Lubelskie Podziemia

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Wędrówka zaczyna się w lubelskim Trybunale Koronnym i kończy w kamienicy przy Placu Po Farze. Przejdziemy również korytarzami pod ulicami Złotą i Archidiakońską. Trasa powstała w wyniku połączenia piwnic, znajdujących się na trzech kondygnacjach, które kiedyś służyły za kupieckie magazyny. Obiekty te mają prawie 500 lat! Historię miasta poznamy dzięki pięciu makietom, które ukazują poszczególne fazy rozwoju miasta, od czasów plemiennych do XVII wieku. Dowiemy się między innymi  o słynnych jarmarkach jakie odbywały się w Lublinie, czy o zawarciu Unii lubelskiej z 1569 roku. Odkryjemy wielokulturowość tego miasta i obejrzymy makiety panoram, które powstały dzięki zachowanym dokumentom.  Na koniec wędrówki znajdziemy się w… samym centrum pożaru z 1719 roku! Wszystko to dzięki połączeniu dźwięku, światła i ruchu. Część z wystawionych materiałów powstała z rąk podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Atrakcja godna polecenia nie tylko mieszkańcom miasta chcącym poznać dzieje Lublina, ale także turystom – miłośnikom sztuki i historii. Wejście do trasy znajduje się w Trybunale Koronnym na rynku Starego Miasta.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zamość (87 km; ok. 1:20h)
Radom ( 113 km; ok. 1:50h)
Biała Podlaska (126 km; ok.  2h)
Siedlce (128 km; ok. 2h)

Miejscowość:  Lublin, Rynek 1 (Trybunał Koronny)
Strona: www.podziemia.teatrnn.pl
Tel: + 48 81 534 65 70
E-mail: podziemia@tnn.lublin.pl

Godziny otwarcia:
sezon letni (V-X):
wt - pt: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00
sb – nd: 12:00, 13:00, 14:00, 16:00, 17:00
sezon zimowy  (XI-IV):
pn – pt: grupy zorganizowane 10:00 – 14:00
sb – nd: 12:00, 13:00, 14:00, 16:00

Bilety:
normalny: 9 zł
ulgowy: 7 zł (dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia)
grupowy: 6 zł (od 10 osób, rezerwacja telefoniczna)

Uwagi: Wejścia tylko o wyżej wyznaczonych godzinach

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.tnn.pl

Jeszywas Chachmej

Lublin to miasto wielokulturowe. Przykładem tego jest lubelska Szkoła Mędrców – Jeszywas Chachmej, miejsce odwiedzane przez Żydów z całego świata. Szkoła otwarta była w latach 1930-1939. Założona została przez rabina Majera Jehudę Szapirę. Była to największa uczelnia talmudyczna na świecie.

szczegóły »
Muzeum Kowalstwa

We wsi Wojciechów znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa. W dodatku jest położone na ostatnim piętrze XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej. Dla zwiedzających udostępniono aż tysiąc eksponatów sztuki kowalskiej z całego świata. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego podkowa przynosi szczęście, musisz odwiedzić te miejsce!

szczegóły »
Ogród Botaniczny UMCS

Idealne miejsce dla miłośników spacerów na łonie natury. Ogród przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej posiada ponad 1.600 gatunków drzew i krzewów oraz ponad 3.300 roślin zielonych i 1.600 gatunków roślin szklarnianych. Wszystko to na ponad 21 hektarach w dzielnicy Sławinek w dolinie rzeki Czechówki.

szczegóły »
Muzeum Wsi Lubelskiej

Lubelszczyzna i okolice w pigułce! Tak można w skrócie napisać o Skansenie Ziemi Lubelskiej, ponieważ obejmuje on obiekty z: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Polesia Lubelskiego, Podlasia, Mazowsza i Kotliny Sandomierskiej. Obok stałych ekspozycji, organizowane są wystawy czasowe. Muzeum otrzymało wiele nagród Ministerstwa Kultury za "Muzealne wydarzenie roku".

szczegóły »
Zabytkowa kopalnia kredy

Podziemna trasa turystyczna ma około dwa kilometry długości. Położona jest pod samym centrum miasta. Sieć komór i korytarzy jest położona na kilku poziomach wydobywczych. Niektóre z nich znajdują się ponad 20 metrów pod powierzchnią. Co ciekawe, cała sieć powstała przypadkowo, w wyniku łączenia się wyrobisk.

szczegóły »
Zamek królewski w Lublinie

Jedna z największych atrakcji Lublina. Zamek królewski zbudowany został w XII wieku, był wiele razy przebudowywany. Dzisiaj mieści się tam muzeum, a dodatkowymi atrakcjami są: wieża zamkowa oraz kaplica zamkowa pw. św. Trójcy, która jest zabytkiem w skali międzynarodowej. Obowiązkowy punkt zwiedzania dla miłośników historii naszego kraju.

szczegóły »
Bazylika Ojców Dominikanów

Bazylika Ojców Dominikanów znana jest głównie z relikwii, która przez wieki znajdowała się w Lublinie. Drzewo Krzyża Świętego ściągało wielu znanych Polaków do tego miejsca. Byli tutaj między innymi: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski czy Karol Wojtyła.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss