Kładka Bernatka

Kładka ma 145 metrów długości (rozpiętość między przęsłami) i ciekawą formę architektoniczną, która wspaniale wkomponowuje się w kazimierski i podgórski brzeg Wisły, które łączy ta konstrukcja. Nowa przeprawa połączyła dzielnice Kazimierz i Podgórze, dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, nazwany też podgórskim. Autorem projektu kładki jest Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna prof. Andrzeja Gettera. Jej podstawowym elementem nośnym jest stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone są dwa pomosty – jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów.

Kładka usprawni komunikację między terenami znajdującymi się po przeciwległych stronach Wisły. Ma też poprawić bezpieczeństwo osób, które do tej pory korzystały z mostu Piłsudskiego i Powstańców Śląskich. Ze względu na duży ruch samochodowy, występuje tam wysokie ryzyko wypadków i kolizji z udziałem pieszych i rowerzystów. Kładka jest dwukierunkowa - rowerami będzie można wjeżdżać na nią z obydwu stron.

Kładka Bernatka zamienia się w kultowe miejsce dla zakochanych. Pary przywieszają kłódkę do mostu, zatrzaskują ją, a kluczyk wrzucają do Wisły.

Miejscowość: Kraków

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.ibikekrakow.com.plskyscrapercity.com
www.
skyscrapercity.com
www.gazeta.pl

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki usypany na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik jest jednym z czterech krakowskich „pomników” poświęconych bohaterom narodowym, w tym wypadku Tadeuszowi Kościuszce. Usypany został z ziem, na których walczył Kościuszko, dzięki czemu jest 34-metrowym symbolem walki o niepodległość, widocznym niemal z każdego zakątka Krakowa.

szczegóły »
Rejs po Wiśle (gondolą, statkiem, katamaranem)

Ciekawy i niecodzienny sposób zwiedzania Krakowa, to rejsy po Wiśle statkiem "Legenda" bądź gondolami, które mogą się odbywać bez względu na panującą pogodę. Z pokładu można podziwiać Kraków od strony nieznanej dla większości pieszych bądź zmotoryzowanych turystów. To także ciekawa forma uatrakcyjnienia zwiedzania dla dzieci, które często szbko zniechęcają się do miejskich spacerów.

szczegóły »
Ogród Zoologiczny

Długoletnia historia krakowskiego Zoo sięga 1929 roku. Wśród wielu cennych i rzadko spotykanych gatunków zwierząt na szczególną uwagę zasługują antylopy, pantery, hipopotamy, takiny i wiele innych. Powierzchnia ogrodu wynosi ok. 15 ha – można tam (oprócz możliwości podziwiania różnorodności fauny) odetchnąć i odpocząć na jednej z wielu ławek. Ponadto z myślą o najmłodszych gościach zaaranżowano tam MiniZoo, umożliwiając pogłaskanie oraz nakarmienie zwierzątek.

szczegóły »
Najnowocześniejsze muzeum w Polsce- Podziemia Rynku Głównego i Sukiennic

Pod powierzchnią krakowskiego Rynku Głównego znajdziemy muzeum wyjątkowe, które łączy prawie tysiącletnią historię Krakowa z współczesnością. Muzeum, które już dzisiaj wytycza nowe drogi w muzealnictwie; muzeum, które jest najnowocześniejsze w tej chwili w Polsce; muzeum, które jest przystosowane do tego, aby zwiedzać je w sposób niecodzienny. Podziemna ekspozycja to jednocześnie trasa turystyczna "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa".

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss