Granitowy Olbrzym „Tempelburg”

Kategorie: Natura, Z dziećmi

Granitowy olbrzym - „Głaz Tempelburg” jak nazywany jest ten pomnik przyrody, położony jest  4 kilometry na zachód od Czaplinka (droga na Złocieniec).
Olbrzym to granitowa skała pozostawiona przez lodowiec ze Skandynawii. Jego obwód wynosi 19 metrów a wysokość 3,5 metra ponad ziemię. Na głazie wyryty jest napis „Tempelburg 1858” i oznacza dawną niemiecką nazwa Czaplinka.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Koszalin (95 km; ok. 2h)
Kołobrzeg (100 km; ok. 2:15h)
Chojnice (115 km; ok. 2:15h)

Miejscowość: 78-551 Cichorzecze

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:
Gallery description

NAJcenniejsza książka na świecie - Biblia Guttenberga

Biblię Guttenberga - najcenniejszą książka na świecie znajdziemy w  Pelplinie w Muzeum Diecezjalnym. To  jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Guttenberga (1453 - 1455) wyróżniający się (spośród 47 zachowanych na świecie) śladem obalonej czcionki, w oryginalnej, skórzanej oprawie Henryka Costera z XV w.

szczegóły »
NAJbardziej krzywy las – pomnik przyrody Krzywy Las

„Krzywy Las”, zwany też „Bajkowym Lasem”, to niesamowita przyrodnicza osobliwość, która zadziwia wszystkich.  Sosnowy bór liczący około 400 zdeformowanych sosen rozciąga się na obszarze 1.670 m2.  Pogięte drzewa mają nie więcej niż 75-80 lat, a w jaki sposób  bór powstał nadal nie ma pewności. Obok tych dziwadeł rosną proste sosny.

szczegóły »
NAJliczniejsze kamienne kręgi

Potralem prowadzącym w inny wymiar czasowy, kalendarzem astronomicznym, a może pseudoturystami  zaklętymi w kamienie przez Borową Ciotkę, opiekunkę lasów?  Czym naprawdę są kamienne kręgi. Jest ich 12, największy ma 33 metrów średnicy, a liczą sobie kilka tysięcy lat. Ułożone są koncentrycznie, schowane na malowniczej polanie i porośnięte jaskrawymi porostami.

szczegóły »
NAJwiększe tężnie w Europie

Największe w Europie tężnie – drewniane „płoty”  ulepione z gałązek tarniny można znaleźć w Ciechocinku. Te długie na ponad 1800 metrów i wysokie na 16 metrów „płoty”  emitują słonawą mgiełkę, która tworzy naturalne inhalatorium. Działa ono kojąco na nerwy, pomaga astmatykom i łagodzi dolegliwości żołądkowe. Na szczycie tężni powstała alejka spacerowa, skąd roztacza się piękny widok. Obecnie tężnie  to symbol  Ciechocinka i magnez dla rzeszy kuracjuszy i turystów.

szczegóły »
Kamienne Kręgi - Rezerwat Archeologiczny

Niezwykłe kręgi w podkoszalińskim rezerwacie. Energetyczne miejsca o tajemniczym pochodzeniu, zastanawiają i przyciągają jak magnez turystów nie tylko z Polski. W lasach Grzybnicy odkryto pięć kręgów, ponad sto grobów szkieletowych oraz dwa kurhany, miejsca kultu przybyłych na ziemie Pomorza skandynawskich Gotów.

szczegóły »
Klon Solarzy

Klon „Solarzy” we wsi Zatom to najstarsze i najgrubsze drzewo tego gatunku w Polsce. Legenda mówi, że w jego cieniu odpoczywali kupcy, którzy wozili sól znad Morza Bałtyckiego do Wielkopolski.

szczegóły »
NAJwiększy Platan, Chojna

W miejscowości Chojna nad rzeką Rurzycą rośnie największy platan klonolistny w Polsce. „Olbrzym” (znany jest pod tą nazwą) jest wysoki na ponad 30 m. a obwód pnia wynosi 9 m. Pomnik przyrody warty zwrócenia uwagi nie tylko miłośników natury.

szczegóły »
Wyciąg do nart wodnych

Jeden z najdłuższych wyciągów nart wodnych w Europie działa na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku. Dla amatorów sportów wodnych powstał nowoczesny obiekt z liną o długości 1.100 m rozpiętą na pięciu masztach. Na miejscu wypożyczalnia sprzętu wodnego.

szczegóły »
Schrony bojowe

Fortyfikacje niemieckie z lat trzydziestych ubiegłego wieku, stanowiące elementy Wału Pomorskiego. Na terenie Szczecinka zachowały się dwa wyjątkowo sporych rozmiarów schrony typu B-Werk. Dwukondygnacyjne bunkry bogato wyposażone, budowane najczęściej wraz z systemem podziemnych chodników łączących sąsiednie obiekty.

szczegóły »
Głaz narzutowy w kształcie serca

W okolice Sidłowa najczęściej przyjeżdżają amatorzy wędkowania, rzadko kto zdaje sobie sprawę, że w tutejszych lasach można zobaczyć pokaźnych rozmiarów głaz narzutowy w kształcie serca z niezwykle tajemniczą szczeliną przechodzącą przez jego środek.

szczegóły »
Arboretum - Karnieszewice

Arboretum (z łac. Arbo-drzewo) to wyodrębniony obszar, na którym znajduje się kolekcja drzew i krzewów. W Karnieszewicach na obszarze 5 ha od 130 lat możemy oglądać niezwykłe gatunki drzew liściastych i iglastych w liczbie ponad 1.400 sztuk.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss