Jaskinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Kategorie: Natura, Z dziećmi

Wielką turystyczną atrakcją w Załęczańskim Parku Krajobrazowym są Jaskinie Kresowe. Największe i najciekawsze znajdują się w rezerwacie przyrody Węże na szczycie Góry Zielce. Jedna z wielu jaskiń mieszczących się na tym wzgórzu to jaskinia  Za Kratą o długości korytarzy 70m i 17m głębokości. Wejście znajduje się w szczelinie między skałami, z której opada wąska studnia. Główną częścią jaskini jest kręty korytarz zakończony kolejną studnią i salką z bocznymi korytarzykami. Nazwa jaskini pochodzi od kraty zabezpieczającej wejście. Specjalnie dla turystów umocowane są drabiny, którymi można zejść  na niższe poziomy, jednak ich stan oraz brak oświetlenia sprawia, że indywidualne zwiedzanie nie jest polecane. Niedaleko również Jaskinia Stalagmitowa, Niespodzianka, Samsonowicza, Zanokcica, Mała oraz wiele innych jaskiń bez nazw. Warto wspomnieć również o Szachownicy na Krzemiennej Górze. Jest to kompleks 5 jaskiń powstały w wyniku dewastacji jednej dużej jaskini podczas wydobywania kamienia wapiennego. Długość korytarzy to około 1.000 metrów. Jest miejscem masowej hibernacji nietoperzy, gromadzi ich ok. 10 gatunków. Najlepiej chodzić cichutko i na paluszkach, aby żadnego zwisaczka nie obudzić.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Łódź (95 km; 1:50h)
Piotrków Trybunalski (90 km; 1:25h)
Częstochowa (70 km; 1h)
Kalisz (115 km; 1:45h)
Wrocław (120km; 1:20h)

Miasto: Wieluń, ul. Śląska 23a (biuro informacji turystycznej)
Strona: www.dspk.pl
Tel. +48 43 843 96 35
E-mail: wielun@turysta.pl

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Ogród Japoński

Marzysz o wycieczce do Azji ? Żeby poczuć się jak w kraju kwitnącej wiśni nie musisz jechać aż tak daleko! Zobacz specyficzną roślinność, przespaceruj się pośród 40 odmian japońskiego klonu, przejdź pawilonami herbaciarni, gdzie nieopodal rosną liczne odmian urokliwej piwonii drzewiastej, różnobarwne azalie czy cudownie barwne i kwitnące odmiany rododendronów. Ogród Japoński we Wrocławiu oferuje Ci to wszystko!

szczegóły »
Wrocławskie ZOO

Każdy kto był kiedyś dzieckiem przyzna, że nic innego tak bardzo nie cieszy oka malucha jak przeniesienie się w krainę groźnych i dzikich zwierząt widzianych zaledwie parę metrów od siebie ! Wrocławskie ZOO należy do jednych z największych i najpiękniejszych w Polsce i z pewnością, nie może zostać pominięte w czasie podróży po Dolnym Śląsku. Jeśli chcesz zajrzeć w paszczę lwu, poobserwować psoty małp lub zobaczyć słonia, to miejsce właśnie dla Ciebie!

szczegóły »
Ogród Botaniczny, Łódź

Ogród Botaniczny w Łodzi należy do największych tego typu obiektów w Polsce. Jego 64 ha powierzchnia gromadzi gatunki flory rodzimej oraz liczne rośliny obcego pochodzenia, zebrane w kilku działach tematycznych. Wielkie zainteresowanie budzi ogród japoński z kwitnącą wiśnią. To idealne miejsce na miły, popołudniowy spacer z rodziną lub przyjaciółmi. Integralną częścią ogrodu jest Palmiarnia znajdująca się w Parku Źródliska.

szczegóły »
Ośrodek Hodowli Żubrów, Smardzewice

Ośrodek Hodowli Żubrów w  Smardzewicach to jedyne takie miejsce w centralnej Polsce, gdzie można przyjrzeć się z niewielkiej odległości przechadzającym się żubrom i ich rodzinom. Dla celów edukacyjnych i turystycznych wydzielony jest tu 2,4 ha  obszar z tarasem widokowym, z którego turyści mogą obserwować żubry i malownicze tereny Lasów Spalskich.

szczegóły »
Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy o powierzchni 17.444 ha obejmuje  tereny Piotrkowa Trybunalskiego, Sulejowa i Tomaszowa Mazowieckiego. To malownicza kraina pełna rezerwatów przyrody, różnorodnej fauny i flory oraz atrakcji sportowych zlokalizowanych nad Zalewem Sulejowskim. Baza turystyczna w rejonie Sulejowa i Smardzewic oferuje turystykę rowerową, pieszą, żeglarstwo, kajakarstwo oraz liczne pola biwakowe i  ośrodki wczasowe.

szczegóły »
Termy Uniejów

Baseny termalne z leczniczymi kąpielami otoczone XIX wiecznym parkiem, sauny, spływy kajakowe malowniczą rzeką Wartą czy noclegi w komnatach zamku to tylko nieliczne z atrakcji z jakich skorzystać mogą goście w Uniejowskich Termach. Miłośnicy kultury średniowiecznej mogą wybrać się również do Kasztelu Rycerskiego na Gorących Źródłach gdzie czekają  łaźnie termalne, jazda konna, zabawy plebejskie i biesiady z rycerzami.

szczegóły »
Załęczański Park Krajobrazowy

Przepiękne tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego wchodzące w skład jury krakowsko-częstochowskiej to bogactwo pełne rezerwatów przyrody, użytków ekologicznych, różnorodnych jaskiń i pomników przyrody. Poza walorami przyrodniczymi, stanowi również ciekawą atrakcję turystyczną gdyż znajdują się tu świetne szlaki rowerowe, piesze, konne oraz ścieżki dydaktyczne. Teren gromadzi ponad 30 gatunków roślin chronionych oraz ok. 100 gatunków ptaków.

szczegóły »
Zoo Safari - Borysew

Zoo Safari jest najprężniej rozwijającą się placówką rekreacyjno-edukacyjną w Polsce, usytuowaną w Borysowie (woj. Łódzkie).To wymarzone miejsce dla dzieci, miłośników zwierząt i egzotyki. Dla maluchów oprócz zabaw ze zwierzętami pod okiem opiekunów, ogród zorganizował mini zoo, rozrywkę w tutejszej Figlarni i pełen pakiet edukacyjny. W zoo zobaczyć można od dzikich białych i złotych tygrysów po łagodne osiołki Poitu.

szczegóły »
Kluby Golfowe - Łódź i okolice

Golf to nietuzinkowa dyscyplina sportu, przy której gracz może się odprężyć w znakomitej atmosferze, wyciszyć i aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu. W POlsce golf po woli staje się coraz bardziej powszechną rozrywką, co jest związane z powstawaniem kolejnych, coraz lepszych pól golfowych.

szczegóły »
Eldorado - jazda konna, bryczki, powozy, paintball,rowery, kajaki, quady

Stadnina Koni Eldorado to prawdziwy raj dla miłośników koni i relaksu na świeżym powietrzu zarówno latem jak i zimą. W okresie letnim ośrodek oferuje rajdy konne, spływy kajakowe malownicza rzeką Widawką, wycieczki rowerowe, piesze, przejażdżki powozem a wieczorami ognisko. Natomiast zimą warto wybrać się na kulig góralski lub ogrzać się przy ognisku w wiejskim szałasie.
ZAPRASZAMY!!! NA NOCLEGI 

szczegóły »
Kompleks dydaktyczno-sportowy Solpark

Kompleks dydaktyczno-sportowy Solpark to nowoczesny obiekt oferujący wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. To istny raj dla aktywnych. Do dyspozycji gości jest podświetlane boisko piłkarskie, sala fitness z ciekawymi programami zajęć oraz siłownia. Jednym z największych elementów Solparku jest jednak rozbudowany kompleks basenów. Znajdują się tu m.in. baseny sportowe, rekreacyjne, kręte zjeżdżalnie, łóżka wodne, wanny solankowe, brodzik zewnętrzny i liczne sauny. W sezonie zimowym funkcjonuje również zadaszone lodowisko.

szczegóły »
Rezerwat Niebieskie Źródła

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła to jeden z najpiękniejszych obiektów krajobrazowych, a zarazem najciekawszych źródeł w Polsce. Niepowtarzalne błękitno-zielonkawe zabarwienie źródeł spowodowane czynnikami fizykochemicznymi przyciąga masę turystów z Polski i nie tylko. Rezerwat utworzony został w celu ochrony tych unikalnych źródeł i wielu gatunków ptaków.

szczegóły »
Tor Saneczkowy, Góra Kamieńsk

Tor saneczkowy na Górze Kamieńsk to jedyny taki tor w centralnej Polsce. Tor zjazdowy o dł. 620 m z licznymi zakrętami, zakończony jest karuzelą. Do tego malownicze widoki i przepiękna panorama okolic z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń i dawkę adrenaliny. Oprócz niesamowitej przygody na torze saneczkowym można wypróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej lub wybrać się z dziećmi do mini parku rozrywki z obrotowymi rowerami i dmuchaną dżunglą.

szczegóły »
Wiatrak w Kocilewie

Wiatrak w Kociewie został wybudowany w 1914 roku przez rodzinę Kowalskich. Jako młyn pracował do 1960 roku, kiedy to władze nie wydały pozwolenia na dalszą działalność młyna-wiatraka. W 1996 roku,  z inicjatywy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie oraz działającego przy muzeum Towarzystwa, wiatrak został wykupiony i zrekonstruowany z odtworzeniem dawnych elementów wyposażenia. Wiatrak został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych dawnego województwa sieradzkiego.

szczegóły »
Adventure Park SPARTA

Adventure Park Sparta to znakomite miejsce, w którym można miło i aktywnie spędzić swój wolny, cenny czas. Znajdziesz tu masę atrakcji, które dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń. Zachęcają przede wszystkim ścianka wspinaczkowa, park linowy oraz pole paintballowe.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss