Dolina Tyśmienicy

Kategorie: Natura, Z dziećmi

Tereny doliny roztaczają się na powierzchni 6.262,6 ha i są związane z rzeką Tyśmienicą. Na jej obszarze roztaczają się liczne grupy stawów, wiele torfiarek, starorzeczy, jak również kompleks stawów hodowlanych. Stawy powstały prawdopodobnie już koło wieku XVII dzięki tatarskim jeńcom. Niestety, na skutek pocięcia doliny Tyśmienicy przez liczne rowy melioracyjne, rzeka stała się zwykłym kanałem, tracąc swój dziki charakter, i jednocześnie sprawiając cofanie się bardzo wielu gatunków ptaków.  Jednakże miejsce to dalej ma mnóstwo do zaoferowania – liczne skupienia wierzb i olszyn, liczne gatunki storczyków, kruszyny pospolitej, grzybień biały. Dodatkowo jest to regularne miejsce pobytu łososia, wydry, zimorodka i innych. Miejsce słynie jednak z licznych okazów ptaków tj. kulików, rycyków, bekasów, kaczek, rybitw i chruścieli.

Miejscowość: Górka, Dolina Tyśmienicy

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.kul.lublin.pl/

Park dinozaurów Witnica

Czy Ciebie i Twoje dziecko interesują początki Ziemi i tajemnica wyginięcia dinozaurów? Nie może Was zabraknąć w Parku Dinozaurów w Witnicy! To wspaniałe miejsce oferuje 40 eksponatów naturalnej wielkości dinozaurów.

szczegóły »
Park Narodowy „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty” to wspaniałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Istnieje również możliwość połowu ryb. Obszary parku to głównie rozlewiska, łąki i tereny podmokłe, gdzie możemy spotkać aż 245 gatunków ptaków wodnych i błotnych. Aż 26 z nich to gatunki na wymarciu! 

szczegóły »
ZOO Safari Świerkocin

Wyjątkowe, jedyne takie miejsce w Polsce! Nie trzeba jechać do Afryki, żeby poczuć się jak na sawannie. Świerkocińskie Zoo daje tę możliwość już dziś! Zwierzęta nie są umieszczone w klatkach, lecz poruszają się wolno, a my możemy je podziwiać jadąc tuż obok nich samochodem.

szczegóły »
Wiąz - Mieszko vel Wiedźmin

Wiąz szczypułkowy, którego wiek wynosi około 450 lat! Wysokie na 30 metrów drzewo ma aż  710 cm obwodu. Prawdopodobnie najstarsze i najgrubsze tego typu drzewo nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie!

szczegóły »
Platan Klonolistny

Pomnik przyrody liczący 310 lat!  Kolosalne drzewo o wysokości  około 46 metrów, a w obwodzie mierzące 530 cm.

szczegóły »
Łagowski Park Krajobrazowy ROWEREM

Wycieczka łatwa i przyjemna. Jest to pętla po okolicach Łagowa. Nasycimy się widokami przyrody: malowniczą rynną jezior Łagowskiego i Trześniowskiego o długości 15 km oraz dużego kompleksu lasów bukowych. Łagowski Park chroni malownicze, pełne ryb jeziora, strome wzgórza, pofałdowaną powierzchnię pól i łąk z bogatą roślinnością i licznymi gatunkami zwierząt. Trasa ma około 25 km.

szczegóły »
Uroczysko Lubniewsko

Chwile wytchnienia daje przepiękne Uroczysko Lubniewsko. Piękne krajobrazy nad jeziorem Lubniewskim, urokliwa przyroda o każdej porze roku oraz ciepły i łagodny klimat zespołu przyrodniczo – krajobrazowego pozwalają w pełni rozkoszować się jednym z tych niezwykłych miejsc, jakie oferuje nam nasz kraj. Dzięki rowerowym i pieszym ścieżkom zwiedzanie jest przyjemnie łatwe dla całej rodziny !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss