Muzeum Sztolni Walimskich

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Kryptonim „Riese”, czyli Olbrzym to nazwa zakrojonych na olbrzymią skalę prac budowlanych we wnętrzu Gór Sowich, jakie hitlerowskie Niemcy wykonywały od 1943 roku. To jedna z najbardziej tajemniczych budowli z tamtego okresu, gdyż do dziś nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czemu ta olbrzymia budowla miała służyć. Jedna z tez mówi, iż miała to być podziemna kwatera Adolfa Hitlera oraz podziemne sztaby dowodzenia dla jego wojsk. Siłę roboczą stanowili więźniowie zbudowanych w tym celu obozów koncentracyjnych - Sowieci, Polacy (m.in. uczestnicy Powstania Warszawskiego), Węgrzy. Właściwie wszyscy oni zginęli podczas prac, gdyż warunki jakie tam panowały – temperatura 7 st, wilgotność ponad 90 st. - sprawiały, iż ludzie wytrzymywali średnio ok. 4 tygodni tej katorżniczej pracy.  Celem hitllerowców było wybudowanie niezniszczalnego kompleksu podziemnych budowli – od powierzchni ziemi, kompleks dzieliło 60 metrów litej skały, co na tamte czasy gwarantowało bezpieczeństwo podczas jakichkolwiek nalotów.
Do zwiedzania dostępne są obecnie trzy kompleksy Włodarz, Walim i Osówka. Zwiedzenie wszystkich trzech pozwala poznać ogrom tej budowli i zrozumieć  dlaczego nadano mu kryptonimu „Olbrzym”. Wiele miejsc w kompleksach, pozostało bez ludzkiej ingerencji do dnia dzisiejszego i wyglądają dokładnie tak, jak prawie 70 lat temu, co potęguje wrażenia podczas zwiedzania. Niezwykłość tych budowli od lat przyciąga w te rejony rzesze badaczy i miłośników przygód, bo jest to niewątpliwie atrakcja na skalę światową.  

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Wrocław (75  km; ok. 1:30h)
Kłodzko (45  km; ok. 0:50h)
Wałbrzych (20 km; ok. 0:25h)

Miejscowość: Rzeczka/Walim, ul. 3 Maja 26
Strona: www.sztolnie.pl
Tel: +48 74 845 73 00
E-mail: muzeum@sztolnie.pl

Jak dotrzeć:

  • Od strony Świebodzic drogą nr 35 przez Szczawno Zdrój do Wałbrzycha. Z Wałbrzycha drogą 381 kierujemy się na Olszyniec i Jugowice, a następnie drogą nr 383 dojeżdżamy do Walimia i jedziemy zgodnie z drogowskazami do Muzeum.
  • Od strony Świdnicy kierujemy się na Lubachów, Zagórze Śląskie i dojeżdżamy do Jugowic. Z Jugowic drogą nr 383 docieramy do Walimia i jedziemy zgodnie z drogowskazami do Muzeum.
  • Od strony Dzierżoniowa drogą nr 383 przez Pieszyce i Rościszów do Walimia i dalej zgodnie z drogowskazami do Muzeum.

Godziny otwarcia:

maj-wrzesień:
pn-pt: 9:00-19:00 (ostatnie wejście o 18:00)
sb, nd i święta: 9:00-20:00 (ostatnie wejście o 19:00)

październik - kwiecień:
pn-pt: 9:00-17:00 (ostatnie wejście o 16:00)
sb, nd i święta: 9:00-18:00 (ostatnie wejście o 17:00)

Czas zwiedzania - ok. 0:45h

Ze względu na niską temperaturę (5-7st) należy wziąć ciepłą odzież oraz nieprzemakalne buty.

Bilety:

normalny: 12 zł
ulgowy: 9 zł
nocny: 15 zł

Galeria
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.org

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Miejsce obowiązkowe dla każdego, kogo fascynują formacje geologiczne i tajemnicze jaskinie, w których niegdyś zamieszkiwali nasi przodkowie. Położona 800 m n.p.m. Jaskinia Niedźwiedzia zachwyca pięknem i kryje za sobą potęgę jaką niesie natura. Jaskinie jest bardzo dobrze przygotowana dla ruchu turystycznego - oświetlona, a wewnątrz poruszamy się przygotowanymi chodnikami, bez ryzyka uszkodzenia, czy też pobrudzenia ubrań.

szczegóły »
Twierdza Kłodzka, labirynt i punkt widokowy

Historyczne miejsce, będące niegdyś siedzibą władcy hrabstwa kłodzkiego, wielokrotnie zmieniało swój charakter, tak aby dziś stać się jednym z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska, oraz wspaniałym miejscem widokowym. Zachwyca fantastycznym pomostem widokowym, oraz zapierającymi dech w piersiach labiryntami podziemnymi stworzonymi z korytarzy minerskich.

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego to 500 metrowa, nie licząc odgałęzień, sieć podziemnych korytarzy, ciągnących się tuż pod ulicami miasta. Budowane już od XIII wieku kondygnacje, niegdyś służyły celom gospodarczym i militarnym, dziś miejsce uruchamia fantazję i pozwala wyobrazić sobie średniowieczne lochy.

szczegóły »
2010-09-25 - 2010-09-26 Walim - Ogólnopolski Zjazd Eksploratorów

Walim, dolnośląskie

W Sztolniach Walimskich w dniach 25-26 września odbędzie się III Ogólnopolski Zjazd Eksploratorów.
Gościem Honorowym będzie Bogusław Wołoszań...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss