Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Skansen Parowozownia Kościerzyna to jedyne muzeum kolejnictwa w północnej części Polski. Początki parowozowni sięgają końca XIX wieku. Obecnie jest to placówka muzealna prowadzona przez Zakład Taboru  w Gdyni. Tutaj wciąż możemy wspominać bogate dzieje polskiego kolejnictwa. Ciekawe eksponaty i związane z nimi legendy i historie przeniosą nas w dawne lata polskiej kolei żelaznej.
Dla zwiedzających udostępnione są sale wystawowe, ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów i urządzeń torowych na wolnym powietrzu, prostokątna przelotowa hala na cztery parowozy oraz zbiory dokumentów, pamiątek i modeli.
Do zeszłego roku można było odbyć prawdziwą podróż pociągiem retro, niestety obecnie Spółka PKP ze względu na trudną sytuację finansową złożyła wnioski o zawieszenie tras na pociągi retro.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Gdańsk (58 km; ok. 0:55h)
Elbląg (117 km; ok. 1:50h)
Chojnice (65 km; ok. 1:15h)
Ustka (108 km; ok. 1:50h)
Władysławowo (97 km; ok. 1:35h)

Miejscowość:  83-400 Kościerzyna, ul Towarowa 7
Strona: www.parozownia_koscierzyna.republika.pl
Tel: + 48 58 721 86 31
E-mail: jan-reclaw@o2.pl

Godziny otwarcia
:
pn – nd:  10:00-18:00

Bilety:
normalny: 7 zł.
ulgowy: 5 zł.  
grupowy: 3 zł. (grupy powyżej 10 osób)

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.parozownia_koscierzyna.republika.pl

NAJcenniejsza książka na świecie - Biblia Guttenberga

Biblię Guttenberga - najcenniejszą książka na świecie znajdziemy w  Pelplinie w Muzeum Diecezjalnym. To  jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Guttenberga (1453 - 1455) wyróżniający się (spośród 47 zachowanych na świecie) śladem obalonej czcionki, w oryginalnej, skórzanej oprawie Henryka Costera z XV w.

szczegóły »
NAJliczniejsze kamienne kręgi

Potralem prowadzącym w inny wymiar czasowy, kalendarzem astronomicznym, a może pseudoturystami  zaklętymi w kamienie przez Borową Ciotkę, opiekunkę lasów?  Czym naprawdę są kamienne kręgi. Jest ich 12, największy ma 33 metrów średnicy, a liczą sobie kilka tysięcy lat. Ułożone są koncentrycznie, schowane na malowniczej polanie i porośnięte jaskrawymi porostami.

szczegóły »
Muzeum Hymnu Narodowego

W Będominie pod Kościerzyną w przepięknie położonym dworku z XVIII wieku, znajduje się jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego.  Jednocześnie jest to miejsce pamięci autora słów naszego hymnu Józefa Wybickiego

szczegóły »
Akwedukt Fojutowo

Akwedukt w Fojutowie to największa tego typu budowla w Polsce. Ten zabytek architektury hydrotechnicznej swoim przeznaczeniem i konstrukcją nawiązuje do antycznych rzymskich budowli. 75 metrowa konstrukcja stanowi skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi i płynącego nad nią Wielkiego kanału Brdy.

szczegóły »
Muzeum Indian

Dzięki Muzeum znajdującym się w Wymysłowie i odrobinie fantazji, z samego serca Borów Tucholskich można „przenieść  się” w odległe lasy i prerie Ameryki Północnej, czyli tereny niegdyś zamieszkałe przez rodowitych Indian. W muzeum noszącym imię Sat Okha możemy zobaczyć mnóstwo przedmiotów użytkowych, eksponaty przybliżające życie codzienne indian, barwne stroje, akcesoria wojenne i religijne.

szczegóły »
„Kaszubskie Oko” kompleks turystyczno-rekreacyjny

Na wzniesieniu 113 m.n.p.m. wybudowano kompleks turystyczno-rekreacyjny „Kaszubskie Oko”. Jego centralny element to nowoczesna wieża o wysokości 44 metrów im. Jana Pawła II, której zwieńczeniem jest okrągła platforma widokowa. Na terenie kompleksu znajdują się niezwykłe atrakcje dla najmłodszych: plac zabaw, tor samochodowy, mini golf, a wszystko w niezwykłej scenerii zielonej kaszubskiej okolicy.

szczegóły »
Małe Zoo

Małe zoo w ośrodku Miłosna powstało z myślą o najmłodszych, pozwala na bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Otwarte jest codziennie, a jego podopieczni czekają na ciepłe serca wszystkich miłośników zwierząt. 

szczegóły »
Mini Zoo „Canpol”

Zoo w Człuchowie zamieszkuje około 150 zwierząt z ponad 50 gatunków. Otwarte jest ono codziennie, przez 24 godziny. Zoo oferuje jeszcze inne atrakcje dla maluchów: staw z rybami, plac zabaw w lesie, przejażdżki kucykami i piękne akwarium morskie.

szczegóły »
NAJwiększa budowla ceglana na świecie - zamek w Malborku

Największa ceglana budowla na świecie, pomnik historii oraz obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to zamek w Malborku, dawna siedziba władz Zakonu Krzyżackiego i jednocześnie stolica Państwa Zakonnego.

szczegóły »
Muzeum Akordeonów

W Kościerzynie powstało pierwsze na Pomorzu Muzuem Akordeon. Unikatowy zbiór akordeonów, harmonii i bandoneonów przekazał kaszubskim muzealnikom kolekcjoner z Gdańska. Władze Kościerzyny zdecydowały, że Muzeum Akordeonu będzie integralną częścią Muzeum Ziemi Kościerskiej.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss