GeoPark Kadzielnia

Kategorie: Natura, Z dziećmi

W paśmie Kadzielniańskim, na którego zboczach powstało miasto,  utworzono kilka rezerwatów przyrodniczych, co jest zjawiskiem rzadko  spotykanym w centrach miast. Najciekawszym z nich jest Kadzielnia. Od XVII wieku wydobywano tam metodą odkrywkową skały wapienne i inne kruszce. Od 1962 roku teren wyrobiska otoczony jest barierkami, następnie zaaranżowano tam liczne alejki spacerowe pośród skał. Całokształt bogatej roślinności, amfiteatru oraz skał można oglądać z punktów widokowych umieszczonych na terenie GeoParku. Spacery letnią porą mogą prowadzić drogą wokół malowniczego jeziora, powstałego wskutek zalania wyrobiska. Ponadto osobliwą cechą tego miejsca jest wznosząca się ponad wszystkim Skała Geologów – jej górna część tworzy skamieniałą rafę koralową (dodatkowo ze skamieniałościami ryb pancernych i dwudysznych). Ze szczytu Skałki rozciąga się piękny widok na Karczówkę, Pasmo Zgórskie i Posłowickie oraz masyw góry Telegraf. Ważnym aspektem geologii rezerwatu są również zjawiska krasowe, przejawiające się w występowaniu różnorodnych form krasu powierzchniowego (zagłębienia, żłobki i kawerny krasowe) i wgłębnego (jaskinie, leje i kominy krasowe). Wapienne podłoże rezerwatu Kadzielnia jest także stanowiskiem występowania wielu rzadkich i chronionych gatunków roślinności, natomiast w jaskiniach występują cenne gatunki nietoperzy i pająków. Ze względu m.in. na to od 1971 roku określany jako ścisły rezerwat przyrody nieożywionej, zaliczany jest do terenów najobfitszych w jaskinie na całej Kielecczyźnie. Pożądany przez artystów wokalnych jest amfiteatr – zbudowano go w „XI-wiekową” rocznicę Kielc – dzięki czemu odbywają się tam liczne koncerty i imprezy kulturalne.    
Panująca tu cisza i spokój oraz niezwykły klimat powoduje, że teren jest chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców pobliskich terenów, jak i turystów z innych miast.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Radom (80 km; ok. 1:20h)

Miejscowość: Kielce, ul. Strycharska 6
Strona: www.geopark-kielce.pl
Tel: + 48 41 367 66 54
E-mail: geopark.kielce@um.kielce.pl

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.kielce.gazeta.pl

Zalew w Ciekotach i przełom rzeki Lubrzanki

Miejsce kojarzone ze Stefanem Żeromskim, który spędził w Ciekotach lata dziecięce i młodość. Obecnie jest to urocze, ciche miejsce z niewielkim zbiornikiem wodnym oraz miejscem do biwakowania. W odległości ok. 2 km od Ciekot znajduje się malowniczy przełom Lubrzanki, którego nie można pominąć będąc tutaj.

szczegóły »
Jaskinia Raj

Bogactwo form naciekowych: stalaktytów i stalagmitów to cecha wyróżniająca najpiękniejszą w Górach Świętokrzyskich Jaskinię Raj. Jest typową krasową jaskinią rozwiniętą w wapieniach. Jej powierzchnia wynosi ok. 7,7 ha. Jaskinia posiada jako jedna z nielicznych jaskiń w Polsce oświetlenie elektryczne.

szczegóły »
NAJniższy szczyt Korony Gór Polskich - Łysica

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich to Góra Świętej Katarzyny, nazywana powszechnie Łysicą. Jej wysokość wynosi 612 m.n.p.m. i należy ona do Korony Gór Polskich, będąc jednocześnie jej najniższym szczytem. To właśnie tam znajdują się charakterystyczne dla tych gór rumowiska skalne. Ciekawe są legendy związane z powstaniem Łysicy, które mówią o rzekomym powiązaniu tego zjawiska z działalnością diabłów.

szczegóły »
Rezerwat skalny Ślichowice

Rezerwat przyrody nieożywionej na górze Ślichowica to dawny kamieniołom, gdzie występują najstarsze osady geologiczne. Ostroga skalna w centralnej części kamieniołomu, w której widoczny jest piękny fałd, to rejon ściśle chroniony i wydobywanie tu skamieniałości jest zabronione. Można tam zobaczyć występujący kalcyt, drobne krystaliczne skupiska pirytu i galenu.

szczegóły »
Wąwóz Królowej Jadwigi

Położony w południowo-zachodniej części miasta lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi ma swój początek w pobliżu kościoła św. Pawła na Wzgórzu Świętopawelskim. Najładniejszy i najciekawszy wąwóz na terenie miasta, powstały na skutek erozji wodnej ściąga szczególnie w  ciepłe dni wielu spacerowiczów.

szczegóły »
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Europejskie Centrum Bajek pozwala przenieść się w do krainy baśni, do zupełnie innego nierzeczywistego świata. Wszystko dzięki kompleksowi kilku budynków, w których na najmłodszych czekają: sala teatralna, kino we wnętrzu olbrzymiego pnia drzewa, sala warsztatowa, biblioteka oraz multimedialna i interaktywna wystawa "Bajkowy świat". Dzieciaki mogą tutaj spotkać swoich ulubionych bohaterów, a także magicznym wagonem udać się w podróż po baśniowych krainach

szczegóły »
Skałki „Piekło nad Niekłaniem”

6-hektarowy rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się na terenie Nadleśnictwa Stąporków i stanowi idealne miejsce na zorganizowanie wycieczki pieszej, rowerowej, czy też samochodowej. Główną atrakcją rezerwatu są skały piaskowcowe powstałe wskutek erozji wietrznej, których wysokości dochodzą nawet do 8 m.

szczegóły »
Ruiny wielkich pieców

Budowę huty rozpoczęto tutaj w XVI wieku. Projekt największej huty do wytopu surówki wykonali Włosi – Jan Caccio z bratem Wawrzyńcem. Zamierzano postawić tam 5 wielkich pieców o wysokości 18 m, odlewnie, hale oraz magazyny niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu.

szczegóły »
Mini zoo i Hodowla Bizonów

Jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich ściąga każdego roku wielu turystów. Stado bizonów ciągle się rozrasta - każdego roku wiosną można zobaczyć na łące za kurozwęckim pałacem nowe malutkie bizonięta. Szczególnym urozmaiceniem tego miejsca jest możliwość oglądania zwierząt podczas pieszego spaceru, z bryczki albo z wnętrza wozu "safari bizon", który wjeżdża pomiędzy bizony. Co więcej, można tam zobaczyć blisko 60 innych zwierząt, między innymi lamy, osły, świnki, a także wielbłądy oraz co najbardziej atrakcyjne dla maluchów – strusie!

szczegóły »
Rezerwat i Park Archeologiczno-Przyrodniczy

Najstarsza i jedna z największych w Europie neolityczna kopalnia krzemienia została odkryta w 1922 roku przez Jana Samsonowicza. Warto podkreślić, że trasa turystyczna o długości ok. 480 m prowadzi 12 m pod ziemią. Łączna powierzchnia rezerwatu wynosi około 373 ha, znajduje się tam także specjalnie zaaranżowana na wzór neolityczny wioska.

szczegóły »
NAJstarsze ślady czworonożnych zwierząt na Ziemi

Ślady najstarszych czworonożnych zwierząt na świecie - terapodów odkryli w kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami naukowcy z Polskiego Instytutu Geologicznego. Niesamowitym jest fakt, że ślady te pochodzą sprzed 395 mln lat, ich szerokość wynosi nawet 26 cm.

szczegóły »
Osada Słowiańska Chęciny

Szałas wiedźmy, namiot wojowników i drewniany świder do rozpalania ognia – to wszystko można zobaczyć w nowe atrakcji turystycznej – rekonstrukcji osady słowiańskiej, która powstała przy Jaskini Raj.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss