Kopalnia Złota

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Zadziwiające w historii kopalni złota w Złotym Stoku jest to, że pierwsze prace wydobywcze na jej terenie odnotowano ok. 2000 lat p.n.e. Około wieku XV kopalnia cieszyła się największym rozkwitem i sławą na Śląsku. W tym okresie udział w gwarectwie wykupił znany krakowski rzeźbiarz Wit Stwosz. Niestety, powolne wyczerpywanie się złóż złota doprowadziły artystę do bankructwa. Kopalnia wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, tak aby w 1962 roku z niewyjaśnionych dotąd przyczyn "odgórnym zarządzeniem" zakończono działalność górniczo-hutniczą w Złotym Stoku. Decyzja była dość kontrowersyjna, ze względu na to, że miejsce wciąż przynosiło zyski, lecz pomimo tego zapadła decyzja o jej zamknięciu. Od 1996 roku uruchomiono trasę turystyczną, gdzie zobaczymy nie tylko mnóstwo fantastycznych rzeczy, ale i usłyszymy mnóstwo legend, po której niejednego przejdą ciarki. Sztolnia Gertrudy posiada liczne muzealne ekspozycje w postaci map, planów kopalni, dawnych narzędzi hutniczych oraz XVIII wieczny wózek do transportu rudy. Największą popularnością cieszy się oczywiście skarbiec, gdzie przez 700 lat okresu wydobywczego złota zgromadzono 16 ton czystego złota ! Chodnik śmierci – jak głosi legenda - jest miejscem, w którym niegdyś skazywano na straszną, powolną i bolesną śmierć górników podejrzanych o kradzież sztabek złota. Kopalnia oferuje również świetne spływy podziemną łódką na odcinku 200 m. Bez wątpienia największą atrakcją tego miejsca jest przepiękny, jedyny w Polsce podziemny wodospad.  Miejsce jest z pewnością obowiązkową atrakcją do zobaczenia przy okazji zwiedzania Dolnego Śląska !

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Opole (90 km;  ok. 1:25h)
Wrocław ( 85 km; ok. 1:35h)
Kłodzko (20 km; ok. 0:15h)
Wałbrzych ( 75 km; ok. 1:25h)

Miejscowość:  Złoty Stok, Złota 7
Strona: www.kopalniazlota.pl
Tel: + 48 74 817 55 74
E-mail: biuro@kopalniazlota.pl

Godziny otwarcia:
kwiecień – październik
pn - nd:  10:00 – 18:00
listopad – marzec
pn - nd:  9:00 – 16:00

Bilety:
normalny:  15 zł
ulgowy:  12 zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.atlas.pl


Kopalnia złota...
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Miejsce obowiązkowe dla każdego, kogo fascynują formacje geologiczne i tajemnicze jaskinie, w których niegdyś zamieszkiwali nasi przodkowie. Położona 800 m n.p.m. Jaskinia Niedźwiedzia zachwyca pięknem i kryje za sobą potęgę jaką niesie natura. Jaskinie jest bardzo dobrze przygotowana dla ruchu turystycznego - oświetlona, a wewnątrz poruszamy się przygotowanymi chodnikami, bez ryzyka uszkodzenia, czy też pobrudzenia ubrań.

szczegóły »
Ogród Bajek

Ogród Bajek w Międzygórzu to doskonałe miejsce, pobudzające dziecięcą wyobraźnię, jak również miejsce do odpoczynku i oderwania się od codziennego zgiełku i stresu dla dorosłych. Miejsce, gdzie bajkowy świat zlewa się z rzeczywistym…

szczegóły »
Twierdza Kłodzka, labirynt i punkt widokowy

Historyczne miejsce, będące niegdyś siedzibą władcy hrabstwa kłodzkiego, wielokrotnie zmieniało swój charakter, tak aby dziś stać się jednym z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska, oraz wspaniałym miejscem widokowym. Zachwyca fantastycznym pomostem widokowym, oraz zapierającymi dech w piersiach labiryntami podziemnymi stworzonymi z korytarzy minerskich.

szczegóły »
Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to wspaniałe miejsce na lekką, rodzinną wycieczkę pieszą. W nagrodę za trudy, na górze  będziemy mieli możliwość podziwiać wspaniałą panoramę z tarasów widokowych oraz pospacerować wśród labiryntów skalnych, przyjmujących nadzwyczajne formy - wielka frajda dla dzieciaków.

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego to 500 metrowa, nie licząc odgałęzień, sieć podziemnych korytarzy, ciągnących się tuż pod ulicami miasta. Budowane już od XIII wieku kondygnacje, niegdyś służyły celom gospodarczym i militarnym, dziś miejsce uruchamia fantazję i pozwala wyobrazić sobie średniowieczne lochy.

szczegóły »
Wodospad Wilczki

Przepiękny 20 metrowy wodospad jest fragmentem rzeki Wilczek, znajdującej się w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym. Wodospad możemy oglądać z bliska poprzez wybudowanie kamiennych ścieżek, mostków i schodów w jego pobliżu. Wodospad wygląda wspaniale i imponująco o każdej porze roku.

szczegóły »
ROWEREM w rejonie Jaskini Niedźwiedziej

Trasa wiedzie leśnymi duktami przez Góry Bialskie i południowe zbocza Masywu Śnieżnika. Nie ma trudnych kondycyjnie podjazdów, ale dużym mankamentem jest rodzaj nawierzchni.
Główną atrakcją na szlaku będą odwiedziny w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Trasa liczy sobie około 36 km, ale proponujemy zarezerwować sobie na nią cały dzień  (jeżeli chcemy zwiedzić Jaskinię).

szczegóły »
Muzeum Papiernictwa

W Dusznikach-Zdroju mieści się niezwykle ciekawe Muzeum Papiernictwa. Poznasz w nim historię papieru, jak zmieniały się technologie i techniki jego wytwarzania. Możesz też wziąć udział w lekcji muzealnej, bądź warsztatach plastycznych.

szczegóły »
Twierdza Srebrnogórska

Jeżeli jesteś miłośnikiem fortyfikacji koniecznie przyjedź do Srebrnej Góry. Znajdująca się tu 300 letnia twierdza, która nigdy nie została zdobyta ! Od początku XX wieku jest udostępniona do zwiedzania. Do dziś zachwyca wszystkich turystów swoją rozległością.

szczegóły »
Krzywa Wieża

Średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość tej wieży wynosi 34 m, a jej obecne odchylenie od pionu 2,14 m. Jest to dawna, czworoboczna dzwonnica kościoła parafialnego wybudowana około 1413 roku, która z powodu ruchów tektonicznych uległa znacznemu odchyleniu.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss