Muzeum Dobranocek

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

To niezwykłe muzeum powstało w 2009 roku, dzięki Panu Wojciechowi Jamie, który podarował swoje prywatne kolekcje miastu, w wyniku czego utworzono samorządową instytucję kulturalną - Muzeum Dobranocek. Dzięki temu dzisiaj mamy możliwość cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie tym samym uwielbiane filmy rysunkowe i kukiełkowe oraz ich bohaterów, którzy każdego wieczoru budzili w najmłodszych członkach rodziny coraz większą sympatię oraz pozytywne emocje, wpływając jednocześnie na ich wyobraźnię i kształtując osobowość. Oglądanie "Wieczorynki" o godzinie 19:00 było dla najmłodszych codziennym rytuałem, który przyjemnie wieńczył pełen zabaw i swawoli dzień. Dorośli odwiedzający Muzeum Dobranocek mogą powspominać własne dzieciństwo,  co zazwyczaj wywołuje wzruszenie i uśmiech - na myśl o beztrosce minionych lat i wieczorach spędzanych z ulubionymi bohaterami filmów rysunkowych czy kukiełkowych, które dziś są niestety rzadkością.
Dla zwiedzających przygotowano dwie sale, w których znajdują się ekspozycje poświęconych znanym bajkom. Wśród eksponatów znajdują się rozmaite przedmioty i akcesoria pochodzące z najbardziej lubianych bajek, przede wszystkim "Bolka i Lolka", "Koziołka Matołka", "Reksia", "Misia Colargola", "Misia Uszatka", "Krecika", "Muminków", "Pszczółki Maji", "Rumcajsa", "Żwirka i Muchomorka", "Kota Filemona", "Gąski Balbinki", "Gucia i Cezara", "Plastusia", "Gapiszona", "Słonia Dominika", "Piaskowego Dziadka z NRD", "Jacka i Agatki", "Kiwaczki-Czieburaszka z ZSRR" i wielu innych.
Niewątpliwie dużą atrakcją są oryginalne lalki z filmów kukiełkowych: "Miś Colargol na Dzikim Zachodzie", "Miś Uszatek", "Plastusiowy pamiętnik". Łącznie znajduje się tu mnóstwo przedmiotów związanych z bajkami, wśród nich opakowania po artykułach spożywczych (a nawet zachowane same artykuły, takie jak miód „Maja”, mydło „Jacek i Agatka”), oryginalne folie z kadrami z filmów animowanych czy plakaty i płyty winylowe. Oprócz tego są zabawki, gry planszowe, karty, puzzle i wiele,  wiele innych przedmiotów, dzięki którym każdy przypomni sobie stare, dobre dobranocki… Są też prace plastyczne, które wykonane są w różnych technikach.
Kolekcja powstawała kilkadziesiąt lat, a rozpoczął ją Wojciech Jama. To tej osobie zawdzięczamy to, że wspaniałe filmy animowane nie zostaną zapomniane przez młodsze pokolenia. Muzeum Dobranocek mieści się w centrum miasta, w pobliżu rzeszowskiego rynku.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Sanok (75 km; ok. 1:30h)
Tarnobrzeg (75 km; ok. 1:35h)

Miejscowość:  Rzeszów, ul. Słowackiego 8
Strona: www.muzeumdobranocek.com.pl / www.muzeumdobranocek.pl
Tel: +48 17 852 57 15
E-mail: poczta@muzeumdobranocek.com.pl

Godziny otwarcia:
pn: nieczynne
wt - pt: 9:00 - 15:00
sb - nd: 9:00 - 16:30

Bilety:
normalny: 6 zł
ulgowy: 3 zł

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:
Gallery description

Park etnograficzny

Park Etnograficzny w Sanoku to największy skansen w Polsce, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę obiektów. Jest ich tu ponad setka. Zbudowane z drewna obiekty znajdują się na obszarze około 38 hektarów. Przez wielu uznawany za jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie.

szczegóły »
Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka

Będąc w Sanoku trzeba koniecznie wybrać się na ulicę Kościuszki. Dlaczego? Aby spotkać Dobrego Wojaka Szwejka! Podobno potarcie nosa Szwejka przynosi szczęście w miłości.

szczegóły »
Rzeszowskie piwnice

Jedna z największych atrakcji Rzeszowa – podziemna trasa turystyczna, zwana „Rzeszowskie piwnice” to zajmująca prawie 650 metrów kwadratowych sieć komnat, korytarzy i piwnic. Znajduje się ona miejscami nawet dziesięć metrów pod płytą Rynku. Piwnice powstawały od XIV do XVIII wieku. Trasa ma 369 metrów długości. Jest to najstarsza zachowana część miasta.

szczegóły »
Zagroda garncarska

Idealne miejsce na rodzinny weekendowy wypad za miasto. Można tutaj aktywnie spędzić czas. Mało jest miejsc, w których można nauczyć się rzeźbić w glinie czy tworzyć naczynia na kole. A po pracy – ognisko bądź przejażdżka rowerem po trasie „Garncarski Szlak”.

szczegóły »
Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych i jedna z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w Europie. Powstał w pierwszej połowie XVII wieku, a jej pierwszym właścicielem był magnacki ród Lubomirskich. Zamek słynny jest ze wspaniałych wnętrz mieszkalnych i niezwykłej kolekcji pojazdów konnych. Rozpoznawalny jest również z otaczającego rezydencje parku w stylu angielskim.

szczegóły »
Kolejka wąskotorowa Przeworsk - Dynów

Tej atrakcji nie może pominąć nikt, kto odwiedza Przeworsk. Przejechać się koleją wąskotorową można w kilku miejscach w Polsce, ale przejazd przez ponad 600-metrowy tunel oferuje już tylko kolejka Przeworsk – Dynów.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss