak dotrzeć:

Z Zakopanego kierujemy się drogą na Chochołów. Dolina Chochołowska, jest kolejną doliną po dolinie Kościeliskiej

Bilety (wejście do TPN):
normalny: 4,40 zł
ulgowy:  2,20 zł

 

Banner

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.org


Dolina Chochoł...
Park Linowy "Gugu Park"

Park Linowy  GuGu to 300-metrowa trasa z rozmaitymi przeszkodami, wśród których możemy wyróżnić między innymi zjazdy na linie, kładki, mosty linowe, równoważnie i sieci pajęcze. Na najmłodszych czeka specjalnie zaaranżowany mini park!

szczegóły »
Stary Cmentarz na „Pęksowym Brzyzku”

Stary Cmentarz na „Pęksowym Brzyzku” nazywany jest „Cmentarzem Zasłużonych”, należy do najważniejszych polskich nekropolii. Spoczywają tam m.in. literaci, np. Kornel Makuszyński czy dr Tytus Chałubiński, ale także znani sportowcy i osoby zasłużone dla Zakopanego i Tatr. Jest to niezwykły cmentarz, bowiem atmosfera tam panująca o dziwo nie przypomina charakterystycznego dla tego typu miejsc klimatu. Jeśli w ogóle mozna o cmentarzu mówić, że jest piękny, to ten takim jest na pewno...

szczegóły »
Kalatówki

Kalatówki to piękna polana reglowa na terenie Doliny Bystrej w Tatrach, ciesząca się sympatią narciarzy, rowerzystów oraz amatorów wędrówek górskich. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Kasprowy Wierch oraz Giewont, od nieznanej większości strony. Na polanie umiejscowiony jest Hotel Górski, gdzi emożemy się zarówno posilić jak i przespać. Po drodze warto wstąpić do znajdującego się na Kalatówkach zespołu klasztornego albertynek.

szczegóły »
Przełom Białki

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałami Kramnicą i Obłazową, należącymi do Pienin Spiskich. Niezwykły klimat tego miejsca potęguje otoczenie gór – od północy Gorców, od południa Tatr oraz bogactwo fauny i flory. Miłośnicy wspinaczki znajdą tam ściany, na których będą mogli realizować swoje hobby, próbując sił na skałach o różnych stopniach trudności.

szczegóły »
Zalew Czorsztyński i zamek w Niedzicy

Zalew Czorsztyński to zaporowy, sztuczny zbiornik wodny powstały na rzece Dunajec, o powierzchni około 1.200 ha. Największymi atrakcjami tego miejsca są organizowane rejsy statkami Biała Dama i Harnaś, które kursują pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Popularnością wśród turystów cieszy się także zbudowana przy zaporze elektrownia wodna o mocy 90 MW. Na prawym brzegu jeziora usytuowany jest malowniczy zamek we wsi Niedzica, ściągający wielu turystów.

szczegóły »
Słowacki Raj - Słowacja

Zaledwie 2 godz. drogi od Krakowa, znajduje się jeden z najpiękniejszych, jednocześnie mało w Polsce znanych zakątków Europy - park narodowy „Słowacki Raj”. To kraina strumieni i niezliczonych wodospadów (łącznie kilkadziesiąt), po i wzdłuż których prowadzi sieć dobrze poprowadzonych szlaków z niesamowitymi widokami.

szczegóły »
Tatralandia & Western City - Słowacja

Największy park wodny na Słowacji, otwarty cały rok (6 basenów termalnych, z czego 2 kryte). Znajduje się przy północnym brzegu jeziora Liptowska Mara z przepięknym widokiem na Tatry Zachodnie i Niskie.  Źródło termalnej wody o temp. ponad 60 st wydobywa się z głębokości ponad 2.500 metrów. Mineralna woda Tatralandii ma dobroczynny wpływ na układ ruchowy, oddechowy oraz skórę.

szczegóły »
Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska o długości 9 km należy do najbardziej malowniczych i chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach. Posiada wiele atrakcyjnych dolin bocznych, słynny wąwóz Kraków oraz liczne jaskinie, z najbardziej znaną Jaskinią Mroźną. Dnem doliny płynie Kościeliski Potok, który uracza nas wywierzyskami i swym wartkim nurtem z krystalicznie czystą wodą. Całość otoczona jest gęstymi lasami. 

szczegóły »
Dolina Strążyska

Dolina Strążyska usytuowana jest w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną za Bramką. Co ciekawe, dolina prowadzi do podnóży samego Giewontu, a rozpoczyna się w granicach zabudowy Zakopanego. Możemy więc rozpocząć spacer do doliny z samych Krupówek. Ma powierzchnię ok. 4 km2, a po obu zboczach widać skaliste turnie:  Trzy Turnie oraz Skała Edwarda Jelinka.

szczegóły »
Morskie Oko

Morskie Oko to latem miejsce masowych odwiedzin przez turystów. A dzieje się tak ze względu na niepowtarzalne widoki, jakie ma do zaoferowania. Schronisko wraz z jeziorem, nad którym się znajduje, otoczone jest pionowymi ścianami skalnymi najwyższej w Polsce partii Tatr. Aby do niego dotrzeć należy pokonać drogę 8,5 km pieszo, bądź dorożkami konnymi. Po dotarciu do celu można odpocząć wśród limb i podziwiać piękne tatrzańskie widoki.

szczegóły »
Wąwóz Szobczański

Położony w Pieninach Środkowych, Wąwóz Szobczański uznaje się za najładniejszą dolinę Pienin, głównie ze względu na utworzony przez ściany kanion oraz płynący tuż obok Potok Szobczański. Usytuowany jest pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron a wschodnimi Podskalniej Góry – prowadzi tamtędy szlak turystyczny z Krościenka starą ścieżką do Sromowców Niżnych.

szczegóły »
Wodospad na Mosornym Oku

Wodospad na Mosornym Oku należy do najbardziej uroczych miejsc w Zawoi. Opada z 8–metrowego progu, który układa się w kilka stopni skalnych. Wszystko otoczone jest wysokimi ścianami skalnymi, tworząc niecodzienny i osobliwy widok.

szczegóły »
Wodospad Zaskalnik

Malownicze, „zielone” latem i „białe” zimą tereny Szczawnicy każdego roku zachęcają turystów do odwiedzenia. Oprócz aktywnego szaleństwa związanego bezpośrednio z górami i uprawianiem rozmaitych sportów turyści mają możliwość wybrania się na spacer i podziwiania najbardziej urokliwych miejsc tego rejonu. Doskonałym przykładem jest tutaj wodospad Zaskalnik.

szczegóły »
Zjeżdżalnia Grawitacyjna

750 m niesamowitej zabawy ! Zjazdy na wózkach z ręcznym i automatycznym hamulcem z prędkością do 20 km/h cieszą się coraz większym zainteresowaniem i sympatią zarówno wśród tych młodych, jak i starszych uczestników. Liczne zakręty dostarczają naprawdę fantastycznych emocji !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss