Kopalnia soli Wieliczka

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO stanowiąc tym samym zabytek o olbrzymiej sławie i poziomie światowym. Trasa zaczyna się zejściem po 378 stopniach szybem Daniłowicza na głębokość 64 m, po czym dwukilometrowym szlakiem turyści odwiedzają 20 komór położonych na głębokościach od 64 do 135 m. W tym czasie zainteresowani mogą przypatrywać się wykutym w solnych ścianach przez górników pomnikom, rzeźbom, makietom prezentującym sposoby transportu urobku (w komorze Siedlec), wioskę neolityczną i wnętrze warzelni soli z okresu ok. 3,5 tysięcy lat p.n.e (w podłużni Kunegunda). Co więcej w komorze Pieskowa Skała można zobaczyć figury tragarzy przenoszących sól na różne sposoby z poziomów niższych na wyższe. Dzieciakom olbrzymią radość przynosi zwiedzanie Groty Krasnoludków, w której wyeksponowane są solne posążki dobrych duszków czuwających nad kopalnią  - Soliludków oraz rzeźba przedstawiająca spotkanie ze Skarbnikiem. Wycieczka kończy się w komorze Wisła, gdzie znajdują punkty gastronomiczne i pamiątkowe. Osobom szczególnie zainteresowanych techniką polecamy podziemne Muzeum Żup Krakowskich z bogatą wystawą urządzeń wyciągowych, starych narzędzi i maszyn górniczych oraz ruchomego wizerunku zjazdu górników na linie.
Wyjątkowe wrażenie na odwiedzających kopalnię wywiera kaplica św. Kingi, urzekająca głównie misternymi żyrandolami, zdobionymi kryształami przezroczystej soli, rzeźbami świętych, płaskorzeźbami, ołtarzami i ambonami – wszystko wykonane oczywiście z soli, fantastycznie mieniącej się w świetle.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, którego należy uważnie słuchać (nie wolno się oddalać, dotykać eksponatów i urządzeń elektrycznych). Trasa zwiedzania wiąże się z koniecznością pokonania wielu schodów, dlatego też jest ona przeznaczona dla nieco starszych dzieci,  co najmniej w wieku szkolnym.

 

 

Baner

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (15 km; ok. 0:20h)
Katowice (95 km; 1:15h)
Bielsko-Biała (100 km; ok. 1:30h)
Nowy Sącz (90 km; 1:30h)
Zakopane (105 km; 1:40h)

Miejscowość: Wieliczka, ul. Daniłowicza 10 (10 km od centrum Krakowa przy trasie E40)
Strona: www.kopalnia.pl
Tel: + 48 12 278 73 02
E-mail: turystyka@kopalnia.pl

Godziny otwarcia:
IV-X: 7:30 – 19:30
XI-III: 8:00 – 17:00  

Bilety
:
normalny: 45 – 48 zł
ulgowy: 30 – 33 zł

 

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.kopalnia.pl


Kopalnia soli W...
Tor kajakowy Kolna

Jeden z najnowocześniejszych torów kajakowych w Europie czeka na miłośników sportów wodnych w Krakowie. Tor przeznaczony jest nie tylko dla miłośników  kajaków,  ale także dla tych, którzy chcą spędzić czas na łodzi wiosłowej czy rowerku wodnym.  A dla pragnących mocnych wrażeń istnieje możliwość zorganizowania raftingu na rwącej rzece. Amatorzy rolek, joggingu i rowerów znajdą tam również coś dla siebie.

szczegóły »
Kamienie Brodzińskiego

„Kamienie Brodzińskiego” to pomnik przyrody usytuowany na terenie Lipnicko – Wiśnickiego Parku Krajobrazowego. Miłośników przyrody zachęca przede wszystkim znajdujący się tam kompleks 9 niezwykłych skał o rozmaitych kształtach, a szczególnie jedna – tzw. Wielki Kamień o wysokości 10 m!

szczegóły »
Rezerwat „Skamieniałe Miasto”

Skamieniałe Miasto to 15-hektarowy teren, na którym znajduje się liczne, urocze skałki posiadające własną historię i imiona pochodzące od ich rozmaitych kształtów, przypominających np. czarownicę, borsuka, czy żółwia. Wedle legendy to zaklęte w kamienie postacie ludzi i zwierząt. Jest tam nawet miasto z ratuszem, warowniami, basztą i kościołem. To niewątpliwie jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody nieożywionej w Polsce.

szczegóły »
Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki usypany na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik jest jednym z czterech krakowskich „pomników” poświęconych bohaterom narodowym, w tym wypadku Tadeuszowi Kościuszce. Usypany został z ziem, na których walczył Kościuszko, dzięki czemu jest 34-metrowym symbolem walki o niepodległość, widocznym niemal z każdego zakątka Krakowa.

szczegóły »
Kraków - panorama miasta z balonu widokowego

Oryginalnym pomysłem na poznanie Krakowa i jego okolic jest skorzystanie z lotu balonem widokowym. Platforma unosi się na wysokość ok. 150 m, a lot trwa 15 minut. Przy ładnej pogodzie uczestnicy mogą podziwiać panoramę Tatr, a zawsze mogą obejrzeć Stare Miasto, Wawel, Wisłę oraz okoliczne tereny tego niezwykłego miasta. Możemy też czuć się bezpieczni, gdyż balon na stałe związany jest z podłożem, więc za daleko nie odlecimy...

szczegóły »
Rejs po Wiśle (gondolą, statkiem, katamaranem)

Ciekawy i niecodzienny sposób zwiedzania Krakowa, to rejsy po Wiśle statkiem "Legenda" bądź gondolami, które mogą się odbywać bez względu na panującą pogodę. Z pokładu można podziwiać Kraków od strony nieznanej dla większości pieszych bądź zmotoryzowanych turystów. To także ciekawa forma uatrakcyjnienia zwiedzania dla dzieci, które często szbko zniechęcają się do miejskich spacerów.

szczegóły »
Skałki Twardowskiego i zalany kamieniołom

Skałki Twardowskiego to intensywnie wykorzystywany przez wspinaczy fragment wzgórza zrębowego Krzemionek Zakrzowskich , natomiast zbiornik Zakrzówek to położone na terenie Krakowa zalane wyrobisko kamieniołomu wapienia. Głębokość jeziora otoczonego przez ściany skalne sięga nawet 32 metrów, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla płetwonurków.

szczegóły »
Park Archeologiczny - Osada VI Oraczy

„Osada VI Oraczy” pozwala cofnąć się w czasie, by zobaczyć jak wyglądało życie w XIII-wiecznej osadzie. Co więcej, można tam spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach, m.in. warzelnictwie, tkactwie, garncarstwie czy zielarstwie, a nawet rolnictwie. Jest to niesamowite miejsce – będąc tam, nieodzowne jest wrażenie jakby średniowiecze trwało nadal.

szczegóły »
2010-04-05 Lany Poniedziałek w kopalni soli w Wieliczce

Lany Poniedziałek Świąt Wielkanocnych.

Spotkanie z Siudą Babą (przebranym i usmolonym mężczyzną z różańcem z ziemniaków i batem, zbierającym pieniądze od ludzi wychodzących z kościoła. Spotkanie z nim ponoć pr...

szczegóły »
2010-05-28 Dzień Dziecka - pod ziemią i na powierzchni!

Dzień Dziecka w Kopalni Soli w Wieliczce to ogrom atrakcji dla najmłodszych! W wielkich podziemiach odbędzie się koncert pt: "Solilandia - Zaczarowana Podróż", a wszystko pod patronatem Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Ma...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss