Muzeum Kanału Dętka

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

W centrum miasta, pod Placem Wolności, znajduje się jeden z tutejszych cudów architektury - tzw. Kanał Dętka. Budowla zachwyca, gdyż ku zdziwieniu bardziej przypomina zamkowy korytarz niż kanał. Podziemny, owalny zbiornik na wodę wybudowany został w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centralnej części miasta. Zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji. Korytarz Dętki wykonany jest z czerwonej cegły. Ma on ponad 142 m długości i mieści ok. 300 m3 wody. Jego wysokość osiąga 187 cm, a szerokość półtora metra, co sprawia, że zwiedzający bez żadnych przeszkód mogą podziwiać korytarze i wystawy zdjęć. Dziś zbiornik to budowla zabytkowa, jest jednak utrzymana w doskonałym stanie technicznymi i stała się jedną z atrakcji turystycznych Łodzi. Wystrój Dętki oparty jest na prezentacji starych fotografii i dokumentach dotyczących budowy łódzkich kanałów oraz fotografiach pochodzących z archiwum łódzkiej firmy wodociągowo-kanalizacyjnej.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Piotrków Trybunalski (50 km; ok. 1h)
Konin (115 km; ok. 1:30h)

Miejscowość: Łódź, Plac Wolności
Strona: www.poznanskipalace.muzeum-lodz.pl
Tel.: +48 42 254 90 28     
E-mail: wycieczki@poznanskipalace.muzeum-lodz.pl

Godziny otwarcia:
24 kwietnia do 31 października
pn-śr: nieczynne
czw-pt: 11:00-19:00
sb-nd: 12:00-20:00

Bilety:
normalny 5 zł.
ulgowy 3 zł.

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl
www.noc-muzeow.pl


Kanał Dętka...
Centrum Nauki i Techniki – Experymentarium

Experymentarium to interaktywne Centrum Nauki i Techniki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ekspozycja umożliwia prowadzenie samodzielnie doświadczeń, obserwacji i badań z zakresu fizyki, chemii i biologii, jak również pomaga zrozumieć i wyjaśnić prawa nauki i techniki. Dzięki nim wszystko to co nas otacza, światło i dźwięk, natura, ale też budowa człowieka, nowe odkrycia i wynalazki stają się bliższe.

szczegóły »
Muzeum Bajki, Studio Małych Form Filmowych SE-MA-FOR

Muzeum Bajki, Studio Małych Form Filmowych SE-MA-FOR to miejsce, w którym można obejrzeć lalki i fragmenty scenografii z ulubionych bajek, takich jak „Miś Uszatek”, „Przygody Misia Colargola”, „Mały pingwin Pik-Pok”,  czy nagrodzonego Oskarem „ Piotrusia i wilka” . Zaprezentowano także elementy planu filmowego i sprzęt do produkcji filmowej.

szczegóły »
Skansen Militarny w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym

Skansen Militarny w Łodzi to atrakcja dla dzieci i dorosłych, interesujących się militariami i wojskiem. Wśród eksponatów są pojazdy wojskowe, dwie armaty przeciwpancerne, śmigłowiec Mi2, samolot szkolno-bojowy Iskra TS-11 MR oraz czołg T-34/85 ( taki sam jak słynny „Rudy”) a także arsenał broni strzeleckiej.

szczegóły »
Zabytkowym tramwajem po Łodzi

Tramwajowa linia turystyczna to stare zabytkowe tramwaje z "duszą". Tramwajowa linia turystyczna numer "0”  to Lilpop II  z 1929 roku. „Zerówka”, bo tak popularnie jest ta linia nazywana, kursuje głównymi ulicami Łódzi. Dla turystów pragnących poznać  miasto i jego zabytki, ale także dla łodzian, to świetny sposób poruszania się. Linia kursuje od końca czerwca do końca września.

szczegóły »
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Łódzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne  popularyzuje wiedzę o wszechświecie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod 6 metrową kopułą ukazuje Kosmos otaczający naszą planetę. Celem Planetarium jest przekazanie jak najobszerniejszej wiedzy na temat ruchu Ziemi i praw grawitacji.

szczegóły »
NAJdłuższa Fontanna w Europie

W łódzkiej Manufakturze znajduje się 180 metrowa fontanna uznana za najdłuższą w Europie. Podświetlone źródła wody tańczące w rytm muzyki klasycznej tworzą niepowtarzalny klimat i wprawiają w zachwyt, a dla dzieciaków to świetne miejsce na ochłodę w upalne dni.

szczegóły »
Schron dla pociągów sztabowych - trasa turystyczna

Schron kolejowy w Konewce położony w malowniczym Spalskim Parku Krajobrazowym wybudowany został w czasie II Wojny Światowej dla pociągów sztabowych III Rzeszy. Dziś cieszy się dość dużą popularnością, jako unikalny obiekt na skalę europejską. 390 metrowy schron kolejowy wraz z podziemnymi kanałami i militarnymi elementami, w pełni został zagospodarowany na potrzeby trasy turystycznej. Dodatkową weekendową atrakcją są przejażdżki zabytkowymi pojazdami i rekonstrukcje bitew grupy Anlage Mitte.

szczegóły »
Geometryczny środek Polski

Zastanawiałeś się gdzie mieści się środek Polski ? Otóż znajduje się on w miejscowości Piątek ! Z tej okazji postawiono tam pamiątkowy obiekt.

szczegóły »
Muzeum Kinematografii

Siedzibą Muzeum jest pochodzący z połowy XIX wieku pałacyk łódzkiego przemysłowcy, nazywanego także "królem bawełny" - Karola Scheibera. Muzeum Kinematografii istnieje od 1976 roku, dzięki czemu posiada bogatą kolekcję rozmaitych filmów, plakatów, elementów scenografii, urządzeń technicznych oraz wielu innych pamiątek związanych z rozwojem sztuki i techniki filmowej.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss