Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Kategorie: Natura, Z dziećmi

Sudety to jedne z najstarszych formacji skalnych na świecie, których początki sięgają 4,5 mld lat temu. W wyniku geologicznych procesów, jak również działania ciśnień i temperatur, osady wapienne przekształciły się w marmury, tworząc to niesamowite miejsce. Po zlodowaceniu plejstoceńskim żyjące w jaskini liczne zwierzęta zaległy w poszczególnych warstwach osadowych. Znaleziono lwa jaskiniowego, hieny, wilki, kuny, lisy oraz dziki. Jednakże, jaskinia zawdzięcza swoją nazwę licznym szczątkom niedźwiedzia jaskiniowego (ursus spelaeus). Jaskinia składa się z poziomów. Aby przedrzeć się przez najniższą partię, trzeba wiele metrów przeczołgać się na leżąco po korytarzach pełnych błota, dlatego nie jest ona dostępna dla turystów. Trasa turystyczna, jest natomiast bardzo dobrze przygotowana. Wilgotność powietrza wynosi tam ok. 90%, a temperatura +6ºC, miejsce posiada dobrze oświetlone sale i utworzone specjalnie chodniki. Odkryta dopiero w 1966 roku, przez wiele lat była niedostępna dla turystów. Dzisiaj jednak, miejsce posiada zmodernizowane drogi dojazdu oraz parking. Ponieważ zwiedzanie odbywa się w 15 osobowych grupach, co 15 minut (w celu ochronny mikroklimatu) udostępniony dla turystów jest pawilon, gdzie znajduje się bufet, ekspozycja muzealna, sklepik oraz sala projekcyjna, gdzie obejrzeć można slajdy (i nie tylko!) z najniższych partii jaskini.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kłodzko (30 km; ok. 0:35h)
Wałbrzych (90 km; ok. 1:45h)
Wrocław (130 km; ok. 2:45h)
Opole (130 km; ok. 2:30h)

Miejscowość:  Stronie Śląskie, Kletno 18
Strona: www.jaskinia.pl
Tel:
48 074 814 12 50
E-mail:
zut@jaskinia.pl 

 

Godziny otwarcia:
Codziennie (oprócz poniedziałków i czwartków): 09:00 - 16:40

Bilety
:
normalny:18 zł
ulgowy:13 zł

Marzec
normalny: 12 zł
ulgowy: 8 zł

Lipiec-sierpień:
normalny:20 zł
ulgowy:15 zł

Dzieci do 3 lat wstęp bezpłatny.
Opiekunowie grup płacą bilety ulgowe (w marcu opiekunowie wstęp gratis).

Ze względu na ochrone mikroklimatu, ograniczona jest liczba zwiedzających.

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org


Jaskinia Niedź...
MountainEmotion (park linowy, quady, zorbing)

Poszukiwacze przygód i mocnych wrażeń nie będą zawiedzeni! MountainEmotion oferuje bogaty program rozrywek dla najbardziej wybrednych zapaleńców przygody. Park linowy, quady, zorbing to tylko niektóre z atracji.

szczegóły »
Ogród Bajek

Ogród Bajek w Międzygórzu to doskonałe miejsce, pobudzające dziecięcą wyobraźnię, jak również miejsce do odpoczynku i oderwania się od codziennego zgiełku i stresu dla dorosłych. Miejsce, gdzie bajkowy świat zlewa się z rzeczywistym…

szczegóły »
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Jeśli chcą Państwo zapoznać się z zabytkami Dolnego Śląska jednym rzutem oka jest to idealne dla Was miejsce. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska jest miniaturową imitacją znanych pałaców, ratuszy, kościołów i wielu innych atrakcji tego regiony w skali 1:25.

szczegóły »
Twierdza Kłodzka, labirynt i punkt widokowy

Historyczne miejsce, będące niegdyś siedzibą władcy hrabstwa kłodzkiego, wielokrotnie zmieniało swój charakter, tak aby dziś stać się jednym z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska, oraz wspaniałym miejscem widokowym. Zachwyca fantastycznym pomostem widokowym, oraz zapierającymi dech w piersiach labiryntami podziemnymi stworzonymi z korytarzy minerskich.

szczegóły »
Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to wspaniałe miejsce na lekką, rodzinną wycieczkę pieszą. W nagrodę za trudy, na górze  będziemy mieli możliwość podziwiać wspaniałą panoramę z tarasów widokowych oraz pospacerować wśród labiryntów skalnych, przyjmujących nadzwyczajne formy - wielka frajda dla dzieciaków.

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego to 500 metrowa, nie licząc odgałęzień, sieć podziemnych korytarzy, ciągnących się tuż pod ulicami miasta. Budowane już od XIII wieku kondygnacje, niegdyś służyły celom gospodarczym i militarnym, dziś miejsce uruchamia fantazję i pozwala wyobrazić sobie średniowieczne lochy.

szczegóły »
Muzeum Ziemi – Park Jurajski

Bogata kolekcja skamielin z czasów prehistorycznych, jak również wspaniałe miejsce, gdzie dzieci mogą zobaczyć  zbiór naturalnej wielkości dinozaurów!

szczegóły »
Kopalnia Złota

Wspaniałe, nieco tajemnicze miejsce, z którym związane jest wiele legend. Część muzealną kopalni stanowi Sztolnia Gertrudy, gdzie znajdziemy ekspozycje map i planów kopalni, narzędzia górnicze i hutnicze, wydobywane minerały, różne rodzaje lamp górniczych oraz cieszący się największą popularnością skarbiec, gdzie zobaczymy 1.066 złotych sztabek złota uzyskanych przez 1000 lat istnienia kopalni. Dodatkowo zobaczyć można Chodnik Śmierci i jedyny w Polsce podziemny wodospad (aż 8 m) w sztolni Czarnej. Miejsce jest z pewnością obowiązkową atrakcją do zobaczenia przy okazji zwiedzania Dolnego Śląska !

szczegóły »
Wodospad Wilczki

Przepiękny 20 metrowy wodospad jest fragmentem rzeki Wilczek, znajdującej się w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym. Wodospad możemy oglądać z bliska poprzez wybudowanie kamiennych ścieżek, mostków i schodów w jego pobliżu. Wodospad wygląda wspaniale i imponująco o każdej porze roku.

szczegóły »
ROWEREM w rejonie Jaskini Niedźwiedziej

Trasa wiedzie leśnymi duktami przez Góry Bialskie i południowe zbocza Masywu Śnieżnika. Nie ma trudnych kondycyjnie podjazdów, ale dużym mankamentem jest rodzaj nawierzchni.
Główną atrakcją na szlaku będą odwiedziny w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Trasa liczy sobie około 36 km, ale proponujemy zarezerwować sobie na nią cały dzień  (jeżeli chcemy zwiedzić Jaskinię).

szczegóły »
Skalne Miasto - Czechy

Skalne Miasto to niesamowite formacje skalne, położone zaraz przy granicy z Polską, co tym bardziej zachęca do odwiedzenia tego rejonu. Zadziwiają swoją wielkością i przybranymi formami, jednocześnie zwiedzanie ich nie sprawia większych trudności fizycznych, więc jest to doskonałe miejsce na wyjazd rodzinny.

szczegóły »
Muzeum Sztolni Walimskich

Pociągają Cię tajemnice i zagadki ? Budowany w czasie wojny niemiecki obiekt stanowi jeden z sekretów Dolnego Śląska pod kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Do dziś nikt nie wie czy miało to być miejsce Kwatery Głównej czy jedynie obiekt przemysłowy.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss