Muzeum w Międzyrzeczu

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Wszystko zaczęło się od zwykłej wystawy w sali obrad rady miejskiej w ratuszu. Od roku 1935 nieustannie gromadzono zbiory z myślą o stworzeniu kiedyś prawdziwego muzeum powiatowego. Oficjalnie muzeum w Międzyrzeczu powstało po wojnie w 1946 roku.  Od 1949 roku Muzeum ma swą siedzibę w zabytkowych budynkach dawnego dworu starostwa i oficyny dworskiej z początku XVIII wieku. Zarówno zamek, budynek starostwa, jak i oficyna dworska to wspaniałe zabytkowe budowle, w których dziś znajdują się stałe wystawy eksponatów muzealnych. Muzeum podzielone jest na 3 działy: sztuki, archeologiczno – historyczny oraz etnograficzny. W poszczególnych działach można znaleźć m.in. portrety trumienne, makiety i tablice informacyjne opisujące historię i dzieje Międzyrzecza od czasów najdawniejszych, przedmioty lokalnej kultury. Dzięki temu istnieje możliwość poznania obyczajów i tradycji ludowych z przełomu XIX i XX wieku. Dodatkowo organizowane są wystawy świąteczne – bożonarodzeniowe i wielkanocne.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Gorzów Wielkopolski (50 km; ok. 0:50h)

Miejscowość: Międzyrzecz, ul. Podzamcza 2
Strona: www.muzmcz.webd.pl
Tel: +48 95 742 18 50
E-mail: mczmuzeum@poczta.onet.pl

Godziny otwarcia
:
pn - sb: 9:00 – 16:00
nd: 10:00 – 16:00

Bilety
:
normalny: 4 zł
ulgowy: 3 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.muzmcz.webd.pl

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze istnieje od roku 1960 i oferuje aż 69 obiektów budownictwa wiejskiego z obszaru Polski zachodniej i historycznej Bukowiny. Na miejscu zobaczymy zabytki z zakresu kultury technicznej, strojów i tkanin oraz sztuki i folkloru. Niezwykłe otoczenie pól, lasów, łąk i stawów sprawia, że jest to miejsce bardzo ciekawe i przyjemne do zwiedzania.

szczegóły »
Międzyrzecki Rejon Umocniony

Jedna z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej - Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU), zwany także jako Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty. Jest to system fortyfikacji wybudowanych przez Niemców. Jeden z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. Uważa się, że miejsce to przewyższa atrakcyjnością słynną linię Mignota, dlatego też rokrocznie odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

szczegóły »
Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja

Od koła do telewizora ! Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja to nietypowe muzeum, gdzie dowiemy się wszystkiego o rozwoju ludzkiej cywilizacji i nie tylko. Zgromadzone tam eksponaty to 60 obiektów, a kolekcja stale się powiększa. Od najprostszych narzędzi prehistorycznych poprzez rowery, maszyny parowe, pierwsze anteny radiowo – telewizyjne.  Dodatkowo muzeum posiada 3 działy dotyczące kultury drogi, gdzie znajdziemy mnóstwo drogowskazów, słupów milowych i znaków.

szczegóły »
Studnia Czarownic

Owiana legendą studnia powstała w XX wieku w celu upamiętnienia gorzowianek niegdyś palonych na stosie za „czary”. Zniszczona podczas II wojny światowej została zrekonstruowana przez Zofię Bilińską w 1997 roku. Miejsce do dziś upamiętnia starodowaną inkwizycję.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss