Dom z napisem z 1945 r.

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

W Warszawie spotkać można wiele budynków  z napisem „ sprawdzono min nie ma.” Są one pozostałością po rozminowaniu Warszawy przez saperów, którzy to właśnie pozostawiali ów napis dla powracających  mieszkańców. Gdy okupacja się skończyła, warszawiacy mogli wracać do tego co pozostało po ich domach. Aby czuli się bezpieczniej na domach pisano właśnie te słowa. Na ulicach Warszawy tych napisów jest dość sporo, lecz mieszkańcy już tego tak nie dostrzegają. Spacer ulicami Warszawy pozwoli odnaleźć więcej takich pamiątek. Napis przy ulicy Grójeckiej zachował się do dziś ponieważ od okresu wojny nie był on remontowany. Warto również odwiedzić inne ulice, gdzie ten napis się zachował.

Miejscowość: Warszawa, ul. Grójecka

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:
Gallery description

Fotoplastikon

Warszawski Fotoplastikon to jedyny taki obiekt na świecie. Ponad stuletni aparat do wyświetlania trójwymiarowych zdjęć, zaledwie w kilka chwil, przenosi w różne zakątki świata sprzed 100 lat. W zbiorach Fotoplastikonu jest ponad 3.000 oryginalnych fotografii z różnych zakątków naszego globu. Fotoplastikon jest doskonałym miejscem aby poznać na fotografii świat jakiego już nie ma.

szczegóły »
Cmentarz Żydowski na wydmie

Cmentarz na Wydmie w Karczewie jest pozostałością po żydowskim getcie, które znajdowało się w tym mieście. Na cmentarzu do dziś pozostało się około 400  zabytkowych płyt nagrobnych. Jest  to miejsce symbolizujące tragedię  jaka spotkała Żydów podczas II wojny światowej.

szczegóły »
Muzeum Jana Kochanowskiego

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie mieści się w dworku położonym w starym parku, który ongiś był jego domem. W pobliżu znajdują się stawy i strumień. W muzeum przechowywane są nieliczne, ale jakże cenne, zachowane po Kochanowskim pamiątki, takie jak  rękopisy oraz fotokopie oryginalnych utworów Kochanowskiego. Dopełnieniem  są meble oraz przedmioty  do użytku codziennego z epoki renesansu.

szczegóły »
Muzeum Techniki Wojskowej - Skansen Lotniczy

Muzeum Techniki Wojskowej to prawdziwa gratka dla każdego. Któż bowiem nie chciałby zobaczyć prawdziwych śmigłowców i samolotów wojskowych w wymiarach 1:1. Taką możliwość mamy w forcie IX Czerniaków, gdzie znajduje się stała ekspozycja broni pancernej i lotnictwa. W kolekcji jest kilkanaście samolotów m. in. MIG 21, Ił 2m3, Jak 9P i wiele innych eksponatów nie tylko z Polski, ale również z Rosji i Stanów Zjednoczonych.

szczegóły »
Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego ukazuje naszą historię w bardzo nowoczesny sposób, wykorzystując zdobycze najnowszej techniki i grę świateł. Ekspozycja umieszczona jest na powierzchni ponad 3.000 m2. Składa się na nią blisko 1.000 eksponatów, 1.500 fotografii oraz ponad 200 informacji biograficznych i historycznych.

szczegóły »
Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum mieści się w dworku, w miejscu urodzenia i  zamieszkania sławnego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Dworek jest otoczony parkiem, a w pobliżu znajduje się pomnik kompozytora. Pamiątki zaczęto gromadzić już w latach 30-tych. Dużą atrakcją tego miejsca są niedzielne koncerty chopinowskie.

szczegóły »
Filtry warszawskie - Stacja Filtrów

Filtry warszawskie to cud techniki i obowiązkowy punkt wizyty turystów pragnących poznać najciekawsze miejsca stolicy. Każdy kto miał okazję je zwiedzić, potwierdza, że widok jest niesamowity i bardziej przypomina podziemną świątynię, niż obiekt wodociągowy…

szczegóły »
Muzeum Więzienia „Pawiak”

Muzeum Więzienia „Pawiak” jest wspomnieniem zbrodni, jaka została dokonana podczas  II wojny światowej na obywatelach Polski. W muzeum znajduje się stała ekspozycja przedstawiająca historię więzienia. Zobaczyć tu można między innymi zrekonstruowaną celę więzienną oraz korytarz słynnego oddziału siódmego.

szczegóły »
Twierdza Modlin

Na początku XIX wieku na zlecenie Napoleona I zaczęto budowę fortyfikacji, która stworzyła podwaliny Twierdzy Modlin. Z czasem wybudowaną większą liczbę fortyfikacji i umocnień. Budowla rozwijała się do początku I wojny światowej. Do dnia dzisiejszego ostała się dość spora część pierwowzoru. Dla zwiedzających dostępny jest tylko fragment całego zabudowania.

szczegóły »
Cmentarz Powązkowski

W Warszawie  znajduje się jeden z najbardziej znanych cmentarzy w Polsce, cmentarz na Powązkach. Jest to galeria sztuki cmentarnej oraz miejsce spoczynku wielu wybitnych ludzi. Zobaczyć tam można różnorodne formy nagrobków, które powstały od powstania cmentarza w 1792 roku.

szczegóły »
Cmentarz w Palmirach

Cmentarz - mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło dwóch tysięcy Polaków i Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej przez Niemców. Obok cmentarza powstało Muzeum Walki i Męczeństwa, dysponujące licznymi fotografiami, dokumentami i pamiątkami związanymi z ofiarami hitlerowskich egzekucji w podwarszawskich lasach.

szczegóły »
Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Jest to prawdziwy raj dla ciekawych świata, którzy uwielbiaja eksperymentować, poznawać i rozumieć w taki sensoryczny sposób rozmaite skomplikowane zjawiska zachodzące w świecie.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss