Fotoplastikon

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Warszawski Fotoplastikon został założony ok 1901 roku, na dzień dzisiejszy jest to jedyny taki obiekt na świecie, zachowany  w miejscu oryginalnej eksploa­tacji. Fotoplastikon jest to automat do oglądania fotografii z całych cykli fotograficznych na jednym stanowisku wizualnym, takie właśnie orginalne stanowisko zachowało się w Warszawie. Obejrzeć tam można wiele fotografii ukazujących Warszawę sprzed 100 lat, oraz zdjęcia  z innych zakątków świata.  Począwszy od zdjęć dokumentujących otwarcie Kanału Sueskiego, poprzez wyprawy na Spitzbergen, aż po Japonię jakiej nie znamy. W zbiorach jest ponad 3.000 oryginalnych fotografii dostępnych dla zwiedzających. Fotoplastikon jest trwałym elementem tożsamości Warszawy. Pomieszczenie Fotoplastikonu zdobią stare plakaty, z głośników płyną piosenki Mieczysława Fogga, odtwarzane na gramofonie z winylowej płyty, a wewnątrz drewnianego bębna aparatu przesuwają się warszawskie fotografie, z których najstarsze powstały jeszcze za życia prezydenta Sokratesa Starynkiewicza. Każdy kto chciałby poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy powinien tutaj wstąpić.

Miejscowość: Warszawa, Aleje Jerozolimskie 51
Strona: www.fotoplastikonwarszawski.pl
Tel: +48 22 625 35 52
E-mail: fotoplastikon@1944.pl

Godziny otwarcia:
pn- nd: 10:00-18:00
wt: nieczynne

Bilety:
normalny: 1zł

 

Banner

Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Dom z napisem z 1945 r.

W Warszawie na ulicy Grójeckiej mieści się  budynek z napisem „Sprawdzono min nie ma”. Jest to pamiątka z końca II wojny światowej. Napis przy ul. Grójeckiej zachował się do dziś, ponieważ od okresu wojny nie był on remontowany.

szczegóły »
Cmentarz Żydowski na wydmie

Cmentarz na Wydmie w Karczewie jest pozostałością po żydowskim getcie, które znajdowało się w tym mieście. Na cmentarzu do dziś pozostało się około 400  zabytkowych płyt nagrobnych. Jest  to miejsce symbolizujące tragedię  jaka spotkała Żydów podczas II wojny światowej.

szczegóły »
Muzeum Ewolucji

Wszystkim, którzy pragną poznać historię ewolucji polecamy Muzeum Ewolucji w Warszawie, które prezentuje na swoich wystawach m.in.  szkielety wielkich dinozaurów z Mongolii, modele płazów gadów z krasiejewskiego cmentarzyska oraz realistyczną rekonstrukcję australopiteka Lucy. Muzeum oferuje różne formy zwiedzania, a także lekcje muzealne i warsztaty edukacyjno-artystyczne.

szczegóły »
Muzeum Techniki Wojskowej - Skansen Lotniczy

Muzeum Techniki Wojskowej to prawdziwa gratka dla każdego. Któż bowiem nie chciałby zobaczyć prawdziwych śmigłowców i samolotów wojskowych w wymiarach 1:1. Taką możliwość mamy w forcie IX Czerniaków, gdzie znajduje się stała ekspozycja broni pancernej i lotnictwa. W kolekcji jest kilkanaście samolotów m. in. MIG 21, Ił 2m3, Jak 9P i wiele innych eksponatów nie tylko z Polski, ale również z Rosji i Stanów Zjednoczonych.

szczegóły »
Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego ukazuje naszą historię w bardzo nowoczesny sposób, wykorzystując zdobycze najnowszej techniki i grę świateł. Ekspozycja umieszczona jest na powierzchni ponad 3.000 m2. Składa się na nią blisko 1.000 eksponatów, 1.500 fotografii oraz ponad 200 informacji biograficznych i historycznych.

szczegóły »
Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum mieści się w dworku, w miejscu urodzenia i  zamieszkania sławnego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Dworek jest otoczony parkiem, a w pobliżu znajduje się pomnik kompozytora. Pamiątki zaczęto gromadzić już w latach 30-tych. Dużą atrakcją tego miejsca są niedzielne koncerty chopinowskie.

szczegóły »
Filtry warszawskie - Stacja Filtrów

Filtry warszawskie to cud techniki i obowiązkowy punkt wizyty turystów pragnących poznać najciekawsze miejsca stolicy. Każdy kto miał okazję je zwiedzić, potwierdza, że widok jest niesamowity i bardziej przypomina podziemną świątynię, niż obiekt wodociągowy…

szczegóły »
Muzeum Więzienia „Pawiak”

Muzeum Więzienia „Pawiak” jest wspomnieniem zbrodni, jaka została dokonana podczas  II wojny światowej na obywatelach Polski. W muzeum znajduje się stała ekspozycja przedstawiająca historię więzienia. Zobaczyć tu można między innymi zrekonstruowaną celę więzienną oraz korytarz słynnego oddziału siódmego.

szczegóły »
Cmentarz Powązkowski

W Warszawie  znajduje się jeden z najbardziej znanych cmentarzy w Polsce, cmentarz na Powązkach. Jest to galeria sztuki cmentarnej oraz miejsce spoczynku wielu wybitnych ludzi. Zobaczyć tam można różnorodne formy nagrobków, które powstały od powstania cmentarza w 1792 roku.

szczegóły »
NAJwiększe Muzeum Muzeum Motoryzacji i Techniki w Europie

Muzeum Motoryzacji i Techniki  posiada w swojej kolekcji około 300 zabytkowych pojazdów. Wśród eksponatów można spotkać auta ciężarowe, autobusy, samoloty, wózki dziecięce, rowery i motocykle oraz czołgi. Najstarszym z eksponatów jest traktor TITAN z 1895 roku. Muzeum jest również organizatorem wielu imprez kulturalnych, na przykład: „Stulecie Motoryzacji w Polsce” czy coroczny „ Auto-Tour”.

szczegóły »
Cmentarz w Palmirach

Cmentarz - mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło dwóch tysięcy Polaków i Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej przez Niemców. Obok cmentarza powstało Muzeum Walki i Męczeństwa, dysponujące licznymi fotografiami, dokumentami i pamiątkami związanymi z ofiarami hitlerowskich egzekucji w podwarszawskich lasach.

szczegóły »
Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa to idealne miejsce na niedzielny odpoczynek po ciężkim tygodniu pracy, daleko od miejskiego zgiełku. Jeśli uwielbiasz spędzać czas z dala od cywilizacji i w ciszy chcesz rozkoszować się pięknymi krajobrazami, musisz odwiedzić Piaseczno ! Szkoły i przedszkola powinny się zainteresować specjalną ofertą, skierowaną do wszystkich dzieci.

szczegóły »
Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

W tym wyjątkowym miejscu wysłuchasz najznakomitszych bajek z różnych zakątków świata. W repertuarze znajduje się ponad sto opowieści ! Muzeum organizuje przedstawienia, wystawy, a nawet warsztaty, w których zainteresowani nauczą się opowiadać.

szczegóły »
Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Jest to prawdziwy raj dla ciekawych świata, którzy uwielbiaja eksperymentować, poznawać i rozumieć w taki sensoryczny sposób rozmaite skomplikowane zjawiska zachodzące w świecie.

szczegóły »
MadeByYou - Sam pomaluj ceramikę

MadeByYou Sam pomaluj ceramikę to miejsce kreatywnej rozrywki dla dzieci i dorosłych. Jest to pracownia, w której dzieci i rodzice mogą malować na gotowych formach ceramiki lub zapisać sie na zajęcia lepienia w glinie. Wśród gotowych form do malowania do wyboru są zarówno naczynia codziennego użytku, jak i urocze figurki, chętnie wybierane przez dzieci.

szczegóły »
2010-05-26 "TRZY WYMIARY MAMY"

Wystawa trójwymiarowych portretów Warszawianek, uchwyconych podczas zabawy z dziećmi,spacerów po parku, czytaniu bajek. Celem tych fotografii jest uchwycenie istoty macierzyństwa w codziennym życiu, często w zawrotnym temp...

szczegóły »
2010-05-20 - 2010-05-23 "Warszawa sprzed 100 lat" - wystawa

Nieznane stereoskopowe fotografie prezentujące Warszawę i jej mieszkańców z przełomu XIX i XX wieku. Na tych unikatowych zdjęciach, których jest blisko 50, można zobaczyć sceny z codziennego życia warszawiaków, ulice i...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss