Korzeniowy Dół

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Do powstania Korzeniowego Dołu przyczyniła się nie tylko natura, ale również i człowiek. W zasadzie nie jest to wąwóz, a głębocznica, która powstała w efekcie budowy dróg w lessie oraz intensywnych opadów deszczu. Przekrój poprzeczny przypomina literę V. Głębokość sięga nawet do 30 metrów, a długość wynosi około 600 metrów. Warto odwiedzić ten obszar także dla specyficznego mikroklimatu, który tam panuje. Nawet w upalne, wakacyjne dni, na dnie zacienionej głębocznicy panuje chłód – tak pożądany w tym okresie.
Okolice Korzeniowego Dołu są bardzo bogate w piękne, malownicze wąwozy. Sieć wąwozów jest bardzo gęsta, co sprawia, że jest to jeden z największych tego typu obszarów w Europie. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Norowy Dół, Kamienny Dół czy Wąwóz Małachowskiego.
Korzeniowy Dół, który wchodzi w skład Kazimierskiego Parku Narodowego, został uznany za pomnik natury. Te malownicze miejsce znajduje się zaledwie dwa kilometry od centrum miasta.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Lublin (53 km; ok. 1h)
Radom (77 km; ok. 1:20)

Miejscowość:  Kazimierz Dolny
Strona: www.zpkwl.lublin.uw.gov.pl
Tel: + 48 81 881 08 07

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.apratamentwkazimierzu.pl
www.polskiekrajobrazy.pl
files.myopera.com/hodowca
www.goniec.com

Grota Puławska

Grota powstała w XVIII wieku. Jest odrestaurowana i przystosowana do zwiedzania. W największej komorze groty mieści się  kaplica z ołtarzem. Każdy turysta przed wejściem do groty dostaje niezbędną latarkę. Bez niej nie da się zwiedzieć liczącej około 140 metrów trasy.

szczegóły »
Muzeum Nietypowych Rowerów

Znudziły Cię już tradycyjne rowery? Czym prędzej udaj się do Muzeum Nietypowych Rowerów ! Tylko tu będziesz miał okazję przejechać się na… galopującym rowerze. Oprócz przejażdżki w ofercie są również ciekawe lekcje muzealne.

szczegóły »
Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie”

Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” obejmuje tereny dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego. Powierzchnia Parku wynosi ponad 39 hektarów. Lesistość tego terenu wynosi 80 %. Przeważają tu bory sosnowe (świeże, bagienne, wilgotne, suche i jodłowe). Pośród drzew przepływają rzeki i strumienie. W niektórych miejscach wytworzyły się bagna i torfowiska. Park jest idealnym miejscem aktywnego wypoczynku, godnym polecenia dla wszystkich miłośników jazdy rowerowej, konnej czy wycieczek pieszych.

szczegóły »
Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”

Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu” jest idealnym miejscem dla wszystkich fanów bliskiego kontaktu z naturą. Zróżnicowany klimat, czyste wody i zdrowe powietrze – to wszystko tu znajdziemy. Park obejmuje fragmenty doliny dolnego Bugu i kompleksy leśne na wysoczyznach polodowcowych.

szczegóły »
Rejsy po Wiśle

Przystań w Kazimierzu Dolnym oferuje rejsy po Wiśle. W ofercie są dwie różne trasy, ale na zamówienie istnieje możliwość zamówienia rejsu specjalnego. Na jednym ze statków można również zorganizować bankiet. Flota składa się z sześciu różnych statków.

szczegóły »
Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy został założony w 1974 roku i obejmuje najcenniejsze obszary Roztocza, między innymi dolinę rzeki Wieprz. Powierzchnia Parku wynosi 8.483 hektarów, z czego ścisłą ochroną objętych jest 806 hektarów. Przez park przebiega pięć szlaków turystycznych, dziewięć szlaków pieszych i trasa rowerowa do Florianki.

szczegóły »
Góra Trzech Krzyży

Uwielbiasz wspinaczkę (amatorską...) i piękne widoki ? Musisz udać się do Kazimierza Dolnego i wejść na Górę Trzech Krzyży. Ścieżka nie jest zbyt trudna, a widoki ze szczytu są naprawdę imponujące. U stóp Kazimierz Dolny i Wisła !

szczegóły »
Muzeum Sztuki Złotniczej

Będąc w Kazimierzu Dolnym nie można ominąć Muzeum Sztuki Złotniczej. Jest to jedyna tego typu ekspozycja w Polsce. Tylko tu zapoznasz się z historią polskiego złotnictwa. Stała ekspozycja składa się z około 700 eksponatów.

szczegóły »
Ruiny zamku w Bochotnicy

Na terenie naszego kraju znajduje się wiele zamków. Sporo z nich w dobrym stanie zachowało się do dnia dzisiejszego. Niestety zamek w Bochotnicy nie miał tyle szczęścia, ale nie oznacza to, że nie warto go odwiedzić.

szczegóły »
Sporty ekstremalne „Bobik”

Wszyscy aktywnie spędzający czas z okolic Kazimierza Dolnego z pewnością znają „Bobika”, a jeśli nie to powinni. Firma oferuje jazdy samochodami terenowymi, quadami, a ponadto strzelnicę i „tyrolkę”.

szczegóły »
Kazimierz Dolny ROWEREM

Zielony szlak rowerowy przebiega przez najbardziej malowniczy odcinek Małopolskiego Przełomu Wisły. Na trasie napotkamy piękne krajobrazy, rozległe nadrzeczne równiny, strome zbocza, porośnięte łachy nadwiślańskich wysp oraz liczne kamieniołomy. Szlak prowadzi najciekawszymi i najbardziej znanymi miejscowościami w okolicy Puław: Kazimierz Dolny i Janowiec. Na szlaku napotkamy wiele wzniesień położonych nad doliną Wisły. Nawierzchnia dróg, po których biegnie trasa szlaku jest w 90% utwardzona - głównie asfaltowa. Po drodze czeka nas atrakcja w postaci przeprawy promowej z Kazimierza Dolnego do Janowca. Trasa dość długa – 38km, lecz jest dość łatwa.

szczegóły »
Roztocze ROWEREM

Lekka, łatwa i przyjemna trasa, która doskonale sprawdzi się jako element dłuższej wyprawy po Roztoczu. Kolejne etapy: Józefów, Hamernia, Nowiny, Majdan Sopocki, Ciotusza Stara, Długi Kąt, Górniki, Szopowe, Józefów Roztoczański i Józefów. Trasa o długości 34km, gdzie większość  nawierzchni to droga asfaltowa.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss