Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Bez wątpienia Centrum powstało z myślą o najmłodszych, by zachęcić ich do czytania bajek, książek, które mają naprawdę olbrzymi wpływ na rozwój ich wyobraźni, zachowania i postawy. Jest idealnym miejscem, które pełni funkcje zarówno wychowawcze, turystyczne, jak i rozrywkowe.
Europejskie Centrum Bajek to kompleks kilku budynków w kształcie babek piaskowych, połączonych z budynkiem głównym. Znajdują się tam głównie: Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, Muzeum Postaci Bajkowych, sala teatralna, kinowa, księgarnia, sklep z pamiątkami oraz przyjemna kawiarnia. W pobliżu znajdują się miejsca, do których warto zabrać swoje pociechy, a mianowicie ekologiczny ogród edukacyjny, bajeczna kuźnia Koziołka Matołka oraz zlokalizowany nad uroczym stawem amfiteatr.
Dodatkowymi atrakcjami dla maluchów są: aranżacja otoczenia (fotele w kształcie konwalii) oraz zwiedzanie Centrum w niecodzienny, aczkolwiek sprawiający wiele frajdy sposób polegający m.in. na czołganiu się przez tunel w drzewie, czy wchodzenie w mysią dziurę. Przed rozpoczęciem zwiedzania każdy z maluchów otrzymuje mapkę oraz krasnoludkowe buty, w których będą wędrować przez całą drogę pod opieką „bajkowego” przewodnika. Podróż po tym magicznym świecie będzie dla dzieciaków owocna w nowe, fantastyczne doświadczenia. Kolejnym urozmaiceniem będą rozmaite zabawy ruchowe, zagadki, a także możliwość zobaczenia klasyki polskiej animacji. Sympatią dzieci cieszy się tzw. Ptasi Taras, z eksponatami ptaszków – bohaterów ulubionych podań i baśni oraz Zaczarowany Dworzec, z którego odjeżdża wagonik do czarodziejskiego ogrodu Calineczki i innych pełnych czaru i uroku miejsc. Ponadto wśród postaci i motywów baśniowych, które od zawsze budziły wiele uczuć wśród dzieci można wyróżnić księżniczki i ich ukochanych, Wieżę Szachową, Zaczarowaną Bramę, za którą znajduje się 10 zaklętych w kule baśni z całej Europy.
Niezwykłe, fascynujące, pełne magii miejsce, które pozwoli najmłodszym oderwać się od świata rzeczywistego i podróżować pośród ulubionych baśni i postaci bajkowych. W tym wypadku połączenie zabawy z rozwojem wyobraźni to prawdziwy warsztat kreatywności !

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Tarnobrzeg (50 km; ok. 0:50h)
Kielce (75 km; ok. 1:10h)
Sandomierz (70 km; ok. 1:10h)
Kraków (95 km; ok. 1:30h)

Miejscowość: Pacanów, ul. Kornela Makuszyńskiego 1
Strona: www.stolica-bajek.pl
Tel:  + 48 41 765 088
E-mail: ecb@pacanow.eu

Godziny otwarcia:
wt - nd: 9:00 - 17:00

Bilety:
normalny: 15 zł
ulgowy: 11 zł
dzieci do lat 5: wstęp wolny

 

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.ciekawostki.klodzko.pl
www.kultura.wp.pl


Europejskie Cen...
Egzotarium „Dolina Gadów”

Jedyna w tym regionie ekspozycja gadów, poświęcona tylko i wyłącznie tej linii. Można tam zobaczyć wiele egzotycznych gatunków, dla których naturalnym środowiskiem życia jest Afryka, Ameryka a nawet Australia. Wśród najciekawszych okazów warto wymienić: kajmana okularowego, kameleona jemeńskiego, pytony i agamy. Pragniesz wyjątkowych emocji – koniecznie odwiedź to miejsce.

szczegóły »
GeoPark Kadzielnia

Kadzielnia to dawny kamieniołom, w którym obecnie znajduje się amfiteatr i rezerwaty przyrody. Wskutek zalania znajdującego się tam wyrobiska powstało urocze jeziorko. Nad całością wznosi się Skała Geologów, której górna część to skamieniała rafa koralowa. Warto poświęcić także chwilę na podziwianie fantastycznych widoków z jednego z wielu punktów widokowych.

szczegóły »
Muzeum Zabawek i Zabawy

Muzeum Zabawek i Zabawy to prawdziwy raj dla dzieciaków. Obecnie znajdują się tam bogate kolekcje różnorodnych zabawek, m.in. lalek, modeli samochodów, samolotów oraz marionetek. Najmłodsi mogą także dotknąć interaktywnych zabawek, co sprawia im jeszcze większą frajdę. Całość zaaranżowana jest w zabytkowym XIX-wiecznym budynku.

szczegóły »
Zoo Safari Zwierzyniec

40 ha naturalnego zbocza zagospodarowano w celu powstania niesamowitego miejsca – Zwierzyńca Bałtowskiego. Można tam zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt,  m.in. w pełni okazałe jelenie, kozice, alpaki, wielbłądy oraz lamy. Cały teren otoczony jest przez drzewa, krzewy, różnego rodzaju sadzawki. Wszystko po to, by każde zwierzę czuło się tam swobodnie

szczegóły »
Park Dinozaurów JuraPark

Bogata kolekcja rekonstrukcji dinozaurów, które zamieszkiwały naszą planetę miliony lat temu zgromadzona w jednym wyjątkowym miejscu. Można tam zobaczyć figury zauropodów, sejsmozaura, tyranozaura, czy stado rogatych triceratopsów. Na terenie JuraParku znajduje się także Muzeum Jurajskie, w którym wyeksponowane są rozmaite skamieniałości z różnych regionów świata, których wiek określany jest w milionach lat.

szczegóły »
Kolej Wąskotorowa „Expres Ponidzie”

Jedną z ciekawszych atrakcji ziemi świętokrzyskiej jest „Ciuchcia Expres Ponidzie”, dzięki której można poznać całe Ponidzie z innej niż zwykle perspektywy. Podróż zaczyna się w Jędrzejowie i liczy ok. 30 km. W tym czasie można podziwiać wspaniałe krajobrazy należące do trzech makroregionów Niecki Nidziańskiej – szczególną uwagę warto zwrócić na walory przyrodnicze oraz historyczne mijanych terenów.

szczegóły »
Mini zoo i Hodowla Bizonów

Jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich ściąga każdego roku wielu turystów. Stado bizonów ciągle się rozrasta - każdego roku wiosną można zobaczyć na łące za kurozwęckim pałacem nowe malutkie bizonięta. Szczególnym urozmaiceniem tego miejsca jest możliwość oglądania zwierząt podczas pieszego spaceru, z bryczki albo z wnętrza wozu "safari bizon", który wjeżdża pomiędzy bizony. Co więcej, można tam zobaczyć blisko 60 innych zwierząt, między innymi lamy, osły, świnki, a także wielbłądy oraz co najbardziej atrakcyjne dla maluchów – strusie!

szczegóły »
Park Linowy Kielce

Kielecki park linowy powstał z myślą zarówno o dorosłych, jak i najmłodszych. Przygotowano tam trasy o różnym stopniu trudności, w zależności od wzrostu i umiejętności – na dzieciaków czeka łagodna droga na wysokości 2,5 m, starsi mogą spróbować swoich sił „szalejąc” 8,5 m nad ziemią. Wszystko odbywa się bezpiecznie, w specjalnej uprzęży i pod okiem fachowców. Adrenalina gwarantowana!

szczegóły »
2010-05-31 Bajkowy Korowód

Bajkowy Korowód – parada postaci z bajek, baśni i podań

...

szczegóły »
2010-06-11 - 2010-06-13 8. Festiwal Kultury Dziecięcej

Festiwal Kultury Dziecięcej to istny raj dla dzieciaków! Wraz z Koziołkiem Matołkiem pociechy będą mogły wziąść udział w Bajkowym Korowodzie, czytać na głos jego "Przygody", wysłuchać występów Mistrzów Muzyki or...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss