Irlandia, zwana zieloną wyspą, to miejsce, które pomimo niewielkiej powierzchni oferuje turystom mnóstwo atrakcji i miejsc godnych odwiedzenia, w tym miejsc uznawanych za cuda natury, jak Grobla Olbrzyma, czy Moherowe Klify. Podróżom sprzyja dostępność komunikacyjna – pomimo znacznego oddalenia od Polski, do Irlandii dostaniemy się za niewielką cenę tanimi liniami lotniczymi z wielu miast Polski, a tygodniowy pobyt pozwoli nam poznać najważniejsze zakątki Irlandii oraz poznać kulturę styl życia Irlandczyków.

Informacje praktyczne:

Termin wyjazdu: chcąc zwiedzać Irlandię najbardziej polecamy wyjazd w miesiącach maj-czerwiec, gdyż mamy wtedy największe prawdopodobieństwo suchych i ciepłych dni. W pozostałych miesiącach należy się liczyć z temperaturami w rejonie 10 st. C i częste deszcze.

Irlandia jest stosunkowo małą wyspą, a w miarę centralne położenie Dublina, do którego możemy się dostać tanimi liniami Ryanair powoduje, że dosyć łatwo można zwiedzić wszystkie jej zakątki, a jest co zwiedzać.

Jednak pierwszy problem z jakim się spotkamy, to ruch lewostronny. Dla tych co nie mieli okazji poćwiczyć jazdy lewą stroną i pokonywania rond w odwrotnym niż w Polsce kierunku, może to stanowić nie lada przeszkodę.

Miejsca które polecamy odwiedzić to:

Grobla Olbrzyma (Giant’s  Causeway)

Grobla zaliczana jest do cudów natury i z pewnością jest jednym z „must see” w Irlandii. Są to bazaltowe formacje skalne o wyjątkowej regularności, które z majestatem wchodzą w morze. Grobla znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, już w Irlandii Północnej, ok. 260 km od Dublina, jeśli kierujemy się tam najkrótszą drogą. Warto jednak wybrać drogę trochę dłuższą, ale za to z dużymi walorami krajobrazowymi, czyli tzw. Coastal Route. Na Coastal Route wjedziemy już w Belfaście kierując się drogą A2 na Carrickfergus. W jednym z przewodników przeczytaliśmy, że Coastal Route zaliczana jest do 10 najpiękniejszych dróg na świecie. Naszym zdaniem, jest to opinia trochę przesadzona, ale tak, czy inaczej na pewno warto tę drogę wybrać bo w wielu miejscach gwarantuje nam piękne widoki na morze i skaliste góry. Mając na uwadze, że kierujemy się nią do Grobli Olbrzyma, po drodze dotrzemy do innej atrakcji turystycznej Irlandii Północnej, którą na pewno warto odwiedzić, a mianowicie do Carrick-A-Rede Rope Bridge.

Informacje praktyczne: Na miejscu należy się liczyć z opłatą parkingową w wysokości 6 funtów (to już część Anglii, więc w EUR nie zapłacimy), ale samo zwiedzanie grobli jest już bezpłatne. Od parkingu znajduje się w odległości ok. 1 km drogą asfaltową ale mamy możliwość skorzystać z regularnie kursującego autobusu od Visitor Center w cenie 2 funtów od osoby.

Carrick-A-Rede

To linowy most łączący ląd stały z rybacką wyspą Carrick. Stał się istotną atrakcją turystyczną Iralndii Północnej gdyż gwarantuje przepiękne widoki na skaliste,  klifowe wybrzeże oraz dreszczyk adrenaliny, kiedy przechodząc kilkudziesięciu  metrowy mostek, zacznie on się bujać pod wpływem naszych kroków. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, gdyż lazur morza jest niespotykany i bardziej przypomina takie miejsca jak Grecja i Chorwacja, niż ciemne wody oceanu.

Informacje praktyczne: Wejście na most jest płatne – ok. 6 funtów od osoby dorosłej, bilety rodzinne to 13 funtów i uwzględniają dwoje dorosłych i do 3 dzieci w wieku do 16 lat. W sezonie należy się liczyć z dużymi kolejkami do wejścia na most i następnie powrotu (wrócić na ląd można tylko tą samą drogą przez most), gdyż przepustowość mostku jest ograniczona – obsługa pozwala na wejście max 8 osób w jednym czasie, a każdy chce sobie na nim zrobić zdjęcie i podziwiać z niego widoki. Polecamy więc wybranie odpowiedniego terminu, poza szczytem sezonowym.  Warto także  jadąc do Carrick-A-Rede drogą Whitepark Rd z Ballycastle zatrzymać się na przepięknie położonym punkcie widokowym ok.  2 km wcześniej i podziwiać most znad  klifowego urwiska.

Klify Moher

Znajdują się na zachodnim wybrzeżu Irlandii w pobliżu miejscowości Doolin, w odległości ok. 300 km od Dublina, autostradą M6. To kolejny cud natury, który koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Irlandię.  Klify to pionowe urwiska o wysokości 200 m, które majestatycznie odbijają fale oceanu. Widoki są naprawdę imponujące.  Klify w całej okazałości najlepiej widać z wieży O’Brien Tower (wejście dodatkowo płatne 2 EUR), która znajduje się kilkaset metrów na prawo od Vistors’ Center. Z miejscowości Doolin pływają statki turystyczne pokazujące klify od strony oceanu (cena 20 EUR od osoby). Warto sprawdzić wcześniej godziny kursów, gdyż w maju realizują  np. tylko 2 kursy dziennie o 13:00 i 15:00. W pobliżu znajduje się także inna atrakcja turystyczna Irlandii, a mianowicie grobowiec  Poulnabrone Dolmen w Burren

 

Informacje praktyczne: Wejście na klify jest płatne, a opłatę  uiszcza się  w momencie wjazdu na pobliski parking. Zanim udamy się na klify warto odwiedzić pięknie wkomponowane w otoczenie Visitors’ Center, w którym znajdują się sklepy, restauracja, multimedialna sala informacyjna pokazująca historię tworzenia klifów oraz kino, w którym wyświetlane są filmy pokazujące klify z lotu ptaka (sala multimedialna oraz kino jest w cenie biletów)

Poulnabrone Dolmen

Znajduje się przy drodze nr 480 z Leamaneh do Ballyvaghan. To grobowiec portalowy datowany na lata 2.500-3.000 przed naszą erą składający się z kamiennych płyt. Grobowiec znajduje się bezpośrednio przy drodze - wstęp bezpłatny.  Położenie grobowca jest także ekscytujące – surowe, skalne krajobrazy rejonu Burren pozostawiają niezapomniane wrażenia.

Góry Wicklow/Glendalough

Znajdują się na południe od Dublina. Najpiękniejsze we wrześniu, kiedy mienią się kolorami kwitnących wrzosowisk, ale warto je odwiedzić także w innych porach roku, kiedy urzekają swoją surowością – w zasadzie brak drzew, a łąki i wrzosowiska poprzecinane są strumykami, których brunatna woda stwarza wrażenie, jakby to nie woda, a Guinnes w nich płynął. Planując wycieczkę w góry Wicklow, warto jako punkt docelowy obrać Glendalough, popularne miejsce wypoczynku Irlandczyków. W Glendalough znajdują się dwa jeziora otoczone górami, ścieżki spacerowe, miejsca do wypoczynku i grillowania oraz stary celtycki cmentarz. Wracając do Dublina, warto rozważyć wstąpienie do pubu Johny’s Fox (www.jfp.ie) położonego w Glencullen na przedmieściach Dublina. To jeden z najstarszych w Irlandii tradycyjnych pubów, który urzeka niekonwencjonalnym wnętrzem i liczbą celebrytów, które tu kosztowały osławionego Guinnesa. Wśród licznej listy gości, na ścianach znajdziemy zdjęcia Jerzego Buzka, Baraca Obamę, Vaclava Havla i wielu, wielu innych. Do pubu można także dotrzeć specjalnym busikiem z Dublina.

Ogrody Powerscourt/wodospad Powerscourt

Planując zwiedzanie okolic Dublina nie można pominąć ogrodów Powerscourt. Przepięknie zaprojektowane ogrody i stawy na kilka godzin oderwą  nas od miejskiego zgiełku, oferując wzniosły  starodrzew, ogrody japońskie, mostki i wijące się między drzewami ścieżki spacerowe. Wejście do ogrodów jest płatne, a rodzinny bilet kosztuje ok. 15 EUR. Na zakończenie wizyty możemy zakupić sadzonki drzewek i krzewów rosnących  w ogrodach. W pobliżu ogrodów znajduje się najwyższy w Irlandii wodospad, czyli Wodspad Powerscourt. Ma ponad 120 metrów wysokości, a jego otoczenie jest zagospodarowane w sposób zachęcający do spędzenia tu czasu wolnego w weekend – plac zabaw dla dzieci, bar z fastfoodem, miejsca do grillowania, etc.

Irlandia

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

Archiwum Własne

Skalne Miasto - Czechy

Skalne Miasto to niesamowite formacje skalne, położone zaraz przy granicy z Polską, co tym bardziej zachęca do odwiedzenia tego rejonu. Zadziwiają swoją wielkością i przybranymi formami, jednocześnie zwiedzanie ich nie sprawia większych trudności fizycznych, więc jest to doskonałe miejsce na wyjazd rodzinny.

szczegóły »
Wyspa Bornholm - Dania

Wspaniała przyroda i mikroklimat sprawiają, iż będąc nad Bałtykiem, warto wybrać się promem na tą fascynującą wyspę, najlepiej zabierając ze sobą jeszcze rower lub go wypożyczając na miejscu. Bornholm, wyspa o wymiarach 40 x 30 km, zadziwia swoją różnorodnością – wybrzeże południowe to przepiękne plaże, na północy podziwiać możemy wspaniałe klify, natomiast wnętrze wyspy pokrywa olbrzymi las, z formacjami skalnymi i ukrytymi w zieleni jeziorkami. Doskonałe miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.

szczegóły »
Słowacki Raj - Słowacja

Zaledwie 2 godz. drogi od Krakowa, znajduje się jeden z najpiękniejszych, jednocześnie mało w Polsce znanych zakątków Europy - park narodowy „Słowacki Raj”. To kraina strumieni i niezliczonych wodospadów (łącznie kilkadziesiąt), po i wzdłuż których prowadzi sieć dobrze poprowadzonych szlaków z niesamowitymi widokami.

szczegóły »
Zachodnie wybrzeże USA

Zachodnie wybrzeże USA to jedno z nielicznych miejsc na Ziemi, gdzie mamy kumulację cudów natury w jednym miejscu. Przemieszczając się w obrębie stanów Kalifornia, Utah, Arizona i Nevada, każdego dnia poznajemy jeden lub dwa wspaniałe Parki Narodowe - Yosemit, Sequoia, Grand Canion, Antylope, Monument Valley, Arches, Bryce, Zion, etc. Do tego mamy możliwość odwiedzić kultowe miasta, jak Los Angeles, Las Vegas, czy San Francisco. To zdecydowanie godne do polecenia miejsce na 2-3 tygodniową wyprawę do Ameryki Północnej. Poniżej przedstawiamy propozycję miejsc do odwiedzenia i praktyczne informacje dla planujących taką podróż. 

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss