Muzeum Auschwitz

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

W połowie 1940 roku Niemcy utworzyli obóz na przedmieściach Oświęcimia – główną przyczyną było przepełnienie istniejących już więzień i brak miejsc dla masowo aresztowanych każdego dnia Polaków. Początkowo było ono przeznaczone dla więźniów politycznych pochodzenia polskiego, aż w końcu przekształcił się w jeden z ośrodków koncentracyjnych „Endlösung der Judenfrage” – ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Głównym celem nazistów było bowiem wymordowanie wszystkich Żydów zamieszkujących tereny okupowane przez III Rzeszę. Od 1942 roku obóz stał się miejscem realizacji hitlerowskiego planu zagłady Żydów – śmierć w komorach gazowych poniosło 1,1 – 1,5 mln ludzi, do których dowożeni byli transportami kolejowymi, w wagonach towarowych, zazwyczaj w straszliwych warunkach…
Poznanie tego miejsca wraz z całą historią wymaga odwiedzenia obu części, zarówno Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau, co zajmuje około 3 godzin.
Główna wystawa prezentuje fotografie dokumentalne, fotokopie dokumentów, modele, rzeźby, uzupełnieniem są stroje więźniów, sprzęty oraz rzeczy prywatne odebrane Żydom (buty, okulary, a nawet włosy). Birkenau to główne miejsce zagłady Żydów, gdzie znajduje się wiele komór gazowych oraz krematoriów.
Warunki sanitarne w jakich zmuszeni byli żyć ludzie w obozie były daleko poza granicą normy – musieli oni znosić wszelkie warunki pogodowe, głód, poniżanie i wykorzystywanie. Ginęli w niewyobrażalnych mękach.
Każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce chociaż raz w życiu, by w pełni uświadomić sobie co spotkało naszych przodków – niewinnych ludzi, którzy znaleźli się pod okupacją hitlerowską…

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (70 km; ok. 1h)
Katowice (35 km; ok. 0:30h)
Bielsko-Biała (35 km; ok. 0:40h)

Miejscowość: Oświęcim, ul. Więźniów Oświęcimia 20
Strona: www.auschwitz.org.pl
Tel: + 48 33 843 21 33
E-mail: dyspozytornia@auschwitz.org.pl

Godziny otwarcia:
pn-nd:
XII-II: 8:00-15:00
III, XI: 8:00-16:00
IV, X: 8:00-17:00
V, IX: 8:00-17:00
VI-VIII: 8:00-19:00

Bilety: wstęp wolny
Auschwitz i Birkenau dzieli odległość 3,5 km, którą można pokonać bezpłatnym autobusem, kursującym o każdej pełnej godzinie.

 

 

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.i.wp.pl
www.polturismo.pl
www.wikipedia.pl
www.krakow.come2europe.eu


Auschwitz...
Rezerwat „Zimny Dół”

Rezerwat „Zimny Dół” jest ciekawą atrakcją geologiczną, jak i przyrodniczą. Znajduje się tam jedyne w Małopolsce wywierzysko potoku w jaskini, z którego wypływa kryształowo czysta woda, która następnie potokiem wpada do Sanki.

szczegóły »
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od tętniącego życiem centrum miasta, można przenieść się w czasie… do osady sprzed kilku wieków, pełnej drewnianych obiektów mieszkalnych oraz typowych zabudowań gospodarskich, usytuowanej wśród pagórków i lasów.

szczegóły »
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Najstarsze i największe polskie planetarium, pozwalające nawet w pochmurne i deszczowe dni zobaczyć piękne, słoneczne niebo, lub też  usłane lśniącymi gwiazdami… a wszystko dzięki 23-metrowej kopule, stanowiącej ekran sztucznego nieba oraz specjalnej aparaturze, wyświetlającej te efektowne obrazy, nawet w 750-krotnym powiększeniu!

szczegóły »
Skansen „Guido” (Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO)

Kopalnia Guido to unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym.

szczegóły »
Skansen Górniczy "Królowa Luiza" w Zabrzu

Przejście wyrobiskami z początku XIX wieku i współczesnymi  do części podziemnej (ok. 1.560m) dostarcza zwiedzającym wielu emocji, głównie dzięki obserwacji rozwoju techniki urabiania węgla. Niezwykłych wrażeń, przede wszystkim dzieciom, dostarczą pokazy pracy kombajnu ścianowego, chodnikowego i struga. Niezwykle zajmujące, szczególnie dla dzieci jest oglądanie panoramy Zabrza z wierzchołka wieży wyciągowej, znajdującej się na wysokości 30m.

szczegóły »
Dinolandia

Park Rozrywki w Inwładzie powstał z myślą zarówno o najmłodszych, jak i dorosłych. Można tam obejrzeć ponad 50 figur dinozaurów, a także poszaleć w parku linowym, na ścianie wspinaczkowej, bądź spróbować swoich możliwości podczas gry w minigolfa oraz w petanque. 

szczegóły »
2010-04-27 "Nauczyciele po obu stronach drutu"

Ogólnopolski Nauczycielski Dzień Pamięci i Pokoju jest okazją do organizowania co roku konferencji w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Wzbogacanie wiedzy, debaty, dyskusje na tematy związane z Auschwitz to główne priory...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss