Morskie Oko położone jest w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1.395 m.n.p.m. Długość tego polodowcowego jeziora wynosi ok. 862 m, maksymalna głębokość to w przybliżeniu 51 m. Jest jedynym naturalnie zarybionym jeziorem tatrzańskim, w którym żyją głównie pstrągi.

Wycieczki rowerowe szosową drogą do Morskiego Oka są zabronione, ze względu na panujący tam duży ruch turystyczny mogłoby to prowadzić do wypadków. Mamy więc do wyboru spacer asfaltową drogą, bądź skorzystanie z wieloosobowych bryczek, ciągniętych przez konie. Podejście do schroniska nie jest trudne i pomimo ponad 8 kilometrów można się tam udać także z małymi dziećmi. Po drodze warto zwrócić uwagę na Wodogrzmoty Mickiewicza u wylotu doliny Pięciu Stawów Polskich. To kilka kaskad wodnych i wodospadów. Część z nich jest widoczna z mostu na trasie biegnącej do Morskiego Oka. Aby jednak ujrzeć wszystkie musimy się trochę natrudzić i podejść kilkaset metrów szlakiem w kierunku doliny Pięciu Stawów Polskich. Warto, bo widoki przednie… W tym rejonie jest także położone urokliwe schronisko PTTK „Roztoka”. Aby do niego dotrzeć, musimy na ok. 15 min opuścić nasz asfalt i zejść zielonym szlakiem za mostem w lewo w dół. W schronisku możemy chwilę odpocząć, zjeść, bądź się napoić.

Morskie Oko odwiedza dziennie tysiące ludzi. Warto mieć to na uwadze, gdyż w sezonie letnim zdarza się, że tłok jest większy niż na Krupówkach i w takich warunkach trudno o chwilę wytchnienia, czy też relaksu. Otoczenie jeziora ma najbardziej wysokogórski charakter po polskiej stronie Tatr. Mięguszowieckie Szczyty wznoszą się ponad 1.000 metrów nad lustrem wody. Na drugim planie znajdują się Rysy - najwyższy szczyt Polski. Na uwagę zasługuje także ogromne pole piargów u stóp Mięguszowieckich Szczytów oraz strzelisty Mnich.
Na morenie stoi jedno z najstarszych schronisko PTTK nazwane imieniem Stanisława Staszica, położone 1.405 m.n.p.m. Jest ono punktem wyjściowym do wypraw na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem i Szpiglasową Przełęcz.
Motyw Morskiego Oka przewija się w wielu dziełach literackich czy malarskich, m.in. w wierszu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Adama Asnyka, Jana Kasprowicza, czy obrazie Walerego Eljasza-Radzikowskiego.
Morskie Oko wraz ze wszystkimi swoimi walorami stanowi miejsce pełne magii i tajemniczości, a wspaniałe, wręcz fascynujące widoki pozostaną w pamięci na zawsze.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (105 km; ok. 1:40h)
Nowy Sącz (100 km; ok. 1:50h)

Jak dotrzeć:
Z Zakopanego kierujemy się drogą na dawne przejście graniczne w Łysej Polanie i nie wjeżdżając do Słowacji, jedziemy prostu wzdłuż potoku do Polany Palenica, gdzie znajduje się duży parking samochodowy.

Tel: +48 18 202 33 00 (informacja turystyczna)

Bilety (wejście do TPN):
normalny: 4,40 zł
ulgowy: 2,20 zł
parking: pierwsza godzina: 1 zł, kolejne godziny: 2 zł/h

 

 

Banner

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.gory-szlaki.pl
www.gory.pl
www.ewa777.blox.pl
www.wikipedia.pl
www.obiektyturystyczne.pl

Stary Cmentarz na „Pęksowym Brzyzku”

Stary Cmentarz na „Pęksowym Brzyzku” nazywany jest „Cmentarzem Zasłużonych”, należy do najważniejszych polskich nekropolii. Spoczywają tam m.in. literaci, np. Kornel Makuszyński czy dr Tytus Chałubiński, ale także znani sportowcy i osoby zasłużone dla Zakopanego i Tatr. Jest to niezwykły cmentarz, bowiem atmosfera tam panująca o dziwo nie przypomina charakterystycznego dla tego typu miejsc klimatu. Jeśli w ogóle mozna o cmentarzu mówić, że jest piękny, to ten takim jest na pewno...

szczegóły »
Kalatówki

Kalatówki to piękna polana reglowa na terenie Doliny Bystrej w Tatrach, ciesząca się sympatią narciarzy, rowerzystów oraz amatorów wędrówek górskich. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Kasprowy Wierch oraz Giewont, od nieznanej większości strony. Na polanie umiejscowiony jest Hotel Górski, gdzi emożemy się zarówno posilić jak i przespać. Po drodze warto wstąpić do znajdującego się na Kalatówkach zespołu klasztornego albertynek.

szczegóły »
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest przepiękną, największą i najdłuższą w polskich Tatrach doliną Zajmuje powierzchnię ok. 36 km2 i jest ważnym punktem wypraw w Tatry Zachodnie. W związku z tym, iż jako jedyna z tatrzańskich dolin, nie podlega w pełni pod obostrzenia nakładane przez TPN, daje większe możliwości dla odwiedzających, a mianowicie, można tu wjechać rowerem oraz wprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się stylowe i pięknie wkomponowane w otoczenie, duże schronisko PTTK, które jest punktem docelowym większości jednodniowych wycieczek. Możemy tu odpocząć oraz posilić się. Chochołowska jest piękna o każdej porze roku, ale wrażenie jakie pozostawia na wiosnę z dywanem krokusów na Polanie Chochołowskiej długo pozostaje w pamięci...

szczegóły »
Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska o długości 9 km należy do najbardziej malowniczych i chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach. Posiada wiele atrakcyjnych dolin bocznych, słynny wąwóz Kraków oraz liczne jaskinie, z najbardziej znaną Jaskinią Mroźną. Dnem doliny płynie Kościeliski Potok, który uracza nas wywierzyskami i swym wartkim nurtem z krystalicznie czystą wodą. Całość otoczona jest gęstymi lasami. 

szczegóły »
Dolina Strążyska

Dolina Strążyska usytuowana jest w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną za Bramką. Co ciekawe, dolina prowadzi do podnóży samego Giewontu, a rozpoczyna się w granicach zabudowy Zakopanego. Możemy więc rozpocząć spacer do doliny z samych Krupówek. Ma powierzchnię ok. 4 km2, a po obu zboczach widać skaliste turnie:  Trzy Turnie oraz Skała Edwarda Jelinka.

szczegóły »
Zjeżdżalnia Grawitacyjna

750 m niesamowitej zabawy ! Zjazdy na wózkach z ręcznym i automatycznym hamulcem z prędkością do 20 km/h cieszą się coraz większym zainteresowaniem i sympatią zarówno wśród tych młodych, jak i starszych uczestników. Liczne zakręty dostarczają naprawdę fantastycznych emocji !

szczegóły »
Odwrócony Domek

Odwrócony Domek to jedna z ciekawszych atrakcji znajdujących się w centrum Zakopanego. Będąc na Krupówkach warto odwiedzić to miejsce i na własnej skórze poczuć zaburzenia grawitacji !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss