Krzywa Wieża

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

W czasie wielkiego pożaru miasta w 1858 roku wieża została w znacznym stopniu zniszczona i zamierzano ją rozebrać. Ostatecznie jednak w tym samym roku odbudowano ją, dodając attykę w kształcie jaskółczych ogonów. Krzywą Wieżę warto zobaczyć, gdyż jest rzadkim gotyckim przykładem wolno stojącej dzwonnicy na Śląsku.
Najbardziej popularna z hipotez mówi, że odchylenie górnej części wieży było następstwem ruchów tektonicznych w niedalekim Bardzie. Kto kiedykolwiek odwiedził to miasteczko skojarzy zapewne szlak turystyczny prowadzący na urwisko zwieńczone wielkim, białym krzyżem. Osunięcie się zbocza góry było najprawodopodobniej wywołane tym samym wydarzeniem, które doprowadziło do skrzywienia ząbkowickiej budowli.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Wrocław (65 km; ok. 1:10h)

Miejscowość: Ząbkowice Śląskie 
strona: www.zabkowiceslaskie.pl/krzywawieza
tel:74 815 20 43
email:krzywawieza@zabkowiceslaskie.pl 

Uwaga! Godziny otwarcia i ceny biletów mogą być nieaktualne! Aktualne dane na stronie internetowej.

Bilety:
normalny: 6 zł
ulgowy: 3 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.zabkowice-powiat.pl

Twierdza Kłodzka, labirynt i punkt widokowy

Historyczne miejsce, będące niegdyś siedzibą władcy hrabstwa kłodzkiego, wielokrotnie zmieniało swój charakter, tak aby dziś stać się jednym z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska, oraz wspaniałym miejscem widokowym. Zachwyca fantastycznym pomostem widokowym, oraz zapierającymi dech w piersiach labiryntami podziemnymi stworzonymi z korytarzy minerskich.

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego to 500 metrowa, nie licząc odgałęzień, sieć podziemnych korytarzy, ciągnących się tuż pod ulicami miasta. Budowane już od XIII wieku kondygnacje, niegdyś służyły celom gospodarczym i militarnym, dziś miejsce uruchamia fantazję i pozwala wyobrazić sobie średniowieczne lochy.

szczegóły »
Kopalnia Złota

Wspaniałe, nieco tajemnicze miejsce, z którym związane jest wiele legend. Część muzealną kopalni stanowi Sztolnia Gertrudy, gdzie znajdziemy ekspozycje map i planów kopalni, narzędzia górnicze i hutnicze, wydobywane minerały, różne rodzaje lamp górniczych oraz cieszący się największą popularnością skarbiec, gdzie zobaczymy 1.066 złotych sztabek złota uzyskanych przez 1000 lat istnienia kopalni. Dodatkowo zobaczyć można Chodnik Śmierci i jedyny w Polsce podziemny wodospad (aż 8 m) w sztolni Czarnej. Miejsce jest z pewnością obowiązkową atrakcją do zobaczenia przy okazji zwiedzania Dolnego Śląska !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss