Góra Żar - ciekawie i aktywnie przez cały rok

Kategorie: Ciekawie, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Rejon góry Żar (761 m.n.p.m.) to prawdziwe zagłębie sportowe z licznymi, bardzo ciekawymi możliwościami spędzenia wolnego czasu. Mieści się tu szkoła szybowcowa (istnieje możliwość odpłatnego lotu w dwuosobowym szybowcu wraz z instruktorem), istnieją liczne szlaki rowerowe (m.in. zamkniętą dla ruchu samochodowego drogą na szczyt góry Żar - ok. 10km), turystyczne szlaki piesze, a na szczycie góry znajduje się całoroczny tor saneczkowy. Inną formą spędzenia tu czasu, może być przejażdżaka koleją linowo-szynową PKL (taką jak na Gubałówkę), zwiedzanie wykutej we wnętrzu góry elektrowni szczytowo-pompowej, podziwianie olbrzymiego, sztucznego zbiornika usytuowanego na samym szczycie góry lub po prostu podziwianie wspaniałego widoku na otaczające góry oraz Jezioro Żwyieckie. Przy dolnej stacji kolei, usytuowany jest bardzo ciekawy park linowy, z kilkoma trasami do przejścia, zjazdami tyrolskimi i innymi atrakcjami. U podnóża góry znajduje się sztuczne jezioro, które z kolei oferuje wszelkie rodzaje sportów wodnych, od kajaków i rowerów wodnych po przejażdżki łódką. Sporo tu też miejsc, gdzie możemy znaleźć noclegi dobrze się posilić.
Na Górę Żar od pewnego czasu nie można wjechać samochodem. Zmuszeni jesteśmy pozostawić nasz pojazd na parkingu przy dolnej stacji kolei PKL w Międzybrodziu Żywieckim. Aby dotrzeć na szczyt, gdzie czeka na nas kilka obiektów gastronomicznych oraz wieża widokowa mamy do wyboru dwie drogi: pieszo lub korzystając z kolei linowo-szynowej.
No i Żar kryje jeszcze jedną niespodziankę....na drodze dojazdowej, jest miejsce, gdzie samochód sam jedzie pod górę...To odcinek ok 200 metrów, trochę poniżej budynku szkoły szybowcowej. Warto sprawdzić samemu...
Zimą góra Żar oferuje narciarzom jedną z najdłuższych tras zjazdowych w Beskidach (1.600m). Sztucznie naśnieżana, oświetlona i z nagłośnieniem jest niesamowicie atrakcyjną dla wielbicieli sportów zimowych. Dzięki temu można korzystać z niej do późnych godzin nocnych. Ponadto łagodny początek i nieco ostrzejsze zakończenie trasy czyni ją bardziej atrakcyjną. Początkujący, zarówno dzieci jak i dorośli mogą liczyć na pomoc ze strony instruktorów.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (90 km; ok. 1:50h)
Katowice (80 km; ok. 1:40h)
Bielsko-Biała (20 km; ok. 0:30h)

Miejscowość: Międzybrodzie Żywieckie 34-312, ul. Górska 21
Strona:  www.pkl.pl (strona kolejki PKL na górę Żar)
Strona: www.glidezar.pl (strona szkoły szybowcowej)
Tel: + 48 33 866 11 36 (kolej PKL)
Tel: +48 33 866 10 46 (szkoła szybowcowa)
E-mail: gora.zar@pkl.pl (kolej PKL)
E-mail: recepcjazar@onet.eu (szkoła szybowcowa)

Godziny otwarcia:
I-III 9.00-20.00,
IV 9.00-18.00,
V-VI 9.00-18.00, sb.-nd. 9.00-20.00,
VII-VIII 9.00-20.00,
IX 9.00-18.00,
X 9.00-17.00,
XI 9.00-16.00,
XII 9.00-21.00;
wyciąg orczykowy XII-IV 9.00-20.00

Bilety
:

wjazd kolejką:6-7 zł, w obie strony 9-10 zł

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pkl.pl

Off road - Wisła, Ustroń, Szczyrk

Off-roadowe wyprawy i związane z nimi przygody to rozrywka przeznaczona dla spragnionych wielkich emocji. Jazda po górskich bezdrożach, maszynami, które są w stanie przejechać praktycznie wszędzie, to niezapomniane wrażenia. Co najważniejsze, możemy tu sami popróbować swych umiejętności, bądź zdać się na doświadczonego kierowcę. To sprawia, że na tę niecodzinną wyprawę, możemy spokojnie wybrać się z naszymi dzieciakami

szczegóły »
Paralotniarstwo – Beskid Paragliding

Lot paralotnią to olbrzymia dawka adrenaliny i mocnych wrażeń, szczególnie dla początkujących, ale też możliwość obejrzenia okolicy z niecodziennej perspektywy. Firma Beskid Paragliding organizuje szkolenia paralotniowe, chętne osoby indywidualne mogą skorzystać z lotów tandemowych u boku specjalisty.

szczegóły »
Klimczok

Wycieczka piesza na Klimczok, to doskonała propozycja na aktywne spędzenie weekendu. Położenie góry daje nam możliwość wyboru wariantu łatwiejszego, który możemy bez najmniejszego problemu zrobić z dziećmi, nawet małymi, bo zakłada, że wysokość osiągniemy gondolową kolejką linową na Szyndzielnię. Przejażdżka kolejka linową, będzie dodatkową atrakcją dla dzieciaków.

szczegóły »
Dolinki Krakowskie ROWEREM

Wycieczka rowerem po Dolinkach Krakowskich, to chyba najlepsza propozycja rowerowa na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Aktywnie spędzając czas, mamy możliwość poznać najpiękniejsze rejony Jury, podziwiać formacje skalne, jaskinie, wywierzyska.

szczegóły »
Wokół zbiornika Pogoria IV

Zbiornik Pogoria IV daje nam, w bezpośredniej bliskości aglomeracji śląskiej, możliwość odbycia bardzo ciekawej widokowo i urozmaiconej terenowo wycieczki rowerowej wokół tego zbiornika. Trasa w połowie prowadzi przygotowaną, asfaltową ścieżką rowerową, natomiast druga połowa wiedzie lasami i łąkami w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

szczegóły »
DT Sport - quady, park linowy, Beskidzka Ciuchcia

DT Sport oferuje mnóstwo możliwości spędzenia czasu w aktywny sposób w jednym miejscu!  Do Państwa dyspozycji są : quady, park linowy, rodeo, trampoliny, Ciuchcia Beskidzka oraz Dmuchane Miasteczko!

szczegóły »
Stajnia na Kamieńcu - Jazda konna

Stajnia na Kamieńcu oferuje początkującym naukę jazdy konnej, a bardziej doświadczeni mogą w pełni korzystać z padoku, bądź wybrać się w teren. W okresie zimowym organizowane są tam kuligi, a największą atrakcją tego sezonu są tzw. skiringi, czyli jazda na nartach za koniem.

szczegóły »
Lot balonem nad Beskidami

Firma ATV Events oferuje loty balonowe, podczas których możemy podziwiać piękno Beskidów. W ofercie znjadują się loty widokowe (na uwięzi) oraz turystyczne (z jednego miejsca do drugiego). 

szczegóły »
Off – Road (BC Cross)

Bezdroża w okolicach Wisły, błoto, śnieg, strome zjazdy, ostre podjazdy...to tylko kilka z przeszkód, które bez problemu pokonują auta Nissan Patrol, stworzone specjalnie dla osób uwielbiających jazdę w extremalnych warunkach. A wszystko pośród malowniczych krajobrazów Perły Beskidów – Wisły.

szczegóły »
Paintball - Ustroń

Pole paintballowe to ponad 1-hektarowa powierzchnia z licznymi bunkrami, barykadami z drewna, workami z piaskiem czy oponami, umożliwiająca realizację najrozmaitszych scenariuszy...Podsumowując prawdziwy raj dla spragnionych „paintballowych” przygód! 

szczegóły »
Paintball - Wisła

Różnorodność ciekawych scenariuszy, mnóstwo dodatkowych urozmaiceń w postaci min, granatów, czy świec dymnych czyni pola paintballowe w Wiśle niesamowicie atrakcyjnymi dla entuzjastów tego typu aktywności, połączonej z rozrywką.

szczegóły »
Park Linowy „Przygoda”

Największą atrakcją wiślańskiego parku linowego jest najdłuższa w Polsce kolejka tyrolska o długości 150 m. Na zainteresowanych czeka 5 tras o łącznej długości niemal 700 m i blisko 55 ciekawych przeszkód. Korzyści jakie płyną z aktywnego spędzenia czasu pośród górskich lasów są nieocenione!

szczegóły »
Skutery śnieżne

Istne „białe szaleństwo” na skuterach śnieżnych – pojazdach o olbrzymiej mocy czeka na zainteresowanych w Wiśle! Ta niesamowita przygoda, przed którą wszyscy zostają odpowiednio przeszkalani i przygotowywani jest przeznaczona dla sympatyków zimowych wrażeń. Dodatkową atrakcją dla odważnych i lubiących bliski kontakt ze śniegiem może być udział w tzw. „jeździe na dętce” za skuterem. Niesamowita zabawa gwarantowana!

szczegóły »
Paintball - Wisła, Ustroń, Szczyrk

Paintball, to świetna symulacja działań wojennych. Przy wykorzstaniu broni gazowej na kulki wypęłnione farbą, mamy możliwość, według różnych scenariuszy walczyć z drużyną przeciwną. W rejon Wisły, Ustronia i Szczyrku, możemy wybierać w ofercie kilku firm. Każda z nich różni się od siebie charakterem poligonu wojennego i scenariuszami gier. To gra zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, którzy chcą się poczuć żołnierzami w pokojowych czasach, sprawdzić swoją sprawność i taktykę wojenną. Przy okazji mamy kupę frajdy, śmiechu i dobrej zabawy.

szczegóły »
Parki linowe - Wisła, Ustroń, Szczyrk

Parki linowe to doskonała forma aktywnego spędzenia czasu wolnego w gronie przyjaciół, bądź rodziny. parki linowe zlokalizowane w rejonie Wisły, Ustronia i Szczyrku dostarczają dodatkowych emocji, gdyż są one zorganizowane w terenie górskim, co naturalnie zwiększa wysokości na jakich pokonujemy przeszkody i potęguje adrenalinę. Warto więc pomyśleć o spędzeniu w nich kilku ciekawych chwil, będąc w tych rejonach...

szczegóły »
Quady - Wisła, Ustroń, Szczyrk

Quady to sport dla prawdziwych mężczyzn, a jazda w terenach górskich pozwala na szczególne sprawdzenie swej sprawności oraz umiejętności panowania nad maszyną. Przy okazji możemy podziwiać, przepiękne widoki beskidzkie.

szczegóły »
Okolice Świerklańca ROWEREM

W czasie wycieczki zobaczymy trzy zbiorniki wodne, każdy o innym charakterze. Kolejno miniemy: kąpielisko, staw w parku krajobrazowym i zbiornik retencyjny, będący rezerwuarem wody dla pobliskich miast. Wszystkie trzy malowniczo urozmaicają trasę. Między nimi jechać będziemy przez lasy i dzikie sady. A wszystko w pofałdowanym krajobrazie Garbu Tarnogórskiego. To łatwa trasa, dobra na początek sezonu lub rodzinną wycieczkę. Jest niedługa i przebiega obok wielu miejsc, w których można urządzić dłuższy postój. Pokonamy tylko dwa kilkusetmetrowe podjazdy. Trasa ma 24 km. dugości.

szczegóły »
Mountainboard

Mountainboard to letnia alternatywa dla snowboardu dla tych, którzy kochają tę formę aktywności. Firma Biboard.pl postanowiła zarazić swoją pasją innych, gotowych na odkrycie nowej odmiany sportu. Szkolenia organizowane są dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Co więcej, w Biboardzie można nabyć niezbędny do uprawiania tej dyscypliny sprzęt i akcesoria. Chcesz poczuć naprawdę wysoki poziom adrenaliny ?! Mountainboard sprawi, że ten hormon będzie wydzielać się w zaskakująco dużych ilościach !

szczegóły »
Windsurfing i Kitesurfing

Prawdziwe szaleństwo na wodzie ! Dla miłośników sportów wodnych możliwość windsurfingu, (nie wyjeżdżając w tym celu nad morze) będzie prawdziwą rewelacją. Właśnie z myślą o nich powstał Ośrodek Sportów Wodnych w Łące, który prócz nauki windsurfingu oferuje także szkolenia kitesurfingowe i żeglarskie. Nie musisz już pokonywać 600 km, by oddać się tej pasji !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss