Muzeum Etnograficzne

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Obiekty na terenie muzeum to część dorobku materialnego i kulturowego zamieszkującej tu ludności z naciskiem na jej zróżnicowanie. Najstarsza ekspozycja to wieża winiarska z Budachowa oraz chałupa z Potrzebowa powstała w 1675 roku. Częścią muzeum są liczne tradycyjne stroje i ubiory ludowe (m.in. lwowskie, opoczyńskie  zbąszyńskie) oraz wyroby z wielu dziedzin, w których pracowali mieszkańcy wsi tzn. rzemiosło, garncarstwo, kowalstwo, rolnictwo, hodowle, stolarstwo i wiele innych. Łącznie muzeum zgromadziło już 8 tysięcy zabytkowych i współczesnych eksponatów. Ogólnie podzielić je można na 3 części - dział kultury technicznej, dział strojów i tkanin, oraz dział sztuki i folkloru. W pierwszym zgromadzone zostały wyroby z zakresu gospodarstwa - dawne narzędzia, sprzęty do obróbki surowców, środki transportu oraz sprzęty domowe.  Większość z zabytków datuje się na około 200 lat! Dział strojów i tkanin również ma się czym po szczycić.  Muzeum dysonuje ogromnymi zbiorami różnorodnych i wspaniałych tkanin. Największą ilość zgromadzonych arcydzieł stanowią dywany. Dział folkloru i sztuki przybliża zwiedzającym sztukę ludową oporze wystawy, jarmarki, kiermasze i spotkania z twórcami podczas plenerów rzeźbiarskich i malarskich. W „skansenowskiej wsi” znajdziemy również inne atrakcje, takie jak przejażdżka konną bryczką, ognisko czy grill, a nawet możliwość zamówienia indywidualnych dawnych zabaw podwórkowych.

Miejscowość: Zielona Góra, siedziba w Ochla, ul. Muzealna 5
Strona: www.muzeum-etnog.zielman.pl
Tel: +48 0 68 321 15 91
E-mail: sekretariat@muzeumochla.pl

Godziny otwarcia
:
wt - nd: 10:00-15:00 (jesienią i zimą) lub 17:00 (wiosną i latem)

Bilety:
normalny:  8zł
ulgowy: 5zł
rodzinny: 18zł
spacerowy: 1zł

Galeria
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.muzeumochla.pl
www.pl.wikipedia.org

Wzgórza Piastowskie

Wzgórza Piastowskie w Zielonej Górze to idealne miejsce na popołudniowe spacery i wycieczki rowerowe dla całych rodzin niezależnie od pory roku. Zimą na jednym ze szczytów otwierany jest wyciąg narciarski i tor saneczkowy.

szczegóły »
Platan Klonolistny

Pomnik przyrody liczący 310 lat!  Kolosalne drzewo o wysokości  około 46 metrów, a w obwodzie mierzące 530 cm.

szczegóły »
Góra Braniborska i Wieża Braniborska

W letnie wieczory warto udać się na Górę Braninborską, skąd podziwiać można przepełnione gwiazdami niebo. Góra nazywana również Górą Pasterską wznosi się na wysokości 202 m.n.p.m. i jest jednym z najwyższych wzniesień w mieście. Na jej szczycie znajduje się utworzone w latach 1859 - 1860 obserwatorium astronomiczne, niegdyś ogólnodostępne dla turystów.

szczegóły »
NAJdłuższe przęsło nurtowe - Most Kolejowy

Zabytek sprzed I wojny światowej i jednocześnie jeden z dłuższych (800 m) w Europie stalowych mostów kolejowych na rzece. Dodatkowo most posiada najdłuższe przęsło nurtowe w Polsce - dokładnie 100,01 m ! Ciekawa historia mostu przyciągnie przede wszystkim miłośników fortyfikacji.

szczegóły »
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza

Muzeum Archeologiczne to wspaniały odrestaurowany obiekt pełen renesansowych elementów architektonicznych. Placówka jest miejscem naukowo – badawczym i edukacyjnym. Znajdziemy tu mnóstwo eksponatów budujących obraz pradziejów i czasów historycznych z całego regionu Nadodrza.

szczegóły »
Muzeum w Międzyrzeczu

Bardzo ciekawe muzeum, bogate w różnorodne zabytki z dziedziny archeologii, historii, sztuki, rzemiosła artystycznego i kultury ludowej. Tylko tutaj dowiesz się o pradawnych dziejach Międzyrzecza, zwyczajach i kulturze ludności wiejskiej z przełomu XIX i XX wieku i będziesz mógł podziwiać przepiękne zabytkowe budynki dawnego dworu starostwa. 

szczegóły »
Stalag Luft III - Muzeum Obozów Jenieckich

Historyczne muzeum – dowód istnienia Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe 3 Sagan – obozu jenieckiego. Miejsce, które obowiązkowo każdy powinien odwiedzić. Obóz nie tylko upamiętnia jeńców wojennych, ale i także działania mające na celu ucieczkę z niewoli.

szczegóły »
2010-05-15 Noc Muzeów

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na Noc Muzeów, które w tym roku odbywać się będzie pod hasłem "Włoska Noc w Muzeum". Do uczestnictwa w tym niezwykłym spotkaniu zachęcać będą aktorzy nowosolskiego Teatru Terminus A Quo. W pr...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss