Kopiec Kościuszki

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Kopiec usytuowany jest w zachodniej dzielnicy Krakowa - Zwierzyńcu, na wzniesieniu Sikornika, nazywanym także Wzgórzem błogosławionej Bronisławy (326 m. n.p.m.). Niezwykłym jest fakt, że został on usypany w latach 1820-1823 z ziem pól bitewnych, na których za ojczyznę walczył Tadeusz Kościuszko. Były to przede wszystkim tereny Racławic, Szczekocin, Dubieńki, Maciejowic, a także Ameryki Północnej. W ten sposób mieszkańcy Krakowa postanowili oddać hołd nieżyjącemu już bohaterowi narodowemu, dziękując tym samym za poświęcenie, wytrwałość i walkę. Co więcej na jej wierzchołku w 1860 roku umieszczono głaz z napisem „Kościuszce”. Warto także wspomnieć, że udział w tym przedsięwzięciu brali nie tylko Polacy, ale także cudzoziemcy odwiedzający miasto. Średnica podstawy kopca to ok. 80 m, średnica u wierzchołka 8,5 m. Ze szczytu rozciąga się piękna, szczególnie latem, panorama Krakowa.
Kopiec Kościuszki to bez wątpienia wyraz patriotyzmu i oddania mieszkańców osobie walczącej o ich interesy, w tym wypadku najważniejszy z nich – niepodległość. Tadeusz Kościuszko wpisał się w historię miasta swoją bezinteresowną walecznością i odwagą. W ten sposób powstał  niezwykły, upamiętniający trudne dla Polski czasy, pomnik pamięci narodowej.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Katowice (80 km; ok. 1h)
Bielsko-Biała (90km; ok. 1:15h)
Nowy Sącz (110 km; ok. 1:45h)
Zakopane (105 km; ok. 1:35h)

Miejscowość: Kraków, ul. Waszyngtona 1
Strona: www.kopieckosciuszki.pl
Tel: + 48 12 425 11 16
E-mail: info@kopieckosciuszki.pl

Godziny otwarcia
:
Codziennie: od 9:00 do zmroku
Nocne wizyty: V – IX: od zmroku do 23:00
(piątek, sobota, niedziela, święta)

Bilety:
normalny 8 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 14 zł
24 marzec, 3 maj, 11 listopad – wstęp bezpłatny
Ceny nocne: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 15 zł

 

Banner

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.kopieckosciuszki.pl

Kopalnia soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO stanowiąc tym samym zabytek o olbrzymiej sławie i poziomie światowym. Stanowi ona jedyny czynny bez przerwy od średniowiecza obiekt górniczy na świecie. Różnorodne pochylnie, szyby, kaplice, komory eksploatacyjne, chodniki  o łącznej długości około 300 km rozmieszczone są na 9 poziomach i sięgają do głębokości aż 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Turyści zwiedzając te miejsca i rozmaite ekspozycje mogą podziwiać  wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w kolejnych okresach historycznych.

szczegóły »
Kraków - panorama miasta z balonu widokowego

Oryginalnym pomysłem na poznanie Krakowa i jego okolic jest skorzystanie z lotu balonem widokowym. Platforma unosi się na wysokość ok. 150 m, a lot trwa 15 minut. Przy ładnej pogodzie uczestnicy mogą podziwiać panoramę Tatr, a zawsze mogą obejrzeć Stare Miasto, Wawel, Wisłę oraz okoliczne tereny tego niezwykłego miasta. Możemy też czuć się bezpieczni, gdyż balon na stałe związany jest z podłożem, więc za daleko nie odlecimy...

szczegóły »
Rejs po Wiśle (gondolą, statkiem, katamaranem)

Ciekawy i niecodzienny sposób zwiedzania Krakowa, to rejsy po Wiśle statkiem "Legenda" bądź gondolami, które mogą się odbywać bez względu na panującą pogodę. Z pokładu można podziwiać Kraków od strony nieznanej dla większości pieszych bądź zmotoryzowanych turystów. To także ciekawa forma uatrakcyjnienia zwiedzania dla dzieci, które często szbko zniechęcają się do miejskich spacerów.

szczegóły »
Skałki Twardowskiego i zalany kamieniołom

Skałki Twardowskiego to intensywnie wykorzystywany przez wspinaczy fragment wzgórza zrębowego Krzemionek Zakrzowskich , natomiast zbiornik Zakrzówek to położone na terenie Krakowa zalane wyrobisko kamieniołomu wapienia. Głębokość jeziora otoczonego przez ściany skalne sięga nawet 32 metrów, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla płetwonurków.

szczegóły »
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Najstarsza kolekcja botaniczna w Polsce, zajmująca powierzchnię ok. 10 ha, w skład której wchodzą różnorodne gatunki roślin, wśród nich sagowce, storczyki, rośliny mięsożerne, a także palmy i okazy tropikalne. Wśród wielu pięknych i znakomitych roślin króluje ponad 200-letni "Dąb Jagielloński".

szczegóły »
Ogród Doświadczeń

Park edukacyjny - Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema budzi olbrzymie zainteresowanie ! Jest to bowiem niezwykłe miejsce, w którym sensorycznie (bez wkuwania niezrozumiałych regułek na pamięć) można zrozumieć wiele zachodzących zjawisk ze świata przyrody.

szczegóły »
Aquarium i Muzeum Przyrodnicze

Krakowskie Muzeum Przyrodnicze zaprasza wszystkich na spotkanie z tropikalnymi zwierzętami ! Wśród egzotycznych przedstawicieli gadów i płazów można zobaczyć drzewołazy, agamy oraz gekony. Co więcej, Aquarium to także niezwykły świat różnych gatunków rybek !

szczegóły »
Kładka Bernatka

Odważna konstrukcja, świetnie wykonana i wkomponowana w podgórski i kazimierski brzeg Wisły nosi nazwisko nieznanego szerzej przeora konwentu bonifratrów z XIX wieku. Kładka Ojca Bernatka to kładka pieszo-rowerowa na Wiśle w Krakowie łącząca Krakowski Kazimierz z Podgórzem, budowana w miejscu dawnego Mostu Karola. Decyzją rady miasta została nazwana imieniem Laetusa Bernateka zakonnika, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss