Kamienie Brodzińskiego

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Rezerwat przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego” znajduje się na podszczytowych południowych partiach góry Paprotna (440 m n.p.m.). Prowadzi do niego leśna ścieżka, licząca kilkaset metrów.
Skałki są typowymi piaskowymi ostańcami wierzchowinowymi, przyjmującymi ciekawe kształty grzybów, baszt czy ambon, powstałymi w ciągu kilku tysięcy lat.
Do najatrakcyjniejszych należy tzw. Wielki Kamień o wysokości 10m i szerokości 16m. Tylko od wschodniej strony tworzy stopnie, po których bez większych trudności można wspiąć się na jego płaski niemal wierzchołek, na którym o dziwo rosną młode sosny i brzozy. Znajdujące się na zachód trzy ostańce tworzą zwartą grupę o wysokości ok. 5 m, pomiędzy niektórymi znajdują się szczeliny skalne.
Swoją nazwę skały zawdzięczają poecie – Kazimierzu Brodzińskiemu (1791-1835), który wiele czasu spędzał w ty uroczym miejscu, sam pisał - ” ... póki jeszcze służyła jesienna pora chodziłem w pole i ukryty w gęstwinach układałem rymy ...".
W pobliżu ostańców znajduje się polana, na której często urządzane są biwaki, a cały teren jest doskonałym miejscem do spacerów i relaksu wśród malowniczej zieleni.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zakopane (110 km; ok. 1:10h)
Kraków (60 km; ok. 1h)
Nowy Sącz (50 km; ok. 1h)

Miejscowość: Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz - Wiśnicki Park Krajobrazowy
Strona: www.malopolska.eteris.pl

Jak dotrzeć:
Jadąc drogą Lipnica Murowana - Muchówka, na górze Paprotnia zobaczymy drewniany kompleks hotelowo-gastronomiczny "Hotel i Gospoda pod Kamieniem Brodzińskiego"

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org

Rezerwat „Skamieniałe Miasto”

Skamieniałe Miasto to 15-hektarowy teren, na którym znajduje się liczne, urocze skałki posiadające własną historię i imiona pochodzące od ich rozmaitych kształtów, przypominających np. czarownicę, borsuka, czy żółwia. Wedle legendy to zaklęte w kamienie postacie ludzi i zwierząt. Jest tam nawet miasto z ratuszem, warowniami, basztą i kościołem. To niewątpliwie jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody nieożywionej w Polsce.

szczegóły »
Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Płynący tratwą mogą podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy pienińskiego pasma górskiego, a w pewnym momencie także stronę słowacką. Dodatkowo całą drogę umilają flisacy opowiadaniem rozmaitych anegdot dotyczących gór.

szczegóły »
Kopalnia soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO stanowiąc tym samym zabytek o olbrzymiej sławie i poziomie światowym. Stanowi ona jedyny czynny bez przerwy od średniowiecza obiekt górniczy na świecie. Różnorodne pochylnie, szyby, kaplice, komory eksploatacyjne, chodniki  o łącznej długości około 300 km rozmieszczone są na 9 poziomach i sięgają do głębokości aż 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Turyści zwiedzając te miejsca i rozmaite ekspozycje mogą podziwiać  wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w kolejnych okresach historycznych.

szczegóły »
Pasieka „Barć”

Bliskość natury wraz z wszelkimi jej dobrodziejstwami jest dostępna w zasięgu ręki właśnie w Pasiece „Barć” w Kamiannej. Co najważniejsze, odwiedzający mogą w tym miejscu obserwować życie pszczelarskiej społeczności, posmakować produkowanych przez nich miodów, będących doskonałym lekiem na rozmaite dolegliwości. Co więcej, znajduje się tam wyciąg narciarski oraz możliwość organizacji wycieczek po Ziemi Sądeckiej.

szczegóły »
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to rezerwat przyrody, będący największą atrakcją Małych Pienin. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha i rozciąga się na długość 800 m, tworząc  głęboki kanion otoczony ścianami wapienia o wysokości nawet 120 m! Dnem wąwozu płynie kaskadami  potok Kamionka o kryształowo czystej wodzie i urozmaiconym głazami korycie. Rezerwat powstał w celu ochrony zarówno przyrody nieożywionej, jak ożywionej w postaci osobliwych gatunków roślin wapieniolubnych.

szczegóły »
NAJwiększy most kamienny w Polsce

Ta rekordowa kamienna budowla została zbudowana własnoręcznie przez jednego człowieka – Pana Jana Stacha w latach 70-tych XX wieku. Wysokość tego okazałego mostu wynosi aż 16 m, pod tunelem płynie natomiast potok o długości 1,5 km uchodzący do Jeziora Rożnowskiego.

szczegóły »
Rezerwat Przyrody Nieożywionej Luboń

Rezerwat na Luboniu Wielkim (1.022 m.n.p.m.) ma powierzchnię ok. 12 ha. Jego atrakcyjność potęguje położenie – umiejscowiony jest na stromych zboczach - oraz jedyny w Beskidzie Wyspowym jęzor osuwiska fliszowego z gołoborzem. Warto także zwrócić uwagę na roślinność tych terenów oraz obecność wielu jaskiń, w tym największej o długości 26 m.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss