Międzyrzecki Rejon Umocniony

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Międzyrzecki Rejon Umocniony został wybudowany w latach 30 XX wieku. Do rozpoczęcia II wojny światowej zbudowano tutaj 106 bunkrów i sieć tuneli (łącznie 30 kilometrów). Niektóre z nich znajdują się nawet do 40 metrów pod ziemią. Długość fortyfikacji wynosi około 100 kilometrów. Co ciekawe, Niemcy zdążyli wykonać tylko 30 % zakładanego planu… W 1945 MRU zdobyli Rosjanie.
W podziemiach panuje stała temperatura, która wynosi około 10-12 stopni Celsjusza. Do zwiedzania udostępnionych jest kilka tras. Krótka zaczyna się od prelekcji w sali muzealnej. Następnie przewidziany jest spacer ścieżką dydaktyczną (zwiedzanie schronu bojowego „Tobruk” czy naziemnej części Panzerwerka 717). Dalej droga prowadzi do podziemi – 30 metrów pod ziemią znajduje się zaplecze magazynowo-koszarowe. Dalszy fragment trasy zwiedza się z latarkami. Najkrótsza wycieczka zajmie około 1,5 godziny. Dłuższa trasa wzbogacona jest o zejście do podziemnego dworca kolejki wąskotorowej. Ten wariant jest dłuższy od poprzedniego o godzinę. Jest jeszcze inna opcja – trasa EXTREME. Ma ona 20 km długości i przejście jej zajmuje nawet do 8 godzin (dostępna tylko w okresie od 15 kwietnia do 30 września). Wymaga ona specjalnego wcześniejszego zamówienia, a w jej ramach zwiedza się fragmenty, które normalnie nie są udostępnione.
Planując zwiedzanie MRU należy zaopatrzyć się w latarkę i nieprzemakalne buty, gdyż korytarze częściowe są zalene.
W podziemiach mieszkają nietoperze. Jest to największy rezerwat tych ciekawych zwierząt w Europie. Co roku zimuje tu nawet do 30 tysięcy sztuk!
Jest to idealne miejsce na niebanalną lekcję historii. Można spędzić tu wiele godzin, dlatego na terenie MRU można zjeść ciepły posiłek, a także zorganizować ognisko.

 

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zielona Góra (65 km; ok. 1h)
Poznań (105 km; ok. 1:30h)
Gorzów wielkopolski (50 km; ok. 0:50h)

Miejscowość: Pniewo k. Międzyrzecza
Strona: www.bunkry.pl
Tel: + 48 95 741 99 99 (rezerwacja Pniewo)
Tel: + 48 95 742 23 35 (Międzyrzecki Ośrodek Sportu i Wypoczynku)
E-mail: biuro@bunkry.pl

Jak dotrzeć:
Wejście do MRU znajduje się w Pniewie, koło Międzyrzecza. Z Międzyrzecza należy kierować się DK 3 na południe do miejscowości Kaława, skąd za znakami w kierunku zachodnim.

Godziny otwarcia:
kwiecień – październik (poza wakacjami)
pn - pt: 10:00 – 17:00

Bilety:
normalny:  18 zł (trasa długa), 14 zł (trasa krótka)
ulgowy:  15 zł (trasa długa), 12 zł (trasa krótka)

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Schrony bojowe

Fortyfikacje niemieckie z lat trzydziestych ubiegłego wieku, stanowiące elementy Wału Pomorskiego. Na terenie Szczecinka zachowały się dwa wyjątkowo sporych rozmiarów schrony typu B-Werk. Dwukondygnacyjne bunkry bogato wyposażone, budowane najczęściej wraz z systemem podziemnych chodników łączących sąsiednie obiekty.

szczegóły »
Bunkry Wału Pomorskiego

Fortyfikacje Wału Pomorskiego w latach 30 ubiegłego wieku budowano na terenach przygranicznych w ścisłej tajemnicy przed sąsiadami. Miały służyć obronie Niemiec przed wrogim atakiem ze wschodu. Na terenach Wałcza zachowały się najbardziej okazałe z budowanych umocnień.

szczegóły »
Bunkier Muzeum Broni V3

Broń, która miała zmienić przebieg II Wojny Światowej - pociski V3. Jedyna wystawa w Polsce zlokalizowana w Bunkrze Muzeum na byłym  tajnym poligonie doświadczalnym Międzyzdroje – Zalesie. Gratka dla miłośników militariów.

szczegóły »
Muzeum w Międzyrzeczu

Bardzo ciekawe muzeum, bogate w różnorodne zabytki z dziedziny archeologii, historii, sztuki, rzemiosła artystycznego i kultury ludowej. Tylko tutaj dowiesz się o pradawnych dziejach Międzyrzecza, zwyczajach i kulturze ludności wiejskiej z przełomu XIX i XX wieku i będziesz mógł podziwiać przepiękne zabytkowe budynki dawnego dworu starostwa. 

szczegóły »
Stalag Luft III - Muzeum Obozów Jenieckich

Historyczne muzeum – dowód istnienia Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe 3 Sagan – obozu jenieckiego. Miejsce, które obowiązkowo każdy powinien odwiedzić. Obóz nie tylko upamiętnia jeńców wojennych, ale i także działania mające na celu ucieczkę z niewoli.

szczegóły »
Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja

Od koła do telewizora ! Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja to nietypowe muzeum, gdzie dowiemy się wszystkiego o rozwoju ludzkiej cywilizacji i nie tylko. Zgromadzone tam eksponaty to 60 obiektów, a kolekcja stale się powiększa. Od najprostszych narzędzi prehistorycznych poprzez rowery, maszyny parowe, pierwsze anteny radiowo – telewizyjne.  Dodatkowo muzeum posiada 3 działy dotyczące kultury drogi, gdzie znajdziemy mnóstwo drogowskazów, słupów milowych i znaków.

szczegóły »
Studnia Czarownic

Owiana legendą studnia powstała w XX wieku w celu upamiętnienia gorzowianek niegdyś palonych na stosie za „czary”. Zniszczona podczas II wojny światowej została zrekonstruowana przez Zofię Bilińską w 1997 roku. Miejsce do dziś upamiętnia starodowaną inkwizycję.

szczegóły »
Tajemnicze szachownice

W miejscowościach Kowalów i Radów, znajdujących się na ziemi lubuskiej, znajdziemy tajemnicze szachownice, wykute na zewnętrznych ścianach budowli. Te tajemnicze symbole pojawiły się w książce Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika. Nie ma jednak jednoznacznej teorii, co one oznaczają…

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss