Muzeum Afrykanistyczne

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Większość elementów kolekcji została zgromadzona i przekazana przez dr Bogdana Szczygła, którego od zawsze fascynowała Afryka. Goście mają możliwość podziwiania zbiorów sztuki i rzemiosła plemion z północno-zachodniej części Afryki, głównie Tuaregów algierskich. W skład ekspozycji wchodzą: tkaniny, biżuteria, broń, stroje, instrumenty muzyczne, malarstwo, rzeźby wykonane w drewnie i metalu, rzeczy codziennego użytku (również z kości słoniowej) oraz maski obrzędowe budzące wyjątkowe zaciekawienie. Zainteresowaniem cieszą się także jedyne w swoim rodzaju wyroby ze skóry pochodzące znad Zatoki Gwinejskiej oraz Kotliny Konga. Całość liczy blisko 1.000 eksponatów.
Warto odwiedzić muzeum z dziećmi, by w łatwy, atrakcyjny i przystępny sposób przybliżyć im zupełnie obcą i tak odległą kulturę innego kontynentu.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Katowice (45 km; ok. 0:45h)
Kraków (50 km; ok. 0:50h)

Miejscowość: Olkusz, ul. Szpitalna 32
Tel: +48 32 754 44 55

Godziny otwarcia:
pn – sb: 9:00 – 16:00
nd: po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.mikkrakow.nazwa.pl
www.jurainfo.pl

Grota Łokietka

Jaskinia Łokietka, zwana jest też Królewską lub Czajowską, jest obok Smoczej Jamy na Wawelu najbardziej znaną polską jaskinią. Grota jest łatwa do zwiedzenia, dlatego też polecamy ją także rodzinom z dziećmi. Długość trasy wynosi ok. 320 m, a czas jej pokonywania to 30 min.

szczegóły »
Jaskinia Wierzchowska Górna

Największa jaskinia na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dostępna dla turystów – trasa jest oświetlona i możliwa do zwiedzania jedynie z przewodnikiem. Jaskinia to została przystosowana do zwiedzania dla turystów jako jedna z pierwszych jaskiń w Europie. Obecnie jaskinia Wierzchowska oferuje najdłuższą w Polsce trasę – ok. 700 metrów.

szczegóły »
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale

Maczuga Herkulesa to najbardziej charakterystyczny element Ojcowskiego Parku Narodowego, znajdujący się w Dolinie Prądnika.
Ta zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga ma wysokość aż 25 m ! Nieopodal Maczugi Herkulesa znajduje się okazały renesansowy zamek w Pieskowej Skale, skąd rozchodzi się wspaniały widok na Dolinę Prądnika.

szczegóły »
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od tętniącego życiem centrum miasta, można przenieść się w czasie… do osady sprzed kilku wieków, pełnej drewnianych obiektów mieszkalnych oraz typowych zabudowań gospodarskich, usytuowanej wśród pagórków i lasów.

szczegóły »
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Najstarsze i największe polskie planetarium, pozwalające nawet w pochmurne i deszczowe dni zobaczyć piękne, słoneczne niebo, lub też  usłane lśniącymi gwiazdami… a wszystko dzięki 23-metrowej kopule, stanowiącej ekran sztucznego nieba oraz specjalnej aparaturze, wyświetlającej te efektowne obrazy, nawet w 750-krotnym powiększeniu!

szczegóły »
Skansen „Guido” (Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO)

Kopalnia Guido to unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym.

szczegóły »
Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska, to wspaniałe miejsce na weekndową wyprawę rowerową, bądź spacer rodzinny. Przepiękne formacje skalne i bujna przyroda Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozwoli nam się zrelaksować i wypocząć.

szczegóły »
Dolina Będkowska

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych dolin Jury Krakowsko-Częstochowskiej, której urok tkwi w płynącym potoku zwanym Będkówką, otoczającyh formacjach skalnych i urokliwych krajobrazach. Jest to wymarzone miejsce to wędrówek pieszych, rowerowych oraz do uprawiania wspinaczki (początkujący mogą spróbować swoich sił korzystając z pomocy instruktorów na skale zwanej Dupą Słonia, bądź innych łagodniejszych skałkach).

szczegóły »
Dolina Mnikowska

Dolina Mnikowska to bardzo uroczy i malowniczy wąwóz krasowy, wycięty z jurajskich wapieni, którego głębokość dochodzi do 80 m. Znajduje się tam 10 jaskiń (jedna z nich ma długość 82 m), strome ściany skalne i wrota. Jest to idealne miejsce na spacery w pogodne, słoneczne dni oraz wycieczki rowerowe.

szczegóły »
Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna położona ponad dnem Doliny Prądnika, należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, głównie ze względu na wielkość komory i długość ok. 320 m. Największą uwagę, szczególnie najmłodszych, przyciąga przygotowana tam ekspozycja neandertalskiej rodziny w obozowisku jaskiniowców. Dodatkową frajdę przynosi maluchom zwiedzanie jaskini ze świecą bądź latarką w ręce – wzmaga się tym samym ich ciekawość i zainteresowanie obiektem.

szczegóły »
Skansen Górniczy "Królowa Luiza" w Zabrzu

Przejście wyrobiskami z początku XIX wieku i współczesnymi  do części podziemnej (ok. 1.560m) dostarcza zwiedzającym wielu emocji, głównie dzięki obserwacji rozwoju techniki urabiania węgla. Niezwykłych wrażeń, przede wszystkim dzieciom, dostarczą pokazy pracy kombajnu ścianowego, chodnikowego i struga. Niezwykle zajmujące, szczególnie dla dzieci jest oglądanie panoramy Zabrza z wierzchołka wieży wyciągowej, znajdującej się na wysokości 30m.

szczegóły »
Śląski Ogród Zoologiczny

W chorzowskim ZOO, na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji: Kotlina Dinozaurów, Mini-Zoo dla najmłodszych i przede wszystkim… ponad 3 tysiące zwierząt! A wśród nich olbrzymie drapieżniki, budzące największe zainteresowanie: lwy, tygrysy, niedźwiedzie, pantery, lamparty i pumy.

szczegóły »
Egzotarium Sosnowiec

Sosnowieckie Egzotarium skupia ponad 80 gatunków roślin z różnych części świata. Obserwujemy tutaj formacje roślinne reprezentujące tereny pustynne, półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, klimat śródziemnomorski i wyspy oceaniczne. Zwierzęta obecne tutaj to w głównej mierze ryby i gady, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy oraz 6 gatunków żółwi. 

szczegóły »
Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa, to jedna z najdłuższych jaskiń w Jurze – 326 m, a ciekawostką jest, iż natrafiono w niej na 4 tys. kłów niedźwiedzia jaskiniowego i podobno do tej pory, przy odrobinie szczęścia, można tam natrafić na kolejne kły... Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Jaskinia jest oświetlona i w pełni bezpieczna.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss