Jeszywas Chachmej

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Budynek, zaprojektowany przez Agenora Soluchowskiego, ma sześć kondygnacji. Godna wspomnienia jest determinacja jaką wykazał się Szapiro, aby móc zebrać niezbędne środki finansowe na budowę szkoły. Przez kilka lat jeździł po świecie i wykładał wśród społeczności żydowskiej. Imponująco przedstawiał się księgozbiór szkoły, liczył on 22 tysiące książęk, starodruków i 10 tysięcy czasopism. Niestety, większość dzieł została spalona podczas wojny.  Było to jedno z największych żydowskich przedsięwzięć edukacyjnych w tej części Europy. W planach założyciela, miało to być światowe centrum nauki talmudycznej. Gdyby nie wojna, pewnie by tak było…
Planuje się ponownie otworzyć bibliotekę w gmachu Jasziwy. Dodatkowo powstaje pierwsze w Europie Muzeum Chasydyzmu, a także hotel i koszerna restauracja. Zwiedzający mogą odwiedzić synagogę oraz zapoznać się z wystawą, dokumentującą historię obiektu i upamiętniającą postać Majera Jehudy Szapiry. Zrekonstruowana została ozdobna szafa do przechowywania zwojów Tory – Aron Ha Kodesz. Wyremontowano mykwę – łaźnię do rytualnych oczyszczeń. Znalazło się również miejsce dla wielkiego żyrandola, który wzorowany został na modelu sprzed 1939 roku.
Jeszywas Chachmej znajduje się na ulicy Lubartowskiej 85, u zbiegu ulicy Unickiej, obok dawnego szpitalu żydowskiego.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zamość (87 km; ok. 1:30h)
Radom (113 km; ok. 1:50h)

Miejscowość:  Lublin, ul. Lubartowska 85
Strona: lublin.jewish.org.pl
Tel: + 48 81 747 09 92
E-mail:  lublin@jewish.org.pl

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Lubelskie Podziemia

Wielka atrakcja dla wszystkich miłośników historii. W 14 oświetlonych korytarzach, na głębokości od 9 do 12 metrów, możemy poznać niezwykle ciekawe dzieje Lublina. Pomogą nam w tym makiety, rysunki, a nawet multimedialna prezentacja wielkiego pożaru miasta z 2 czerwca 1719 roku. Wszystko to na prawie 300 metrowej trasie pod Starym Miastem.

szczegóły »
Ogród Botaniczny UMCS

Idealne miejsce dla miłośników spacerów na łonie natury. Ogród przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej posiada ponad 1.600 gatunków drzew i krzewów oraz ponad 3.300 roślin zielonych i 1.600 gatunków roślin szklarnianych. Wszystko to na ponad 21 hektarach w dzielnicy Sławinek w dolinie rzeki Czechówki.

szczegóły »
Muzeum Wsi Lubelskiej

Lubelszczyzna i okolice w pigułce! Tak można w skrócie napisać o Skansenie Ziemi Lubelskiej, ponieważ obejmuje on obiekty z: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Polesia Lubelskiego, Podlasia, Mazowsza i Kotliny Sandomierskiej. Obok stałych ekspozycji, organizowane są wystawy czasowe. Muzeum otrzymało wiele nagród Ministerstwa Kultury za "Muzealne wydarzenie roku".

szczegóły »
Zamek królewski w Lublinie

Jedna z największych atrakcji Lublina. Zamek królewski zbudowany został w XII wieku, był wiele razy przebudowywany. Dzisiaj mieści się tam muzeum, a dodatkowymi atrakcjami są: wieża zamkowa oraz kaplica zamkowa pw. św. Trójcy, która jest zabytkiem w skali międzynarodowej. Obowiązkowy punkt zwiedzania dla miłośników historii naszego kraju.

szczegóły »
Bazylika Ojców Dominikanów

Bazylika Ojców Dominikanów znana jest głównie z relikwii, która przez wieki znajdowała się w Lublinie. Drzewo Krzyża Świętego ściągało wielu znanych Polaków do tego miejsca. Byli tutaj między innymi: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski czy Karol Wojtyła.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss