Muzeum Więzienia „Pawiak”

Kategorie: Ciekawie

Nazwa obiektu wzięła się od ulicy Pawiej. To przy niej znajdowała się brama wjazdowa. Muzeum jest wspomnieniem zbrodni dokonanej podczas II wojny światowej na obywatelach Polski Walczącej. „Pawiak” został otwarty w 1835 roku. W 1944 roku niemieccy żołnierze wysadzili go w powietrze. Postąpili tak, aby zataić zbrodnie jakie zostały tam popełnione. W stałej ekspozycji muzeum znajduje się  rekonstrukcja celi przeznaczonej dla trzech osób. W czasie okupacji niemieckiej stłoczonych tu było nawet do 18 więźniów. Cenne są pamiątki więzienne – grypsy, kartki pocztowe czy karty zwolnień. Oprócz tego, są tu fotografie więźniów oraz dzieła Bronisława Linke. Cała ekspozycja została opracowana na podstawie opisu byłych skazańców. Muzeum to jest szczególnym miejscem dla Polaków. Jest symbolem martyrologii, ale również bohaterstwa i patriotyzmu. Władze obiektu starają się jak najwierniej odtworzyć historię tego miejsca, dlatego też zwracają się z prośbą o kontakt do wszystkich, którzy mają informacje bądź pamiątki z „Pawiaka”.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Siedlce (95 km; ok. 1:40h)
Płock (105 km;  ok. 1:45h)
Radom (106 km; ok. 1:35h)

Miejscowość: Warszawa, ul. Dzielna 24/26
Strona: www.muzeumniepodleglosci.art.pl
Tel:  + 48 22 831 13 17
E-mail: pawiak@muzeumniepodleglosci.art.pl

Godziny otwarcia:
śr:  9:00 - 17:00
cz: 9:00 - 16:00
pt:  10:00 - 17:00
sb:  9:00 - 16:00
nd:  10:00 - 16:00

Bilety:
Wstęp wolny
obowiązkowy przewodnik dla grup: 40 zł  - 25 osób, 60 zł  - powyżej 25 osób

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl
www.muzeumniepodleglosci.art.pl

Dom z napisem z 1945 r.

W Warszawie na ulicy Grójeckiej mieści się  budynek z napisem „Sprawdzono min nie ma”. Jest to pamiątka z końca II wojny światowej. Napis przy ul. Grójeckiej zachował się do dziś, ponieważ od okresu wojny nie był on remontowany.

szczegóły »
Fotoplastikon

Warszawski Fotoplastikon to jedyny taki obiekt na świecie. Ponad stuletni aparat do wyświetlania trójwymiarowych zdjęć, zaledwie w kilka chwil, przenosi w różne zakątki świata sprzed 100 lat. W zbiorach Fotoplastikonu jest ponad 3.000 oryginalnych fotografii z różnych zakątków naszego globu. Fotoplastikon jest doskonałym miejscem aby poznać na fotografii świat jakiego już nie ma.

szczegóły »
Muzeum Ewolucji

Wszystkim, którzy pragną poznać historię ewolucji polecamy Muzeum Ewolucji w Warszawie, które prezentuje na swoich wystawach m.in.  szkielety wielkich dinozaurów z Mongolii, modele płazów gadów z krasiejewskiego cmentarzyska oraz realistyczną rekonstrukcję australopiteka Lucy. Muzeum oferuje różne formy zwiedzania, a także lekcje muzealne i warsztaty edukacyjno-artystyczne.

szczegóły »
Muzeum Techniki Wojskowej - Skansen Lotniczy

Muzeum Techniki Wojskowej to prawdziwa gratka dla każdego. Któż bowiem nie chciałby zobaczyć prawdziwych śmigłowców i samolotów wojskowych w wymiarach 1:1. Taką możliwość mamy w forcie IX Czerniaków, gdzie znajduje się stała ekspozycja broni pancernej i lotnictwa. W kolekcji jest kilkanaście samolotów m. in. MIG 21, Ił 2m3, Jak 9P i wiele innych eksponatów nie tylko z Polski, ale również z Rosji i Stanów Zjednoczonych.

szczegóły »
Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego ukazuje naszą historię w bardzo nowoczesny sposób, wykorzystując zdobycze najnowszej techniki i grę świateł. Ekspozycja umieszczona jest na powierzchni ponad 3.000 m2. Składa się na nią blisko 1.000 eksponatów, 1.500 fotografii oraz ponad 200 informacji biograficznych i historycznych.

szczegóły »
Filtry warszawskie - Stacja Filtrów

Filtry warszawskie to cud techniki i obowiązkowy punkt wizyty turystów pragnących poznać najciekawsze miejsca stolicy. Każdy kto miał okazję je zwiedzić, potwierdza, że widok jest niesamowity i bardziej przypomina podziemną świątynię, niż obiekt wodociągowy…

szczegóły »
Ruiny zamku w Czersku

Ruiny Zamku znajdują się nieopodal Góry Kalwarii, około 35 kilometrów na południe od Warszawy. Z dawnej twierdzy  pozostały trzy wieże, mury północne i wschodnie, a także XVIII-wieczny most. Na wieży więziennej znajduje się punkt widokowy. Zamek jest ogólnodostępny. 

szczegóły »
Cmentarz Powązkowski

W Warszawie  znajduje się jeden z najbardziej znanych cmentarzy w Polsce, cmentarz na Powązkach. Jest to galeria sztuki cmentarnej oraz miejsce spoczynku wielu wybitnych ludzi. Zobaczyć tam można różnorodne formy nagrobków, które powstały od powstania cmentarza w 1792 roku.

szczegóły »
NAJwiększe Muzeum Muzeum Motoryzacji i Techniki w Europie

Muzeum Motoryzacji i Techniki  posiada w swojej kolekcji około 300 zabytkowych pojazdów. Wśród eksponatów można spotkać auta ciężarowe, autobusy, samoloty, wózki dziecięce, rowery i motocykle oraz czołgi. Najstarszym z eksponatów jest traktor TITAN z 1895 roku. Muzeum jest również organizatorem wielu imprez kulturalnych, na przykład: „Stulecie Motoryzacji w Polsce” czy coroczny „ Auto-Tour”.

szczegóły »
Cmentarz w Palmirach

Cmentarz - mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło dwóch tysięcy Polaków i Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej przez Niemców. Obok cmentarza powstało Muzeum Walki i Męczeństwa, dysponujące licznymi fotografiami, dokumentami i pamiątkami związanymi z ofiarami hitlerowskich egzekucji w podwarszawskich lasach.

szczegóły »
Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Jest to prawdziwy raj dla ciekawych świata, którzy uwielbiaja eksperymentować, poznawać i rozumieć w taki sensoryczny sposób rozmaite skomplikowane zjawiska zachodzące w świecie.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss