Kamienne Kręgi - Rezerwat Archeologiczny

Kategorie: Natura, Z dziećmi

Dwadzieścia kilometrów od Koszalina znajduje się rezerwat przyrody wraz z uroczyskiem leśnym o  powierzchni  3 hektarów. Na jego polanach odkryto zespoły kamiennych kręgów pochodzących z pierwszego wieku naszej ery. Zagadkowe jest nie tylko samo pochodzenie wykopalisk ale i zjawiska silnego promieniowania, odczuwalne przez odwiedzających - to wyjątkowe miejsce. Kamienie spod Grzybnicy pulsują ciepłem, światłem i szczególnym rodzajem siły magnetycznej.
Kręgi są monumentami kultury ludów świata przedchrześcijańskiego zaliczanymi  do zabytków o randze europejskiej. Na terenie rezerwatu można nabyć pamiątki, książki oraz monety związane z archeologicznym odkryciem.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Koszalin (25 km; ok. 0:25h)
Kołobrzeg (65 km; ok. 1h)
Słupsk (90 km; ok. 1:30h)
Ustka (110 km; ok. 1:45h)

Miejscowość:76-015 Grzybnica
Strona:  www.manowo.pl
Tel: + 48 504 172 246
E-mail:urząd@manowo.pl

Bilety:
normalny: 2 zł.

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.koszalin.pzw.org.pl

NAJcenniejsza książka na świecie - Biblia Guttenberga

Biblię Guttenberga - najcenniejszą książka na świecie znajdziemy w  Pelplinie w Muzeum Diecezjalnym. To  jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Guttenberga (1453 - 1455) wyróżniający się (spośród 47 zachowanych na świecie) śladem obalonej czcionki, w oryginalnej, skórzanej oprawie Henryka Costera z XV w.

szczegóły »
NAJbardziej krzywy las – pomnik przyrody Krzywy Las

„Krzywy Las”, zwany też „Bajkowym Lasem”, to niesamowita przyrodnicza osobliwość, która zadziwia wszystkich.  Sosnowy bór liczący około 400 zdeformowanych sosen rozciąga się na obszarze 1.670 m2.  Pogięte drzewa mają nie więcej niż 75-80 lat, a w jaki sposób  bór powstał nadal nie ma pewności. Obok tych dziwadeł rosną proste sosny.

szczegóły »
NAJliczniejsze kamienne kręgi

Potralem prowadzącym w inny wymiar czasowy, kalendarzem astronomicznym, a może pseudoturystami  zaklętymi w kamienie przez Borową Ciotkę, opiekunkę lasów?  Czym naprawdę są kamienne kręgi. Jest ich 12, największy ma 33 metrów średnicy, a liczą sobie kilka tysięcy lat. Ułożone są koncentrycznie, schowane na malowniczej polanie i porośnięte jaskrawymi porostami.

szczegóły »
Granitowy Olbrzym „Tempelburg”

Największy pomnik przyrody nieożywionej na terenie gminy Czaplinek. Pięknie położony w kompleksie leśnym głaz narzutowy z szarego granitu, wysoki na 3,5 metra.

szczegóły »
Klon Solarzy

Klon „Solarzy” we wsi Zatom to najstarsze i najgrubsze drzewo tego gatunku w Polsce. Legenda mówi, że w jego cieniu odpoczywali kupcy, którzy wozili sól znad Morza Bałtyckiego do Wielkopolski.

szczegóły »
Muzeum Hymnu Narodowego

W Będominie pod Kościerzyną w przepięknie położonym dworku z XVIII wieku, znajduje się jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego.  Jednocześnie jest to miejsce pamięci autora słów naszego hymnu Józefa Wybickiego

szczegóły »
NAJstarszy dąb w Polsce

Najstarszy Dąb W Polsce nosi imię „Bolesław” i liczy sobie 800 lat. Położony w uroczym lesie dębowym zaledwie kilka kilometrów od Kołobrzegu jest starszy od słynnego „Bartka” czy „Chrobrego” – dębów opisywanych jako najstarsze drzewa w Polsce.

szczegóły »
Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu

W mieście urodzin samego Mikołaja Kopernika nie może zabraknąć miejsca, z którego można podziwiać niebo. Planetarium W Toruniu jest jednym z nowocześniejszych w tej części Europy. Sala na blisko 200 osób pozwala każdemu unieść się do gwiazd, jest furtką do poznania tajemnicy wszechświata.

szczegóły »
Wioska Indiańska - Koszalin

Zaproszenie dla wszystkich zwłaszcza dzieci na niezwykłą przygodę. W Koszalinie stoi wioska indiańska „przeniesiona” z rezerwatów Ameryki Północnej. Poczuć się prawdziwym wojownikiem, strzelać z łuku czy zapolować na bizony to tylko niektóre z atrakcji jakie możemy tam przeżyć.

szczegóły »
Wyciąg do nart wodnych

Jeden z najdłuższych wyciągów nart wodnych w Europie działa na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku. Dla amatorów sportów wodnych powstał nowoczesny obiekt z liną o długości 1.100 m rozpiętą na pięciu masztach. Na miejscu wypożyczalnia sprzętu wodnego.

szczegóły »
Schrony bojowe

Fortyfikacje niemieckie z lat trzydziestych ubiegłego wieku, stanowiące elementy Wału Pomorskiego. Na terenie Szczecinka zachowały się dwa wyjątkowo sporych rozmiarów schrony typu B-Werk. Dwukondygnacyjne bunkry bogato wyposażone, budowane najczęściej wraz z systemem podziemnych chodników łączących sąsiednie obiekty.

szczegóły »
Głaz narzutowy w kształcie serca

W okolice Sidłowa najczęściej przyjeżdżają amatorzy wędkowania, rzadko kto zdaje sobie sprawę, że w tutejszych lasach można zobaczyć pokaźnych rozmiarów głaz narzutowy w kształcie serca z niezwykle tajemniczą szczeliną przechodzącą przez jego środek.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss