Gwarkowa Perć to wyrobisko liczące 1.200 m² powstałe po eksploatacji łupków fyllitowych. W 50 - metrowych ścianach zaobserwować można interesujące efekty przeobrażeń skał. Przez cały rok po ścianach wyrobiska malowniczo spływa woda, która zimą zamarza i sprawia wrażenie wielkiej lodowej pokrywy. Gwarkowa Perć zaliczana jest do największych atrakcji Gór Opawskich nazywana „żelazną drogą”. Przebiega tędy niebieski szlak turystyczny. Przejście szlaku po 35 stopniowej drabinie to nie lada wyczyn. Dojście do Gwarkowej Perci przecina Bystry Potok, który tworzy przepiękne wodospady. Warto zobaczyć również starą sztolnie i resztki skoczni narciarskiej znajdujące się w pobliżu Gwarkowej Perci.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Opole (60 km; ok. 1:15h)
Wrocław (115 km; ok. 2h)

Miejscowość: 48-267 Pokrzywna (z Pokrzywnej wiedzie niebieski szlak do Gwarkowej Perci)

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.goryopawskie.pl

Biskupia Kopa, Góry Opawskie

Góry Opawskie to niewielkie pasmo Sudetów Wschodnich graniczące z Republiką Czeską.  Najwyższym szczytem gór jest Biskupia Kopa o wysokości 890 m n.p.m. z wieżą widokową i schroniskiem. Liczne i bardzo zróżnicowane trasy piesze, turystyczne, przejście graniczne dla pieszych, rowerzystów i narciarzy sprawia, iż miejsce jest cennym i bardzo popularnym obiektem ziemi opolskiej.

szczegóły »
Lasy Głubczyckie

Las Głubczycki odznacza się niepowtarzalnymi walorami przyrodniczymi i wypoczynkowymi. Mieszczą się tu różnego rodzaju naturalne zbiorowiska leśne miedzy innymi łęgi jesionowo – olszowe oraz tereny z borem mieszanym i sosnowym. Las z miastem łączy trzyrzędowa aleja lipowa, będąca pomnikiem przyrody. To idealne miejsce na odpoczynek i popołudniowe spacery z rodziną.

szczegóły »
Park Krajobrazowy - Góra św. Anny

Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny to miejsce, które skupia w sobie jednocześnie walory przyrodnicze i kulturowe. Sama Góra Świętej Anny to najwyższe wzniesienie na terenie Garbu Chełmu, a zarazem całej Wyżyny Śląskiej  o wysokości 400 m.n.p.m. Do walorów krajobrazowych zaliczyć należy również liczne  wchodzące w skład Parku rezerwaty przyrody, charakteryzujące się niezwykłą roślinnością. Dzięki wielu ścieżkom dydaktycznym, oprócz malowniczych krajobrazów i bliskości z naturą turyści mogą również zobaczyć wiele obiektów kulturowych.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss