Informacje praktyczne:

Termin wyjazdu: Na Florydę właściwie można jechać przez cały rok. Sezon przypada na miesiące październik-maj. Okres letni (czerwiec-wrzesień) charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami z dużą wilgotnością. W ciągu dnia, najczęściej wczesnym popołudniem, przechodzą deszcze tropikalne i burze. Ale po nich znowu wychodzi słońce. 

Noclegi: Ogólnie Stany Zjednoczone posiadają bardzo szeroką sieć hoteli i moteli. Praktycznie w każdej miejscowości znajdziemy od kilku do kilkunastu moteli. Warto wybierać hotele sieciowe, gdyż gwarantują mniej więcej porównywalny poziom jakościowy, a jak można wyczytać w Internecie, z jakością i czystością różnie bywa. Dobry poziom reprezentują m.in. sieci: Best Western, Super 8, czy Comfort Inn. Trochę niżej, ale też na akceptowalnym poziomie są motele sieci Motel 6. Większość z nich ma baseny, więc można się zrelaksować przed i po zwiedzaniu. Jadąc latem, warto je wcześniej zarezerwować (np. przez Booking.com), gdyż jest spore obłożenie. W maju-czerwcu nie powinno być z tym problemu. W większości moteli cena za pokój dwuosobowy jest taka sama jak za czteroosobowy, co pomaga trochę rodzinom z dziećmi. Średnio można przyjąć, że nocleg poza miastami to wydatek 65-80 USD/pokój, w większych miastach i nad oceanem 120-200 USD/pokój.

Wyżywienie: To chyba najsłabszy punkt programu. Jedzenie w Stanach jest dla europejczyka fatalne. Same sieciowe Fast foody typu Burger King, McDonald’s, Subway, KFC. I to nie tylko w miastach, ale także po drodze. W zasadzie na całej trasie nie spotkaliśmy żadnej przydrożnej restauracji oferującej „normalne” jedzenie. Jeśli ktoś będzie miał możlowość samodzielnego przyrządzenia posiłków, może supermarketach kupić produkty dobrej jakości. Jedyny problem może być z pieczywem, które znaczenie różni się od naszego i mamy wrażenie, że jest "słodkie". 

Podróżowanie i bezpieczeństwo:  Obszary pozamiejskie i centra miast są zupełnie bezpieczne dla turystów. Na całej trasie spotkaliśmy się z bardzo dużą życzliwością i pomocą ze strony mieszkańców. Praktycznie zawsze, napotkany Amerykanin, inicjował rozmowę, pytał skąd jesteśmy, gdzie jedziemy itd.

Pozostałe: jeśli ktoś jest miłośnikiem wody mineralnej gazowanej, to polecamy zaopatrzenie się w nią w dużym supermarkecie w ilości niezbędnej na co najmniej kilka dni, gdyż jest to towar bardzo trudno dostępny w Stanach. Colę, Pepsi i tym podobne dostaniemy praktycznie wszędzie, ale wody mineralnej gazowanej po prostu nie ma – powiedziano nam, że to ze względu na fakt, że jest niezdrowa (sic !). Planując zwiedzać parki narodowe, warto od razu kupić roczny karnet wstępu do wszystkich (prawie wszystkich – gdyż niektóre, będące pod opieką  poszczególnych stanów lub szczepów Indian, wymagają osobnej płatności) parków na terenie Stanów Zjednoczonych. Karnet taki kosztuje 80 USD/samochodu osobowego ( W większości parków płaci się za samochód, a nie za osoby), podczas gdy pojedyncze wjazdy kosztują przeważnie 20-25 USD.

Miami:
Miami jako stolica Florydy to najładniejsze i najciekawsze miasto półwyspu. Ze wszystkich stron otoczone jest wodą z pięknymi plażami, promenadami, gdzie tysiące osób już od bardzo wczesnych godzin porannych uprawiją sport. Najsłynniejszą częścią Miami jest Mami Beach z hotelami, restauracjami i barami nocnymi tętniacych życiem całą dobę. Nalezy jednak pamietać, ze aby wejść do klubu nocnego należy mieć skończone 21 lat i dokumenty sa skrupulatnie sprawdzane. Kwintesencją imprezowego oblicza Miami jest słynny deptak Ocean Drive, który odwiedzic trzeba obowiązkowo. Przy nabrzeżu warto równiez zwiedzić Pier z licznymi restauracjami. Tam również, jak i w całym Miami zauważymy,że to miasto wielokulturowe. Blisko 50% populacji Miami to emigranci z Kuby, a odwiedzająć dzielnicę Little Havana mamy wrażenie, że jesteśmy na Kubie, a w małych kanjpkach zjemy potrawy charakterystyczne dla Kuby i posłuchamy kubańskiej muzyki. Chociaż smak potraw mocno różni się do nam bliskich  to warto ich spróbowac. Na ulicach spotkamy mnóstwo małych straganów z cygarami kręconymi na miejscu. Ciekawą propozycjom spędzenia czasu w Miami jest równiez wycieczka motorówką po zatoce. Z wody można podziwiać piękne rezydencje największych amerykańskich gwiazd filmowych i muzyki. A w marinach luksusowe jachty i katamarany. Motorówki pełnią równiez w Miami funkcję taksówek, którymi można w łatwy sposób dostać się z przedmieści do centrum miasta. Biznesową część miasta można również zwiedzić siedmio kilometrową bezpłatną kolejką. Godne polecenia jest również oceanarium ze możliwością zabaw z delfinami. Jest to niesamowite przeżycie, szczególnie dla dzieci, a mądrość tych zwirząt zadziwia wszystkich. W Maimi warto odwiedzić Seaquarium, a nim obejrzeć wiele ciekawych okazów ryb i pokazy orek czypobawić sie z płaszczkami w specjalnych płytkich basenach. Na szczególne polecenia zasługuje możliwość zabawy z delfinami. Te niezwykle łagodne i wesołe zwierzęta są wspaniałymi partnerami do zabawy i sztuczek dla każdego. Takie spotaknie trwa około 40 minut, ale pozostawia wrażenie nad długo!

Key West

Jadąc z Miami na południe napotykamy arcgipelag kilku wysp połączonych ze sobą mostami. Wyspy oferują turystom parki krajobrazowe bogate w niespotykaną roślinność np. trujące drzewa i zwierzęta. Już sama droga bardzo niezwykle długimi mostami jest atrakcją. Na samym końcu docieramy do miasteczka położonego najdalej na południe na kontynentalnej części USA. Key West, bo o nim mowa, to urokliwe miasteczko w typowym kolonialnym style. Na nabrzeżu stoi obelisk, który pokazuje, że na Kubę stąd zaledwie 171 km. Jest to miejsce, gdzie turyści bardzo chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia, dlatego trzeba zarezerwowac sobie czas na ewentualną kolejkę do zdjęcia. Główna ulica tętni życiem i muzyką na żywo całą dobę. W Key West mieszkał i tworzył Ernest Hemingway - laureat literackiego Nobla z 1954 roku. Dzisiaj dom E. Hemingwaya to muzeum jego twórczości, w którym możmy podziwiać jego pracowanię, a przede wszystkim piękny ogród otaczający dom. Kilka przecznic od domu Hemingwaya znajdziemy punkt "1 mili", miejsce od którego liczą się odległości w całych Stanach Zjednoczonych. Kolejną ciekawostką Key Westu jest ogromna ilość żyjących wolno kogutów, które traktowane są tam jak przysłowiowe "święte krowy". A wszystko to na pamiatkę tego, jak koguty pomogły ludziom uporać się z plagą skorpionów w XVII wieku. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że i  tutaj można napotkać polski akcent. Przy samym wjeździe do Key Westu napotykamy na polski bar-sklep z  szyldem w języku polskim, zapraszającym na pierogi z mięsem i kiełbasę. Niestety mankamentem archipelegu jest fakt, że ciężko tutaj znaleźć publiczna plażę. Większość plaż  jest ogrodzona. 

Park Narodowy Everglages

To park narodowy położony na południu Florydy o powierzchni 6105 km2, którego główna część stanowią lasy namorzynowe, którego delikatny ekosystem park ma chronić. Obecnie park stanowi największy las namorzynowy na półkuli północnej i największe miejsce rozrodu tropikalnych ptaków. W parku Everglades żyje ponad 350 gatunków ptaków, 300 gatunków ryb, 40 gatunków ssaków i 50 gadów. Niewątpliwie najciekawszymi dla nas zwierzętami jakie spotkać możemy to majestatyczne krokodyle i aligatory. Możemy równiaż podziwiać małe aligatorki, a nawet w jednej z farm brać je na ręce i dotykać. Jedna z form zwiedzania parku są łodzie motorowe, którymi jazda na niektórych odcinkach rzek, gdzie nie ma zwierząt, jest bardzo szybka i ekscytująca. Możemy polecić “Everglades Island Airboat Tours” - Dupont Street, Everglades City. A po przejażdżce airboat po parku mamy okazję ogladać, a nawet brac do rak małe aligatorki. Jest to  niesamowite wrażenie.

Przylądek Canaveral i Centrum Kosmiczne im.J.F.Kennediego:. 
Będęc na Florydzie zachęcamy do dowiedzenia Centrum Kosmicznego im. J.F.Kennediego na przylądku Canaveral. To kosmodrom amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, miejsce startów załogowych statków kosmicznych USA. Centrum, które jest także niewątpliwie ogromną atrakcją zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci zajmuje powierzchnię 567 km2. Centrum zostało utworzone w 1962 roku i od 1968 roku przygotowuje i kontraluje załogowe i bezzałogowe loty kosmiczne, jest także miejcse badań naukowych nad nowymi materiałami. Na turystów czeka Space Center Visitor Complex. Można tam podziwiać wiele niezwykle ciekawych eksponatów związanych z historią lotów kosmicznych, prawdziwą rakietę, statek kosmiczny, ubiory kosmonautów, łazik kosmiczny. A wszystko to przedstwione zostało w bardzo interesujący sposób. Dodtkowo dla dzici jest wiele gier interaktywnych, zjeżdżalni, tajnych przejść. Dodatkowa atrakcje stanowią aligatory, które zamieszkują przydrożne rzeki. Zwierzęta te można podziwiać z autokaru, którym przyjeżdżą do centrum lotów. 

Orlando

Orlando miasto położone w środkowej części Florydy to istny raj dla miłośników rozrywki i zakupów. Znajdziemy tutaj kilkanaście parków rozrywki. Wald Disney World, Universal Studio, Sea World, The Wazarding World of Harry Potter to najciekawsze tematyczne parki rozrywki. Natomist najlepszym parkiem wodnym jest Wet&Wild z zapierającymi dech w piersiach pionowymi zjeżdżalniami, czarnymi dziurami z efektami świetlnymi i basenami ze sztucznymi falami. Oralndo to także olbrzymie outletowe centra handlowe, gdzie swoje sklepy mają największe marki światowe. Nie można jednak zapomnieć o pięknym centrum Orlando z szerokimi promenadami pełnych knajpek i małym stawem w samym centrum. Co roku 4 lipca w święto narodowe Stanów Zjednoczonych nas stawem odbywa się zwykle prawie godzinny pokaz sztucznych ogni.  W ten dzień taki pokazy odbywają się w większości amerykańskich miast.

San Petersburg

Piękne miasteczko położone nad Zatoką Meksykańską godne polecenia szczególnie z powodu wycieczek motorówkami, w czasie których można podziwiać żyjące na swobodzie delfiny. Te niesamowite zwierzęta uwilbiają się bawić, a prowadzący motorówki wiedzą jak je do tego zachęcić. W wodach w pobliżu San Petersburg żyje tak dużo delfinów, że wybierając się na taką wycieczkę może mieć pewność że je spotkamy. Polecić można Dophin Racer Speedboat Advanture – motorówka po Zatoce Meksykańskiej z gwarancją widoku delfinów (Starlite Cruises, 3400 Pasadena Ave South, St Petersburg, FL), cena około 25 USD/osoba.  

Miami

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

Archiwum własne

Zachodnie wybrzeże USA

Zachodnie wybrzeże USA to jedno z nielicznych miejsc na Ziemi, gdzie mamy kumulację cudów natury w jednym miejscu. Przemieszczając się w obrębie stanów Kalifornia, Utah, Arizona i Nevada, każdego dnia poznajemy jeden lub dwa wspaniałe Parki Narodowe - Yosemit, Sequoia, Grand Canion, Antylope, Monument Valley, Arches, Bryce, Zion, etc. Do tego mamy możliwość odwiedzić kultowe miasta, jak Los Angeles, Las Vegas, czy San Francisco. To zdecydowanie godne do polecenia miejsce na 2-3 tygodniową wyprawę do Ameryki Północnej. Poniżej przedstawiamy propozycję miejsc do odwiedzenia i praktyczne informacje dla planujących taką podróż. 

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss