Kolej Wąskotorowa „Expres Ponidzie”

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa "Ciuchcia Expres Ponidzie" to wąskotorowa linia kolejowa, która działa nieprzerwanie od 1992 roku. Wyprawa po Ponidziu kolejką, z towarzyszącym jej charakterystycznym stukotem kół i kołysaniem wagoników, dostarcza niepowtarzalnych wrażeń i jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Pińczowa. Po drodze czeka na uczestników wiele atrakcji, a przede wszystkim biesiada przy ognisku i muzyce na stacji Umianowice.
Trasa biegnie przez część regionu Ponidzia w południowej części województwa świętokrzyskiego, z Jędrzejowa, poprzez Jasionną, Motkowice, Umianowice do Pińczowa. Na zainteresowanych czekają trzy sprawne lokomotywy Lxd2, parowóz Px48, wagoniki osobowe oraz plenerowe.
Obszar Ponidzia należy do najbardziej wartościowych pod względem przyrodniczym. Zróżnicowana budowa geologiczna i rzeźba terenu stworzyły tutaj olbrzymią różnorodność siedlisk, zajmowanych przez zróżnicowaną florę i faunę. Jest to miejsce występowania wielu rzadkich i oryginalnych gatunków. Walory przyrodnicze Ponidzia nie są jednak równomiernie rozmieszczone. Do najcenniejszych należy zaliczyć siedliska wodno-błotne związane z Doliną Nidy oraz ciepłolubne zbiorowiska roślinne występujące na Garbie Pińczowskim.
Na zamówienie realizowane są: zwiedzanie zabytków z przewodnikiem, przejazdy bryczkami po Pińczowie, przejazdy konno w siodle, w okresie zimowym ognisko i kulig. Wyjazdy możliwe są o każdej porze dnia i nocy.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kielce (40 km; ok. 0:40 h)
Tarnobrzeg (105 km; ok. 1:40h)
Sandomierz (110 km; ok.1:45h)
Radom (120 km; ok. 2h)

Miejscowość: Jedrzejów, ul. Dojazd 1
Strona: www.ciuchcia.eu
Tel: + 48 41 386 22 55; + 48 605 78 56 35,
E-mail: poczta@ciuchcia.eu

Godziny otwarcia
:
w okresie od ostatniej niedzieli kwietnia do ostatniej niedzieli września: kolejka wyrusza ze stacji Jędrzejów Wąski w każda niedzielę o godzinie 11:00 (dla turystów indywidualnych)

Bilety:
Przejazd „Tam i z powrotem”
Jędrzejów W. - Pińczów - Jędrzejów W.
normalny: 25 zł
ulgowy: 15 zł

Pińczów - Umianowice – Pińczów
normalny: 12 zł
ulgowy: 7 zł

Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.expres-ponidzie.k-ow.net


Express Ponidzi...
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Europejskie Centrum Bajek pozwala przenieść się w do krainy baśni, do zupełnie innego nierzeczywistego świata. Wszystko dzięki kompleksowi kilku budynków, w których na najmłodszych czekają: sala teatralna, kino we wnętrzu olbrzymiego pnia drzewa, sala warsztatowa, biblioteka oraz multimedialna i interaktywna wystawa "Bajkowy świat". Dzieciaki mogą tutaj spotkać swoich ulubionych bohaterów, a także magicznym wagonem udać się w podróż po baśniowych krainach

szczegóły »
Park Dinozaurów JuraPark

Bogata kolekcja rekonstrukcji dinozaurów, które zamieszkiwały naszą planetę miliony lat temu zgromadzona w jednym wyjątkowym miejscu. Można tam zobaczyć figury zauropodów, sejsmozaura, tyranozaura, czy stado rogatych triceratopsów. Na terenie JuraParku znajduje się także Muzeum Jurajskie, w którym wyeksponowane są rozmaite skamieniałości z różnych regionów świata, których wiek określany jest w milionach lat.

szczegóły »
Mini zoo i Hodowla Bizonów

Jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich ściąga każdego roku wielu turystów. Stado bizonów ciągle się rozrasta - każdego roku wiosną można zobaczyć na łące za kurozwęckim pałacem nowe malutkie bizonięta. Szczególnym urozmaiceniem tego miejsca jest możliwość oglądania zwierząt podczas pieszego spaceru, z bryczki albo z wnętrza wozu "safari bizon", który wjeżdża pomiędzy bizony. Co więcej, można tam zobaczyć blisko 60 innych zwierząt, między innymi lamy, osły, świnki, a także wielbłądy oraz co najbardziej atrakcyjne dla maluchów – strusie!

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss