Kaplica z Czaszek

Kategorie: Ciekawie

Leżąca obok kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Czermnej kaplica to wyjątkowe miejsce. Ściany jej bowiem stanowi 3 tysiące czaszek ludzkich, a kolejne 21 tysięcy znajduje się w podziemiach kaplicy. Pomysłodawcą kaplicy był proboszcz Wacław Tomaszek. Powstawała ona przez 30 lat jego życia i stała się miejscem refleksji nad śmiercią. Pomysł powstał po przyjeździe księdza Tomaszka z rzymskich katakumb. Wtedy to też zupełnie przypadkowo psy w okolicach starej dzwonnicy wykopały dół, w którym ukazywać się zaczęły ludzkie czaszki. Były to ofiary wojen na Ziemi Kłodzkiej. Ksiądz wydobył wszystkie szczątki i rozpoczął prace nad kaplicą w roku 1776.  Proboszcz spędził większość swojego życia rozmyślając nad śmiercią, sądem ostatecznym i zmartwychwstaniem. Dla jednych będzie to nieco przerażająca kapliczka, a dla innych stanie się miejscem do rozmyślań - „Miejscem początku wieczności”.

 

 

Baner

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kłodzko (40 km;  ok. 0:40h)
Wałbrzych (55km; ok.  1h)
Jelenia Góra (90 km; ok. 1:55h)

Miejscowość:  Czermna, ul. Stanisława Moniuszki 8
Strona: www.czermna.pl
Tel: +48 605 540  927

Godziny otwarcia
:
Maj - wrzesień
wt - nd: 9:30 – 13:00 i  14:00 – 17:30
Wiosną i jesienią
wt – nd: 10:00 – 16:00

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.latawce.netstrefa.pl


Kaplica z czasz...
Twierdza Kłodzka, labirynt i punkt widokowy

Historyczne miejsce, będące niegdyś siedzibą władcy hrabstwa kłodzkiego, wielokrotnie zmieniało swój charakter, tak aby dziś stać się jednym z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska, oraz wspaniałym miejscem widokowym. Zachwyca fantastycznym pomostem widokowym, oraz zapierającymi dech w piersiach labiryntami podziemnymi stworzonymi z korytarzy minerskich.

szczegóły »
Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to wspaniałe miejsce na lekką, rodzinną wycieczkę pieszą. W nagrodę za trudy, na górze  będziemy mieli możliwość podziwiać wspaniałą panoramę z tarasów widokowych oraz pospacerować wśród labiryntów skalnych, przyjmujących nadzwyczajne formy - wielka frajda dla dzieciaków.

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego to 500 metrowa, nie licząc odgałęzień, sieć podziemnych korytarzy, ciągnących się tuż pod ulicami miasta. Budowane już od XIII wieku kondygnacje, niegdyś służyły celom gospodarczym i militarnym, dziś miejsce uruchamia fantazję i pozwala wyobrazić sobie średniowieczne lochy.

szczegóły »
Szwajcaria Lwówecka

Jedno z dwóch zgrupowań skał piaskowych w polskich Sudetach. Labirynt skalnych murów, przejść i małych wgłębień w skałach robi niesamowite wrażenie, a widok roztaczający się z tamtejszych punktów widokowych zapiera dech w piersiach.

szczegóły »
Krucze Skały

Cudowne miejsce dla chętnych pięknych widoków oraz wspinaczy, którzy nie mają już cierpliwości do jurajskiego wyślizgania! Krucze Skały to niesamowite urwisko, składające się z malowniczych formacji skalnych. Fantastyczne widoki, wspaniała, rzadka roślinności i świeże powietrze… czego chcieć więcej?

szczegóły »
Rezerwat Głazy Krasnoludków

Rezerwat Głazy Krasnoludków to przepiękny pas skalnych formacji, przypominających kształtami grzyby, zwierzęta, postacie i wieże. Miejsce zdecydowanie rzadziej odwiedzane przez turystów w porównaniu ze Szczelińcem czy Błędnymi Skałami, jednakże równie wspaniałe. Legenda głosi , że można spotkać tu krasnoludki.

szczegóły »
Skansen – mini ZOO

Położony u podnóża Gór Stołowych Skansen to miejsce niezliczonej ilości antyków i staroci. Znajdziemy tu stare kowadła, maselnice, stare maszyny do szycia, pralki, a nawet kolekcje żelazek – ponad 100 sztuk. Najmłodszych z pewnością zainteresuje Mini ZOO. W zwierzyńcu spotkamy daniele, sarenki, strusia, dzikie świnki, kozy, bażanty i wiele innych przyjaznych zwierzątek.

szczegóły »
Wodospad Wilczki

Przepiękny 20 metrowy wodospad jest fragmentem rzeki Wilczek, znajdującej się w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym. Wodospad możemy oglądać z bliska poprzez wybudowanie kamiennych ścieżek, mostków i schodów w jego pobliżu. Wodospad wygląda wspaniale i imponująco o każdej porze roku.

szczegóły »
Muzeum Papiernictwa

W Dusznikach-Zdroju mieści się niezwykle ciekawe Muzeum Papiernictwa. Poznasz w nim historię papieru, jak zmieniały się technologie i techniki jego wytwarzania. Możesz też wziąć udział w lekcji muzealnej, bądź warsztatach plastycznych.

szczegóły »
Twierdza Srebrnogórska

Jeżeli jesteś miłośnikiem fortyfikacji koniecznie przyjedź do Srebrnej Góry. Znajdująca się tu 300 letnia twierdza, która nigdy nie została zdobyta ! Od początku XX wieku jest udostępniona do zwiedzania. Do dziś zachwyca wszystkich turystów swoją rozległością.

szczegóły »
Muzeum Żaby

Muzeum to słowo, które nie wszystkim dzieciakom miło się kojarzy. Zapewniamy jednak, że to muzeum jest przez nie zupełnie inaczej odbierane, bo mowa o Muzeum Żaby, w którym wszystkie eksponaty są żabami lub mają z żabą coś wspólnego !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss