Głaz Królewski

Kategorie: Natura, Z dziećmi

Czarci Kamienień to olbrzymi głaz zatopiony u brzegu wyspy Chrząszczewskiej . W XIX w kamień połupano, a jego większą część zużyto  do budowy dróg. Obecnie ma 20 metrów obwodu, lecz widoczny jest tylko 3,5 metrowy wierzchołek wystający ponad lustro wody i przypominający swym kształtem wielką ropuchę. O tym też opowiada inna legenda, podobno bóg Trygwał panujący na południowym cyplu Wolina, na prośbę jego mieszkańców zamienił w kamień olbrzymiego potwora – żabę, siejącego spustoszenie w wodach przy Chrząszczewskiej wyspie.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Świnoujście (57 km; ok. 1h)
Szczecin (89 km; ok. 1:30h)
Kołobrzeg (68 km; ok. 1:20h)

Miejscowość: Chrząszczewo
 
Jak dotrzeć:
Aby zobaczyć kamień należy jechać  z Kamienia Pomorskiego na wyspę Chrząszczewską, w Chrząszczewie skręcić w lewo i za wsią Buniewice kierować się ponownie w lewo nad Zalew.

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

NAJstarszy dąb w Polsce

Najstarszy Dąb W Polsce nosi imię „Bolesław” i liczy sobie 800 lat. Położony w uroczym lesie dębowym zaledwie kilka kilometrów od Kołobrzegu jest starszy od słynnego „Bartka” czy „Chrobrego” – dębów opisywanych jako najstarsze drzewa w Polsce.

szczegóły »
Grób Olbrzymów

Tajemniczy megalityczny grobowiec sprzed 5.000 lat znajdujący się we wsi Borkowo,  przyciąga tysiące turystów. Prawdopodobnie wybudowany dla zmarłego wodza, dostojnika lub kapłana wciąż zadziwia swoimi rozmiarami i wyjątkowością.

szczegóły »
Głaz narzutowy w kształcie serca

W okolice Sidłowa najczęściej przyjeżdżają amatorzy wędkowania, rzadko kto zdaje sobie sprawę, że w tutejszych lasach można zobaczyć pokaźnych rozmiarów głaz narzutowy w kształcie serca z niezwykle tajemniczą szczeliną przechodzącą przez jego środek.

szczegóły »
Jezioro Turkusowe

W niedalekim sąsiedztwie kurortu Międzyzdroje, na południe za wsią Wapnica położone jest przepiękne Jezioro Turkusowe. Nazwa pochodzi od wyjątkowego niebieskawo-zielonego koloru lustra wody. Jezioro stanowi prawdziwą perełkę Wolińskiego Parku Narodowego.

szczegóły »
Klif w Trzęsaczu

Jedno z piękniejszych, klifowych wybrzeży w Polsce. Widoki z malowniczo położonego klifu oraz ruiny gotyckiego kościoła z przełomu XIV i XV wieku przyciągają do Trzęsacza miłośników natury i turystów z całej Polski.

szczegóły »
Latarnia Morska „Kikut”

Podczas wytyczania tras wycieczek rowerowych lub pieszych na wyspie Wolin, w okolicach Międzyzdrojów, warto wziąć pod uwagę jedną z najmniejszych latarni morskich, jednocześnie całkowicie zautomatyzowaną o wdzięcznej nazwie „Kikut”. Położona w malowniczej scenerii Wolińskiego Parku Narodowego stanowi niewątpliwie ciekawą atrakcję. Już samo odnalezienie jej w gąszczu ścieżek parku jest powodem do zadowolenia.

szczegóły »
Most zwodzony

Prawdziwą atrakcją Dziwnowa jest most zwodzony na rzece Dziwnej. Obiekty tego typu w Polsce, a nawet w Europie są rzadkością, dzięki czemu stanowią nie lada gratkę. Zwłaszcza widok podnoszonego czy opuszczanego przęsła przyciąga sporą grupę publiczności.

szczegóły »
Centrum Słowian i Wikingów

Centrum Słowian i Wikingów koniecznie muszą odwiedzić wszyscy miłośnicy historii, szczególnie Ci, którzy głównie interesują się średniowieczem. W osadzie można zobaczyć, jak żyli ludzie w tamtych czasach, z jakich narzędzi korzystali i jak wyrabiali swoje bronie.

szczegóły »
Falochrony - Świnoujście

W Świnoujściu znajdują się niezwykle ciekawe obiekty, które okrzyknięto fenomenem konstrukcyjnym. Mowa o falochronach, do budowy których wykorzystano ponad 100 tysięcy ton kamieni. Długość jednego z nich wynosi ponad kilometr. A wszystko to stworzono na morzu w przeciągu zaledwie pięciu lat.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss