Muzeum Dzwonów i Fajek

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Muzeum Dzwonów i Fajek znajduje się na starówce, a dokładniej w XVIII-wiecznej Wieży Zegarowej, która już sama w sobie jest ciekawą atrakcją. Ten późnobarokowy obiekt ma 38 metrów wysokości. Posiada dwa tarasy widokowe. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy z panoramiczną lunetą. Dzięki niej można podziwiać przepiękną architekturę Przemyśla i samemu przekonać się, dlaczego jest to jedno z najpiękniejszych miast w kraju.Ekspozycję dzwonów otwierają plansze z fotografiami przedstawiającymi cykl produkcyjny dzwonu, który nie zmienił się od średniowiecza. Dalej oczom zwiedzających ukazują się dzwony. Z ciekawszych obiektów należy wymienić dwa dzwony przemyskie z elementami herbu miasta, trzy dzwony zegarowe i dzwony warsztatów gdańskich i toruńskich. Oprócz tego warto zobaczyć ozdobne dzwonki i moździerze oraz unikalne fotografie dotyczące ludwisarskiej rodziny Felczyńskich. Ekspozycja kończy się dzwonami okrętowymi. Ekspozycja współczesnej fajki przemyskiej składa się z dzieł fajkarzy należących do Cechu Rzemiosł Różnych i Przemyskiego Klubu Fajki. Swoje prace przedstawiają między innymi: Ryszard Kulpiński, Henryk Worobiec, Zbigniew Bednarczyk i Marek Parol. Trzecia ekspozycja (starych fajek ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej) przedstawia fajki historyczne, gliniane, z pianki morskiej czy fajki z „z fałszywą datą”. Ciekawym eksponatem jest drewniana fajka w kształcie głowy konia. Jest to jedyna tego typu fajka w Polsce. Warta zobaczenia jest też fajka czeska, która przyozdobiona jest humorystyczną sceną myśliwską. Naprawdę warto.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Sanok (70 km; ok. 1:15h)
Rzeszów (78 km; ok. 1:30h)

Miejscowość: Przemyśl, starówka
Strona: muzeum.przemysl.pl
Tel: + 48 16 679 30 25
E-mail: edukacja@muzeum.przemysl.pl

Godziny otwarcia:
wt: 10:30 – 17:30
śr: 10:00 – 15:00
cz: 9:00 – 15:00
pt: 10:30 – 17:30
sb: 9:00 – 16:00
nd: 11:00 – 15:00

Bilety:
normalny: 8 zł
ulgowy: 4zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.muzeum.przemysl.pl


Muzeum Dzwonów...
Park etnograficzny

Park Etnograficzny w Sanoku to największy skansen w Polsce, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę obiektów. Jest ich tu ponad setka. Zbudowane z drewna obiekty znajdują się na obszarze około 38 hektarów. Przez wielu uznawany za jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie.

szczegóły »
Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka

Będąc w Sanoku trzeba koniecznie wybrać się na ulicę Kościuszki. Dlaczego? Aby spotkać Dobrego Wojaka Szwejka! Podobno potarcie nosa Szwejka przynosi szczęście w miłości.

szczegóły »
Rzeszowskie piwnice

Jedna z największych atrakcji Rzeszowa – podziemna trasa turystyczna, zwana „Rzeszowskie piwnice” to zajmująca prawie 650 metrów kwadratowych sieć komnat, korytarzy i piwnic. Znajduje się ona miejscami nawet dziesięć metrów pod płytą Rynku. Piwnice powstawały od XIV do XVIII wieku. Trasa ma 369 metrów długości. Jest to najstarsza zachowana część miasta.

szczegóły »
Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl to trzecia co do wielkości twierdza w Europie. Była trzykrotnie oblężona, co widać po ruinach jakie się ostały. Jest to niewątpliwe jeden z najważniejszych i najpopularniejszych zabytków w województwie podkarpackim.

szczegóły »
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie to z całą pewnością jeden z najpiękniejszych zamków nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Do zaoferowania ma on między innymi piękny, malowniczy park, wspaniałą Kaplica Zamkową oraz Winiarnię Książęcą. Zamek oferuje turystom możliwość noclegu.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss