Muzeum Wsi Lubelskiej

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Muzeum jest ciągle w budowie. Na swoją kolej czeka jeszcze około pięćdziesiąt obiektów architektonicznych. Nie oznacza to jednak, że na zwiedzających czeka jedynie puste pole. Ekspozycja podzielona jest na siedem sektorów: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, dworski i miasteczkowy. Każdy z nich jest inny, zróżnicowany i w każdym znajdują się atrakcje godne polecenia. W pierwszym sektorze znajduje się chociażby wiatrak z Zygmuntowa, który ma ponad 90 lat! Porównując wiatrak z innymi udostępnionymi obiektami wychodzi, że… jest to jeden z najmłodszych eksponatów! Taka zagroda z Urzędowa swoje początki ma w XVIII wieku, podobnie jak chałupa z Tarnogóry (sektor Wyżyna Lubelska). W dziale dworskim znajduje się między innymi figurka Matki Boskiej Królowej Polski, ogród przyprawowo-ziołowy czy kopiec, nawiązujący do popularnych w XVIII i XIX w. kopców widokowych. Będąc w sektorze poświęconemu Roztoczu, nie można nie zajrzeć do drewnianej piwiarni z Siedliszcza czy greckokatolickiego zespołu sakralnego z cerkwią z Tarnoszyna. Jedyną jak na razie atrakcją w sektorze podlaskim jest remiza z Bedlna.
Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy fauny i flory. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów. Stare zagrody i chałupy nie mogą się obejść bez domowego ptactwa. Żyją tu gęsi, kaczki, kury, bażanty, kogut. Towarzyszą im owce, kozy, krowi i konie, które pracują (orka, bronowanie, transport).
W muzeum znajdują się również ekspozycje poświęcone kulturze żydowskiej, na przykład sklep żelazny, kuchnia czy całe mieszkania.
Muzeum oferuje zwiedzanie skansenu z przewodnikiem, wykłady tematyczne, lekcje muzealne, wycieczki po regionie, a także uczestnictwo w pracach rolnych. Można tutaj organizować uroczystości rodzinne, imprezy dla dzieci i inne spotkania towarzyskie.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zamość (87 km; ok. 1:20h)
Radom (113 km; ok. 1:50h)
Biała Podlaska (126 km; ok. 2h)
Siedlce (128 km; ok. 2h)

Miejscowość: Lublin, al. Warszawska 96
Strona: www.skansen.lublin.pl
Tel: + 48 81 533 85 13
E-mail: skansen@skansen.lublin.pl

Jak dotrzeć:
Z centrum miasta można dojechać do skansenu komunikacją miejską, autobusami numer: 5, 18, 20, 37.

Godziny otwarcia
:
IV: pn- nd: 9:00-17:00
V - IX:  pn- nd: 9:00-18:00
X : pn -nd: 9:00-17:00
XI – XII: pt- nd: 9:00-15:00
I – III: rezerwacja telefoniczna

Bilety:
normalny: 8 zł
ulgowy: 4 zł
grupowy: 30 osób 60 zł/ 1,5 h, 80 zł/ 2 h

Galeria
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.skansen.lublin.pl
www.lubelskie.pl

Jeszywas Chachmej

Lublin to miasto wielokulturowe. Przykładem tego jest lubelska Szkoła Mędrców – Jeszywas Chachmej, miejsce odwiedzane przez Żydów z całego świata. Szkoła otwarta była w latach 1930-1939. Założona została przez rabina Majera Jehudę Szapirę. Była to największa uczelnia talmudyczna na świecie.

szczegóły »
Lubelskie Podziemia

Wielka atrakcja dla wszystkich miłośników historii. W 14 oświetlonych korytarzach, na głębokości od 9 do 12 metrów, możemy poznać niezwykle ciekawe dzieje Lublina. Pomogą nam w tym makiety, rysunki, a nawet multimedialna prezentacja wielkiego pożaru miasta z 2 czerwca 1719 roku. Wszystko to na prawie 300 metrowej trasie pod Starym Miastem.

szczegóły »
Zamek królewski w Lublinie

Jedna z największych atrakcji Lublina. Zamek królewski zbudowany został w XII wieku, był wiele razy przebudowywany. Dzisiaj mieści się tam muzeum, a dodatkowymi atrakcjami są: wieża zamkowa oraz kaplica zamkowa pw. św. Trójcy, która jest zabytkiem w skali międzynarodowej. Obowiązkowy punkt zwiedzania dla miłośników historii naszego kraju.

szczegóły »
Muzeum Sztuki Socrealizmu

W Kozłówce mieści się jedyna tego typu wystawa w Polsce. Muzeum Sztuki Socrealizmu cofnie wszystkich zwiedzających w czasy komunizmu. Wśród 1.600 eksponatów są między innymi zdemontowane pomniki Bieruta i Lenina, a całości dopełniają przemówienia pierwszych sekretarzy.

szczegóły »
Wojciechosko Zagroda

Uwielbiasz wiejskie klimaty ? Wpadnij do Wojciechoskiej Zagrody. Postarano się tutaj zachować w pamięci polską tradycję i kulturę. Oprócz typowej wiejskiej zabudowy zobaczysz tu także zwierzęta i narzędzia z kuźni z 1918 roku.

szczegóły »
2010-05-09 Polsko - Holenderskie Święto Wiatraka

Organizowany przez Muzeum Wsi Polskiej Polsko-Holenderski Dzień Wiatraka to niezwykłe wydarzenie, umożliwiające zobaczenie typowych holenderskich wiatraków, z obrotowa górą budowli, a także makietę wiatraka polskiego. Wśr&oac...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss