Dolina Kościeliska

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Ciesząca się popularnością wśród turystów od ponad 150 lat, dolina Kościeliska jest pod względem wielkości drugą w Tatrach Polskich. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od jedynego kościółka znajdującego się w Starych Kościeliskach. Wiele podań wiąże także nazwę z kośćmi Tatarów, którzy zostali rozgromieni na tym terenie w XIII wieku. Dolina tworzy głęboki i długi skalny wąwóz, otoczony ścianami nazywanymi bramami: Raptawicką, Kantaka, Kraszewskiego. Górna jej część zbudowana jest ze skał krystalicznych, środkowa i dolna ze skał osadowych. Wszelkie znajdujące się tam różnokształtne skały są efektem działań wietrzenia wapieni oraz wód podziemnych płynących wewnątrz nich.

Jest to dolina walna, sięgająca od podnóża aż do głównej grani Tatr z licznymi bocznymi dolinkami: Miętusia, Tomanowa, Smytnia i Pyszniańska. Główna część tej ostatniej stanowi symbol dla pokolenia z przełomu wieków, co zostało upamiętnione w książce Zielińskiego „W stronę Pysznej”. Ponadto turyści mogą zawitać do innych odgałęzień, np. Żlebu pod Wysranki, Wściekłego Żlebu oraz Doliny Iwanowskiej, a także udostępnionych jaskiń: Mroźnej, Obłamkowej, Mylnej, Raptawickiej oraz Smoczej Jamy.

Dolina Kościeliska to doskonałe miejsce na odbycie pieszej wędrówki. Trasa nie jest zbyt forsowna i prowadzi utwardzoną drogą, aż do schroniska PTTK „Ornak”. Możemy się tu posilić i odpocząć przed powrotem. Alternatywnie,  jeśli mamy siły i czas, możemy kontynuować wyprawę i przez Przełęcz Iwaniacką, udać się  żółtym szlakiem do sąsiedniej Doliny Chochołowskiej i stamtąd powrócić do Zakopanego. Jest to sporo dłuższy wariant czasowo i należy mieć na uwadze, że podchodząc pod przełęcz Iwaniacką, musimy pokonać sporą różnicę poziomów – ok. 350 metrów deniwelacji. Robi nam się jednak wtedy, piękna, całodzienna wycieczka.

Istnieje także możliwość dotarcia do schroniska „Ornak” bryczkami, a woźnica będzie nas raczył pikantnymi opowieściami o legendach regionu…

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (105 km; ok. 1:40h)
Nowy Sącz (100 km; ok. 1:50h)

Miejscowość: Zakopane
Tel: + 48 18 202 33 00 (informacja turystyczna)
Tel: + 48 18 207 05 20‎ (schronisko Ornak)

Jak dotrzeć:
Z Zakopanego kierujemy się drogą na Chochołów i Kościelisku, po lewej stronie zauważymy wejście do doliny (po prawej mamy parking, na którym możemy zostawić samochód).

Bilety (wejście do TPN):
normalny: 4,40 zł
ulgowy:  2,20 zł

 

Banner

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl


Dolina Kościel...
Stary Cmentarz na „Pęksowym Brzyzku”

Stary Cmentarz na „Pęksowym Brzyzku” nazywany jest „Cmentarzem Zasłużonych”, należy do najważniejszych polskich nekropolii. Spoczywają tam m.in. literaci, np. Kornel Makuszyński czy dr Tytus Chałubiński, ale także znani sportowcy i osoby zasłużone dla Zakopanego i Tatr. Jest to niezwykły cmentarz, bowiem atmosfera tam panująca o dziwo nie przypomina charakterystycznego dla tego typu miejsc klimatu. Jeśli w ogóle mozna o cmentarzu mówić, że jest piękny, to ten takim jest na pewno...

szczegóły »
Kalatówki

Kalatówki to piękna polana reglowa na terenie Doliny Bystrej w Tatrach, ciesząca się sympatią narciarzy, rowerzystów oraz amatorów wędrówek górskich. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Kasprowy Wierch oraz Giewont, od nieznanej większości strony. Na polanie umiejscowiony jest Hotel Górski, gdzi emożemy się zarówno posilić jak i przespać. Po drodze warto wstąpić do znajdującego się na Kalatówkach zespołu klasztornego albertynek.

szczegóły »
Zalew Czorsztyński i zamek w Niedzicy

Zalew Czorsztyński to zaporowy, sztuczny zbiornik wodny powstały na rzece Dunajec, o powierzchni około 1.200 ha. Największymi atrakcjami tego miejsca są organizowane rejsy statkami Biała Dama i Harnaś, które kursują pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Popularnością wśród turystów cieszy się także zbudowana przy zaporze elektrownia wodna o mocy 90 MW. Na prawym brzegu jeziora usytuowany jest malowniczy zamek we wsi Niedzica, ściągający wielu turystów.

szczegóły »
Słowacki Raj - Słowacja

Zaledwie 2 godz. drogi od Krakowa, znajduje się jeden z najpiękniejszych, jednocześnie mało w Polsce znanych zakątków Europy - park narodowy „Słowacki Raj”. To kraina strumieni i niezliczonych wodospadów (łącznie kilkadziesiąt), po i wzdłuż których prowadzi sieć dobrze poprowadzonych szlaków z niesamowitymi widokami.

szczegóły »
Tatralandia & Western City - Słowacja

Największy park wodny na Słowacji, otwarty cały rok (6 basenów termalnych, z czego 2 kryte). Znajduje się przy północnym brzegu jeziora Liptowska Mara z przepięknym widokiem na Tatry Zachodnie i Niskie.  Źródło termalnej wody o temp. ponad 60 st wydobywa się z głębokości ponad 2.500 metrów. Mineralna woda Tatralandii ma dobroczynny wpływ na układ ruchowy, oddechowy oraz skórę.

szczegóły »
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest przepiękną, największą i najdłuższą w polskich Tatrach doliną Zajmuje powierzchnię ok. 36 km2 i jest ważnym punktem wypraw w Tatry Zachodnie. W związku z tym, iż jako jedyna z tatrzańskich dolin, nie podlega w pełni pod obostrzenia nakładane przez TPN, daje większe możliwości dla odwiedzających, a mianowicie, można tu wjechać rowerem oraz wprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się stylowe i pięknie wkomponowane w otoczenie, duże schronisko PTTK, które jest punktem docelowym większości jednodniowych wycieczek. Możemy tu odpocząć oraz posilić się. Chochołowska jest piękna o każdej porze roku, ale wrażenie jakie pozostawia na wiosnę z dywanem krokusów na Polanie Chochołowskiej długo pozostaje w pamięci...

szczegóły »
Dolina Strążyska

Dolina Strążyska usytuowana jest w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną za Bramką. Co ciekawe, dolina prowadzi do podnóży samego Giewontu, a rozpoczyna się w granicach zabudowy Zakopanego. Możemy więc rozpocząć spacer do doliny z samych Krupówek. Ma powierzchnię ok. 4 km2, a po obu zboczach widać skaliste turnie:  Trzy Turnie oraz Skała Edwarda Jelinka.

szczegóły »
Morskie Oko

Morskie Oko to latem miejsce masowych odwiedzin przez turystów. A dzieje się tak ze względu na niepowtarzalne widoki, jakie ma do zaoferowania. Schronisko wraz z jeziorem, nad którym się znajduje, otoczone jest pionowymi ścianami skalnymi najwyższej w Polsce partii Tatr. Aby do niego dotrzeć należy pokonać drogę 8,5 km pieszo, bądź dorożkami konnymi. Po dotarciu do celu można odpocząć wśród limb i podziwiać piękne tatrzańskie widoki.

szczegóły »
Wąwóz Szobczański

Położony w Pieninach Środkowych, Wąwóz Szobczański uznaje się za najładniejszą dolinę Pienin, głównie ze względu na utworzony przez ściany kanion oraz płynący tuż obok Potok Szobczański. Usytuowany jest pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron a wschodnimi Podskalniej Góry – prowadzi tamtędy szlak turystyczny z Krościenka starą ścieżką do Sromowców Niżnych.

szczegóły »
Wodospad na Mosornym Oku

Wodospad na Mosornym Oku należy do najbardziej uroczych miejsc w Zawoi. Opada z 8–metrowego progu, który układa się w kilka stopni skalnych. Wszystko otoczone jest wysokimi ścianami skalnymi, tworząc niecodzienny i osobliwy widok.

szczegóły »
Wodospad Zaskalnik

Malownicze, „zielone” latem i „białe” zimą tereny Szczawnicy każdego roku zachęcają turystów do odwiedzenia. Oprócz aktywnego szaleństwa związanego bezpośrednio z górami i uprawianiem rozmaitych sportów turyści mają możliwość wybrania się na spacer i podziwiania najbardziej urokliwych miejsc tego rejonu. Doskonałym przykładem jest tutaj wodospad Zaskalnik.

szczegóły »
Zjeżdżalnia Grawitacyjna

750 m niesamowitej zabawy ! Zjazdy na wózkach z ręcznym i automatycznym hamulcem z prędkością do 20 km/h cieszą się coraz większym zainteresowaniem i sympatią zarówno wśród tych młodych, jak i starszych uczestników. Liczne zakręty dostarczają naprawdę fantastycznych emocji !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss